Od škole do turističke agencije - Mogu li đačke ekskurzije da budu jeftinije?
Mnoge turističke agencije, koje se bave organizacijom đačkih ekskurzija, smatraju da je potrebno izmeniti Pravilnik o sprovođenju đačkih ekskurzija, čime bi se omogućilo da eksurzije budu jeftinije. Mnogi kriterijumi u pravilniku su, smatraju turoperateri, ili prestrogi ili opterećeni nepotrebnim troškovima.
Roditelji plaćaju eksurzije i verovatno većina smatra da su preskupe, ali u izboru destinacija, pa samim tim i o ceni, učestvuju i oni sami pored odeljenskih i Nastavničkih veća škola. Od kada je organizacija eksurzija ušla u sistem javnih nabavki, turoperateri kažu sve se iskomplikovalo. Veliku stavku čine dnevnice nastavnicima i profesorima ili kako se to zvanično zove naknada za brigu o deci.
“Naknada za brigu o deci ove godine prema odluci Saveta roditelja u našoj školi a i u drugim gimnazijama u Nišu je 1100 dinara po detetu po danu, i to je bruto iznos, što se tiče ostalih stručnih škola i osnovnih škola tu zaista nemam informaciju ali verujem da je otprilike tu negde”, kaže Milica Milosavljević, direktorka gimnazije „Svetozar Markković" u Nišu.
“Praktično imate od pre dve godine situaciju ako škola ne isplaćuje direktno nego agencija isplaćuje dnevnicu da negde 1200 dinara bruto koje roditelji uplate za dnevnicu 610 dinara prime nastavnici a 590 dinara uzima država na ime troškova poreza doprinosa i tako dalje, prvo se nama skine PDV pa od onog što se nama skine se isplaćuje kao da primaju platu”, objašnjava Milan Petković, direktor agencije u Nišu.
Takođe, turističke agencije navode da su ekskurzije skuplje i zbog recimo pravilnikom predvidjenog obaveznog tehničkog pregleda koji košta 9000 dinara, eksurzije u insotranstvu su skuplje i zbog toga što se noćna vožnja izbegava i što vozači autobusa moraju da imaju 11 sati pauze. Pored svega toga i takozvan gratisi povećavaju cenu eksurzije.
“To znači da za neke ekskurzije gde se ide u insotranstvo prvi i zadnji dan deca provedu npr. za Italiju u putu a moraju da plate noć, što značajno povećava cenu. Vi u jednom autobusu imate primera radi dve razredne starešine gratis, neretko i vođu puta, što je neophodno ne možete izbeći, imate lekara koji je po meni možda malo i nepotreban u zemlji, još dva gratisa za decu znači imate negde 6 gratisa po 5% znači samo gratisi dižu tridestak posto cenu što je jako puno”, kaže Milan Petković.
“Roditelji ili odluče da dete šalju na ekskurziju ili ne to što je nešto malo skupllje ili ne u odnosu na prethodnu godinu do sada mislim da nije bilo presudno jer roditelji žele da učenici putuju i da im to ostane u jednom lepom sećanju”, smatra Milica Milosavljević, direktorka gimnazije „Svetozar Markković" u Nišu.
Od mnogih stvari zavisi da li će im ostati u lepom sećanju, jer često mnogo toga pođe po zlu, nažalost. Ukoliko se program ne realizuje u potpunosti agencije su dužne da vrate novac.
U cenu eksurzije treba uračunati i ulaznice u muzeje i ahreološke lokalitete. U Nišu mnoge škole iz drugih gradova realizuju ekskurzije pa je prema podacima Narodnog muzeja, za sve objekte - tu spadaju medijana, ćele kula, logor na crvenom krstu i arheološka sala - cena sa popustom je 1000 dinara, pojedinačno najskuplja je mediaana - 400 dinara ostali objekti su 250 dinara. Besplatne su posete spomen sobama Branka Miljkovića i Stevana Sremca kao i galerija u niškoj Sinagogi.
Коментари