Stihovi Mike Antića uvek inspirativni umetnicima

Memorijal posvećen pesniku Miroslavu Antiću u njegovom rodnom selu Mokrin održan je 40. put. Na Varoškom trgu poštovaoci Antićevog dela govorili su neprolazne stihove, koji odavno pripadaju umetničkoj istoriji Srbije.

Pesmu Miroslava Antića "Posmrtni marš klovnova" Ratomir Damjanović je kao dvadesetdvogodišnjak recitovao na takmičenju. Osvojio je tada sve nagrade, a pesmu je sa istim žarom govorio i na 40. memorijalu posvećenom velikom pesniku.

"Ovo je sad za mene jedno sećanje na to. Ja sam u toj pesmi uvek isto mlad. A Mika mi je tada čestitao. I za mene je to bilo kao da mi je čestitao Arhanđel Gavrilo", kaže Ratomir Rale Damjanović, novinar i književnik.

Da su stihovi Miroslava Antića večno inspirativni svedoči i to što su postali deo svakodnevnog govora.

"Miroslav Antić je jedan od retkih pesnika, pored Desanke Maksimović, koji živi naširoko u narodu. U Rusiji tako žive Jesenjin, Puškin", navodi glumica Vjera Mujović.

 Ono što je kroz stihove rekao, primenjuje se i u drugim umetnostima. Uspešno i u pozorištu.

"Pre nekoliko meseci je bio festival nove monodrame u kojoj su mladi autori sami birali kojim će materijalom da se bave i da sami sastave monodramu i da je sami izrežiraju. I tu sam gledao jednu fantastičnu monodramu koja je bila bazirana na njegovoj poeziji", kažeglumac Ivan Jevtović.

Jubilarni 40. Memorijal „Miroslav Mika Antić" ove godine je nosio naziv „Ulepšavanje nevidljivog". Organizatori se spremaju već za naredni memorijal.

"Da četrdeset prvi memorijal bude malo drugačiji, zabavniji i da malo širi krug ljudi uključi. tako da verujem da će Mokrinčani još više shvatiti važnost ove manifestacije", kaže Goran Ristić iz Mesne zajednice Mokrin.

Priznanja za afirmaciju ove manifestacije uručene su glumcu Miodragu Petroviću, novinaru Bogdanu Ibrajteru, književniku i novinaru Miroslavu Vujičiću, bibliotekarski Darinki Maljugić i Tamburaškom orkestru "Mokas".

четвртак, 03. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом