Читај ми!

Koliko delfini pomažu u lečenju dece sa smetnjama u razvoju

Novosađanin Nikola Radin, jedini srpski delfinoterapeut, letnje mesece provodi na institutima u Atini i Antaliji, gde pomaže deci sa smetnjama u razvoju. Ova terapija, stvara vezu između dece i delfina, oslobađa ih i čini samostalnijim osobama.

Sa delfinoterpijom se upoznao na Floridi pre 15 godina, a kako je fizioterapeut po struci, i potiče iz porodice lekara, odmah je prihvatio to kao životni poziv. Danas terapiju delfinima primenjuje u Grčkoj i Turskoj u radu sa velikim brojem dece ometene u razvoju.

"Mi provodimo sa svakim detetom tokom tog dvonedeljnog ciklusa, pola sata svaki dan u vodi, a nakon toga se prelaza na terapiju, kako mi to kažemo - na suvom, pod impulsom celog tog utiska koji su oni imali u vodi sa tim fenomenalnim životinjama", objašnjava delfinoterapeut Nikola Radin.

Osim dece koja boluju od cerebralne paralize i svih oblika autizma, terapiju delfinima u poslednje vreme koristi i sve više odraslih.

"Koji imaju određene smetnje, koji imaju određena posttraumatska iskustva, ja sam na primer svojevremeno u Americi radio sa grupom američkih vojnika koji su se vraćali iz tih nesrećnih ratova sa postraumatskim simptomima i tako dalje", ppriča Nikola Radin.

Na poslu je pronašao i ljubav. Suzana Mateova, baš kao i on, leta provodi u bezenima, a ovaj vid terapije opisuje kao iskustvo oslobađanja.

"Oni se oslobađaju strahova, shvataju da oni nisu toliko veliki, i počinju da prevazilaze te strahove. Koncentracija je veoma dobra, i to je zapravo njihova šansa, da se koncentrišu na sebe dok su u vodi sa delfinima", navodi Suzana Mateova, delfinoterapeut.

Ove plemenite životinje, kažu, promenile su i njihove živote, pa sada, iako rade sa 12 različitih delfina, mogu prepoznati svakog od njih, te jedva čekaju da im se vrate krajem maja, kada počinje nova radna sezona.

среда, 14. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом