Gradska kuća u Vranju, sudar tri različite kulture i načina života
Stalna etnološka postavka u Narodnom muzeju u Vranju je izgled tipične gradske kuće s kraja 19. i početka 20. veka. To je i izgled Vranja u kulturološkom smislu iz tog vremena, simbol različitih kultura. Urađen je i katalog muzejske postavke.
Dve trpezarije, dve spavaće sobe, salon, kuhinja i devojačka soba - to je izloženo na spratu u Selamluku, jednoj od dve zgrade Pašinih konaka. Neka vrsta vremeplova.
"Da osete taj duh, to nešto nematerijalno po čemu su Vranjanci karakteristični, i što predstavlja deo identiteta ovoga Vranja. Svako ko pomisli na Vranje, pomisli na taj duh koji je i Bora Stanković opisao i dočarao", navodi Iva Laković, kustoskinja Narodnog muzeja u Vranju.
Sadašnja postavka u muzeju je adekvatna i reprezentativna, autentična i lična. Posmatraču daje uvid u prošlost, način, ali i suštinu života tada.
"Praktično, ovde imamo sudar tri različite kulture, tri različita načina života. S jedne strane, taj hrišćanski, seljački. S druge strane, taj otomanski, gradski, koji takođe postoji vekovima pre toga. I sa treće strane, ovaj moderni, evropski, koji dolazi sa mladim ljudima, koji putuju na Zapad, vraćaju se i donose ga ovde", objašnjava prof. dr Zoran Dimić, profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu.
Prošle godine je obnovljena kompletna zgrada Narodnog muzeja, a sada je predstavljen i katalog o vranjskoj gradskoj kući s kraja 19. i početka 20. veka.
"Ovo nije namenski prostor koji bi trebalo da prihvati jednu muzejsku izložbu, već zapravo prostor koji traži svoj odgovor, koji traži svoj jezik, jer je i cilj zapravo da se i sama zgrada, i sama postavka obrate jedinstvenim jezikom našim posetiocima", ističe Maja Aleksić, direktorka Narodnog muzeja u Vranju.
Postavka ima i svoju digitalnu formu - posuđe, nošnja, nakit i drugi predmeti oslikavaju duh epohe, vremena i prostora u kojem su nastali.
Коментари