Vez na konoplji

Konoplja je nekad uzgajana širom Srbije, pre svega zbog prerade vlakana u platno i kanap. Iako je proizvodnja industrijske konoplje dozvoljena, danas se malo gaji a platno napravljeno od vlakana ove biljke prava je retkost.

Ručni radovi Lenke Čančarević više puta su nagrađivani na brojnim manifestacijama. Među njenim vezovima posebno su zanimljivi radovi na platnu od konoplje. Taj materijal nema opojno dejstvo, a postupak proizvodnje i prerade industrijske konoplje razlikuje se od načina na koji se uzgaja indijska konoplja čiji je prerada u Srbiji nelegalna.

"Konoplja kada se počupa, potapa se u vodu u močila i 40 dana stoji dok ne omekša, kako bi se lakše preradila. Nekad se sve ručno prerađivalo", podseća Lenka Čančarević koja kaže da su u tom procesu korišćene stupe, potom grebena kojima se odvajala potka. "To se posle prede, boji i dalje ide na tkanje."

I danas bi se tako radilo, kaže Lenka, da kriminalci ne otkriše opojna svojstva sušene konoplje, pa su mnogi odustali od uzgoja te biljke i u industrijske svrhe. Materijal koji se omekšavao u vodi, upredao se u kanap ili prerađivao u platno za izradu odevnih predmeta.

"E sad, imate prirodnu boju, ona ostaje, ako je ne izbelite", kaže Lenka. "Ako je sa pepelom otkuvate, ona bude bela. Leti je takva odeća hladna, a zimi greje, kao prirodni izolator, mnogo bolji nego današnja sintetika."

Srećom, ostalo je još malo tog prirodnog materijala da se vidi Lenkina spretnost u ručnim radovima. Veština u vezu proslavila ju je i van Ribaševine, a sve rukotvorine su od prirodnih materijala konoplje, vune, pamuka. Neki radovi su, kaže, stari i po četrdeset godina:

"Stari su ali mogu da traju i 150 - 200 godina, ako se malo povede računa da se ne isflekaju, inače se neće promeniti."

U takve dugotrajne prirodne rukotvorine spada i tepih od jagnjeće kože i pamuka. Za tri i po decenije Lenka izatkala više 20 kilometara podne pokrivke:

"Bio je veoma tražen tepih, dobro se prodavao i lepo smo zarađivali."

Iz tog perioda ostalo je još materijala, a firma je otišla u stečaj. Lenka je odustala od tog teškog posla, ali ne i od veza. Ručni radovi, kaže, ne kvare vid kao televizor i kompjuter:

"Meni često kažu: šta će ti to, to će neko da pali. Kažem im da ću raditi, pa nek imaju malo veću kamaru, neka bolje gori, ako baš do toga dođe."

Lenka ima dve unuke i unuka, koji sada studiraju, ali valja ih opremiti za udaju i ženidbu. A nada se da će najmlađa unuka nastaviti tradiciju, jer je do sada pokazala najviše interesovanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом