Pet godina od prvog registrovanog pacijenta sa korona virusom u Srbiji
Tokom epidemije u Vranju je obolelo 39 000 osoba, preminulih je bilo 815. Epidemijska situacija karakterisana je 2020. i narednih godina kao ozbiljna, nepovoljna, nesigurna, vanredna.
Sredinom marta te, 2020. godine zatvara se Osnovni sud u Vranju, dezinfikuju prostorije, prvi oboleli zaposlen je u pravosuđu.
"Sve osobe koje su, na bilo koji način, da li je to lični ili posredan kontakt, su izolovane, odnosno stavljene pod nadzor”, izjavila je tada dr Svetlana Stojanović, direktorka Zavoda za javno zdravlje u Vranju.
To je bio početak, zatvara se i Ginekologija, zatim i fabrika. Po apotekama beležimo nestašicu maski, sredstava za dezinfekciju. Zabranjena je prodaja na otvorenom, ne rade kafići, restorani. Zabrana kretanja važila je za starije osobe, na scenu stupaju volonteri.
‚‚Bukvalno sve što je u našoj moći, trudimo se da sve njihove zahteve ispoštujemo”, govorio je Miloš Stojilković.
Epidemijska situacija karakterisana je 2020. i narednih godina kao ozbiljna, nepovoljna, nesigurna, vanredna, koji je period za epidemiologe bio najteži?
‚‚Najteži period je bio kada je epidemiološka situacija dosegla karakter vanredne, dakle, negde sredinom tog pandemijskog perioda, dakle u trajanju od tri godine, tada su bolnički kapaciteti u bolnicama u Vranju i Surdulici, u kovid bolnicama, bili puni, zaista je bio veliki broj smrtnih ishoda i virus se veoma brzo širio”, navodi dr Slađan Stanković, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje.
Rade kovid ambulante i bolnice, zdravstveni radnici angažovani su u crvenim zonama.
"Mi smo imali i po 400 pacijenata dnevno, 380, 400 pacijenata što je jako veliki broj“, seća se dr Stefana Mladenović, koordinator u ATD kovid ambulanti u Vranju.
Stižu vakcine, otvaraju se punktovi, Srbija pomaže i svojim susedima iz Severne Makedonije.
‚‚Rezultat je zaštita zdravlja, rezultat je da stvorimo kolektivni imunitet, da on pređe 60, 70 odsto i da na taj način zaustavimo ovu tešku bolest i budemo opet u situaciji da živimo što normalnije”, govorio je početkom 2021. godine prof. dr Branislav Tiodorović, epidemiolog i član Kriznog štaba.
Na pitanje kakva je trenutna situacija, ima li virusa korone, ima li drugih virusa dr Slađan Stanković, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje odgovara: „Mi smo u prethodnoj, 2024. registrovali 70 slučaja oboljevanja od kovid infekcije, to je kao svaka druga respiratorna infekcija, nema neki značaj, ne daje kliničku sliku koja je bila prisutna tokom pandemije. Na našem području malo je više bilo oboljevanja ove, u odnosu na prethodnu godinu, ali, u svakom slučaju, epidemiološka situacija je pod kontrolom zdravstvene službe.”
Dr Slađan Stanković dodaje i da je korona sigurno ostavila posledice kod starijih ljudi, gde su postojala udružena oboljenja: “Naročito kod ljudi koji su bolovali od bolesti krvi, srca, sigurno je važno da se sprovodi tretman nakon korone i tada i sada, i da se prati zdravstveno stanje, u nekom smislu korona nam je bila nauk kako da se ponašamo u eventualnim nekim novim pandemijama, ono što je važno, shvatili smo da je zdravlje na prvom mestu, sve ostalo je na drugom. Svet je bio ujedinjen, solidaran, vrlo brzo smo pobedili pandemiju, svaka pandemija traje tri godine."
Коментари