Читај ми!

U Evropskom selu roda Tarašu prstenovano još 50 mladunaca bele rode

U toku je međunarodni popis belih roda koji se sprovodi svakih deset godina. U Tarašu koje nosi naziv “Evropska selo roda” prstenovano je 50 mladunaca. Prstenovanje je obavljeno u okviru projekta prekogranične saradnje sa Mađarskom.

Nije lako doći do gnezda koja su smeštena na električnim stubovima. Da se prstenuju mogu samo ptice koje još ne lete. Zahvaljujući ovoj akciji u Tarašu spašen je mladunac kome se kanap upetljao oko noge. Sigurno ne bi mogao da poleti kaž stručnjaci. Sa oznakom na prstenu daće brojne podatke o svom budućem životu.

“Da se isprati njihov put seobe, migratorni put skroz do zimovališta. Na taj način mi možemo da odredimo njihov migratorni put, da zaštititmo te migratorne puteve”, objašnjava Vilmoš Bakoci iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.

Sve ovo prate deca iz Taraša koja imaju zadatak da zapisuju sve šta se dešava tokom prstenovanja.

“Prvo smo tamo išli, a bile su velike i nismo onda mogli, pa smo na drugom gnezdu trebali, ali su te rode odletele i sada smo došli ovde”, kaže Mateja.

“U centru smo videli i ima tamo ima kod Babatova, ima jedna roda”, kaže Sofija.

“Mi decu upoznajemo kako ide taj popis, da pogledaju da li je gnezdo očuvano, da li nije, da li je gnezdo aktivno, da li nije. Na kakvom stubu je postavljeno, da izbrojimo mladunce koji se nalaze u gnezdu”, navodi Aleksandra Marovac, iz Udruženja “Taraške rode”.

U selu Taraš je do sada izbrojano 47 aktivnih gnezda roda. Mladunci koji odavde odlete neće se vratiti u Taraš.

“Verovatno će se vratiti negde u okolinu i napraviti svoje novo gnezdo. Pošto mlade ptice do velikih ptica često i par godina se ne gnezde, nisu polno zrele i onda lutaju. Za to vreme traže sebi teritorije”, smatra Miroslav Dudak iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica.

Po prstenovanju mlade rode su dobile i svoja imena. Mladunac sa upetljanim kanapom dobio je ime Srećko, a njegovi brat i sestra su Toza i Mrvica.

четвртак, 22. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом