петак, 22.09.2017, 13:04 -> 15:43
Извор: РТС
Besplatna pravna pomoć izbeglim i raseljenim licima
Jedan od najvećih problema sa kojima se susreću izbegla i raseljena lica je nemogućnost da ostvare svoja prava na prostorima gde su nekada živeli. Sa ciljem da im u tome pomogne u toku je peti projekat za pružanje besplatne pravne pomoći koji finansira Evropska unija u saradnji sa Vladom Republike Srbije.
Porodica Ristić je u Raču došla 1999. godine, na imanje koje im je na korišćenje dao rođak. Naviknuti na rad puno su toga stekli, ali ih boli to što im je na tridesetak kilometara odatle, u Podujevu, ostala imovina kojoj ne mogu ni da priđu.
"Sedamnaest krova je u krugu dvorišta ostalo. Ja sam pokušavao tri puta da odem da me prate, oni neće, kažu idi slobodno. Kako slobodno", kaže Miodrag Ristić iz Podujeva.
U kuršumlijskoj opštini gde živi oko dve i po hiljade raseljenih samo su retki rešili imovinsko pravne probleme.
"Oko 95 odsto raseljenih do sada nije uspelo da reši probleme koje ima sa imovinom, ostvarivanjem penzije i naslednim pravima na Kosovu i Metohiji", kaže Violeta Jakovljević, povereništvo za raseljene Opštine Kuršumlija.
Jedna od mogućnosti je angažovanje pravnih zastupnika usluga skupa i neretko, bez pravih rezultata.
"Nisam mogao da dođem do te presude vrhovnog suda da vidim šta je priča prava", kaže Nebojša Stanković, korisnik besplatne pravne pomoći.
Šansu da nešto dalje preduzme Nebojša je video u obraćanju kancelariji za pružanje besplatne pravne pomoći, a rezultate kaže očekuje za tri do šest meseci. Povoljne vesti očekuje i Milka Gmijović kojoj su Albanci uzurpirali kuću.
"Koriste dvorište, koriste kuću, koriste stveri. Sestra je saznala za pravnu pomoć preko interneta. Uz njihovu pomoć ako ništa drugo nadoknadićemo bar tak boravak što su koristili", kaže Milka Gmijović, korisnik besplatne pravne pomoći.
"Najčešći problemi jesu upravo uništena i oštećena imovina, prodaja imovine koja se vrši na osnovu falsifikovanih dokumenata, pitanja u vezi sa likvidacijom i privatizacijom preduzeća. Svima njima obezbeđuje se zastupanje pred sudovima i drugim organima", kaže Vladana Savić, mlađi pravni savetnik kancelarije u Nišu.
Projekat besplatne pravne pomoći traje do avgusta 2018. godine. Zainteresovani mogu da se za pomoć obrate u Beogradu, Nišu, Kraljevu, Vranju, Gračanici i Kosovskoj Mitrovici, a organizovan je i rad na terenu.
rts.prokuplje@rts.rs
+381 27 329 108
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар