Читај ми!

Pripreme za praznik: Hrišćani koji u nedelju slave Uskrs obeležavaju Veliki petak

Vernici koji u nedelju slave Uskrs, danas obeležavaju Veliki petak, dan raspeća i smrti Isusa Hrista. Među njima su i Slovaci koji žive u Bačkom Petrovcu. Pripreme za Uskrs, domaćice počinju sredinom sedmice, dok se muškarci staraju da kuća bude čista.

Bračni par Jan Čus i Ana Čusova, spremaju se za odlazak u crkvu. Vernici, uz sveštenika, čitaju pasije u kojima je opisano stradanje Isusovo i zajedno pevaju crkvene pesme. Crninu nose sve do ponedeljka.

“Nemamo cveća na oltaru, to se ne stavlja, sve tako kao i kod naših starih što su nekad radili, tako radimo i mi”, napominje Ana Čusova, Bački Petrovac.

Pričešćuju se četvrtkom, a trpeza za Veliki petak i Uskrs sprema se po receptima predaka.

“Kuvamo rezance, pihtije kuvamo četvrtkom ili sredom se kuva. Pečemo kukuru, kokice pravimo, to se jede petkom, a onda subota, to je velika subota, bela subota, tamo se farbaju jaja, kobasica, kulen, se kuva šunka”, navodi Ana Čusova, iz Bačkog Petrovca.

Baš kao i nekad, kada se živelo skromnije, jedna količina jaja farba se u lukovini. A ostala, farba njen suprug, istom tehnikom godinama.

“Ja skupljam list od raznih biljaka, pa ih malo osušim, ne da osušim, nego da uvenu, pa posle vazelin na taj list, zalepim na jaje, i onda sprej. I posle, da se blista - malo slanine, i sa slaninom se to pređe”, objašnjava Jan Čus.

Kada, simbolično, periodu tugovanja dođe kraj, crninu zamene jarke boje i raskoš slovačkog folkora. Devetogodišnja Nina Častven, jedna je od devojčica koja će je obući prvog dana Uskrsa.

“Poklon donosi zeka, to je ponedeljkom, i tada dođu i oblivači i onda obliju devojčice da bi bile lepe”, ističe Nina Častven, iz Bačkog Petrovca.

I radost Uskrsa je, kažu, upravo u očuvanju ovih običaja, u ushićenju mladih koji će tu tradiciju baštiniti, i uskršnjoj trpezi, koju valja podeliti sa porodicom i prijateljima.

недеља, 15. јун 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом