Bitka na Košarama za nezaborav: "Brinuli smo jedni za druge više nego sami za sebe"
Na današnji dan pre 25 godina, počela je bitka na Košarama. Trajala je 67 dana i odnela 108 života. Biće upamćena kao jedna od onih sa najviše žrtava pripadnika Vojske Jugoslavije, koji su, uprkos tome što su bili malobrojniji, uspeli da odbrane ceo rejon, zbog čega se njeni pripadnici, i preminuli i preživeli, smatraju herojima.
Napad je bio silovit. Otpočeo je u zoru 9. aprila, na Veliki petak, artiljerisjkom paljbom albanske vojske, snaga OVK i NATO-a. Karaula Košare sutradan je zauzeta, ali osnovni cilj nije ostvaren. Vojska Jugoslavije sprečila je njihov dalji prodor na Kosovo i Metohiju.
"Ti vojnici su zaista jedni pravi Obilići i veliki heroji kakav su oni pakao preživljavali. Posle svake takve velike bitke i događaja gde su izbačeni saborci još veći su moral dobijali da sačuvaju to što smo čuvali te 99. godine, a to je Srbija na toj granici prema Albaniji", naglašava Ivica Lazić, učesnik bitke na Košarama.
Za izuzetne podvige u odbrani zemlje, 125. motorizovana brigada odlikovana je ordenom narodnog heroja, koji se u spomen sobi kasarne Car Lazar u Kruševcu, čuva uz uspomenu na stradale vojnike.
"Mi smo se svi oslanjali jedan na drugog, znali smo ako jedan popusti to je lanac, to je jedna karika koja će da se rasturi. I mi smo se svi držali. Mi smo više brinuli za drugove koji su bili pored nas nego za sami sebe. A najveće tajno oružje je bila svetkovina koju smo mi dole branili i čuvali", kaže Dejan Ivanović, učesnik bitke na Košarama iz Kruševca.
"Mnogo je teško, svaki je dan imao svoju priču. Ali i sami znate 108 drugara je dalo život za otadžbinu. Njih šest je još uvek na Košarama ostalo. Oni su ostali gore na večnoj straži i nadam se da ćemo za mog života otići po njih", objašnjava Darko Anđelković, učesnik bitke na Košarama iz Raške.
U znak sećanja na pale branioce otadžbine položeno je cveće na spomen obeležje u Kruševcu kraj koga su kao večni čuvari i stabla jablanova posađena njima u čast.
Коментари