Читај ми!

Bez voća i grožđa posle nevremena u Medveđi kod Trstenika

Trsteničani će dobro pamtiti ovo leto. U više navrata pretrpeli su štetu od poplava, grada, olujnog vetra. Prošlog vikenda za samo 10-tak minuta u prigradskim naseljima i selima stradali su krovovi, automobili, fasade. Ipak, najgore su prošle poljoprivredne kulture.

Ovako su izgledali plodovi višedecenijskog ulaganja i rada porodice Lađerević iz Medveđe kod Trstenika prošlog leta. Bujni i bogati čokoti preko 100 sorti stonog grožđa iz istočne Evrope i Azije .Na preko 5 hektara zasadi trešnje, vinove loze, sadni materijal. Danas tužna slika vinograda u rodu, voćnjaka, kalemova, matičnjaka.

"Vinova loza nekih 1200 čokota u ovom vinogradu, grožđe je bilo sazrelo , od toga sad nema ništa. Izvor prihoda, znači nemamo ga faktički ove godine . Voćne sadnice, lozne sadnice, sve je unište no ne znamo kako ćemo dalje , ali preživećemo nekako. 2024. pitanje je šta će biti, a možda tek da vratimo proizvodnju na dosadašnji nivo je 2025", kaže Ivan Lađarević vinogradar, voćar iz Medveđe.

Godišnje se u Medveđi ubere između 500 i 1 000 tona stonog grožđa. Ova sezona od početka je bila teška.

"Ma kako nismo radili 11 put sada što smo isprskali vinograd taj. Sad neću da kažem kolko je pare, pare se uvek ulažu. Pomisliš da batališ sve, a onda posle 2,3 dana kad sediš - ma moglo bi opet da bude dešavalo se to kod nas još gore", kaže Dragan Kovačević poljoprivrednik iz Medveđe.

Ne odustaju lako Moravci od svojih zasada.

“Mi smo odradili zaštitu posle nevremena, ali pitanje je da li će da se oporavi. Sledeće godine neće da ponese rod uopšte, biće suvih čokota ovde. Kalemovi što je uništeno, uništeno je, šta bude ostalo neki 20 postoide u realizaciju, ako ne bude još nekog nevremena", navodi Ivan Lađarević.

Sa plodne moravske zemlje pored meštana Medveđe, ni drugi u selima trsteničke opštine na levoj obali reke neće imati šta da uberu zbog grada, kažu biće samo nešto kukuruza za silažu.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом