Mlinovi na području Srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine

U zrenjaninskom Narodnom muzeju u petak, 9. marta 2018. godine, otvara se izložba "Mlinovi na području Srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine". Autor izložbe je Dušan Marinković, viši kustos Narodnog muzeja Zrenjanin.

Izložba „Mlinovi na području Srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine", uz prateću dvojezičnu knjigu, na srpskom i na engleskom jeziku, predstavlja rezultate izučavanja mlinova i njihovog značaja u širenju industrijalizacije na toj teritoriji.

Posetioci izložbe videće različite vrste mlinova - vodenice, brodske vodenice, suvače, vetrenjače i industrijske mlinove, opis njihovih fizičkih, mehaničkih i arhitektonskih odlika i funkcija, uz informacije o njihovom privrednom značaju i širenju industrijskog načina proizvodnje u današnjoj Vojvodini tokom 19. veka.

Ovom izložbom obuhvaćeno je i mapiranje mesta na kojima su se mlinovi nalazili u naseljima Srednjeg Banata.

Poseban segment postavke je prezentacija i sažeta analiza sačuvanih arhivskih fotografskih snimaka mlinova i snimaka koji prikazuju sadašnje stanje objekata koji su očuvani ili su donedavno postojali. Predstavljena je i namena i način funkcionisanja ovih objekata, njihov način gradnje i materijali od kojih su se gradili, verovanja i običaji koji su ih pratili.

Izložba obuhvata četrdesetak panoa, šest interaktivnih maketa koje su napravili učenici Elektrotehničke i građevinske škole „Nikola Tesla" u Zrenjaninu, tri originalne mape koje su služile kao izvor za istraživački rad, kao i razglednice sa motivima vetrenjača iz kolekcije dr Petera Rokaija, profesora opšte istorije srednjeg veka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Prateći program izložbe obuhvata video-projekcije, predavanja i radionice.

Na izložbi i u publikaciji „Mlinovi na području Srednjeg Banata od praistorije do 1941. godine" implementirani QR kodovi čime je zrenjaninski muzej među prvima koji su počeli da koriste nove tehnologije na ovaj način: da bi se u potpunosti sagledale izložba i knjiga, neophodno je preuzeti besplatnu aplikaciju Mills of Central Banat AR kako bi se pokrenuo sadržaj kôda. Svaki QR korisniku pruža audio-vizuelnu informaciju koja je direktno povezana sa konkretnim sadržajem poglavlja izložbe.

U realizaciji izložbe učestvovali su Elektrotehnička i građevinska škola "Nikola Tesla", muzej Upminister Windmill iz Londona, International Wood Culture Society , IT programerska firma , Radio-televizija Srbije, istoričar umetnosti i likovni kritičar Đorđe Kadijević, Istorijski arhiv Zrenjanin, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Zrenjanina, Međuopštinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica, Snežana Negovanović iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Izložba je otvorena do 22. aprila 2018. godine, a projekat je finansijski podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 13. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом