Isušene oranice u Trsteniku

Zapadna Morava kod Trstenika pre mesec i po dana poplavila je 315 hektara obradivog zemljišta pričinivši u selima Odžaci, Počekovina, Gornji i Donji Ribnik štetu od oko 30,8 miliona dinara. Radovi na oštećenom bedemu kroz koji se reka izlila i prošlog proleća, trebalo bi da budu završeni do kraja meseca, do kada se očekuje i da poljoprivrednici sa poplavljenog područja izbore bitku s vremenom koju za nove prinose u poljima vode.

Krajem marta na mestu najplodnijih oranica u selu Odžaci, koje je u poplavama najviše stradalo, stvorilo se jezero.

Za vodom koja se povukla pre desetak dana, ostali su stari i isplivali novi problemi.

"Niko da nas vidi, da nas obiđe , da nam pruži neku pomoć. Da nam kaže neki savet. Nijedan stručnjak nije došao da pogleda tu zemlju, da je uzme na analizu. Da znamo šta da radimo sa njom.  Gde sam izbacio celer, kupus tu mi je crv. Ubacao sam i kreč, ubacio sam sve, ali ne pomaže, gde on napadne suši se biljka", kaže Slavoljub Lazarević iz Odžaka.

Vremena za gubljenje nema. U iščekivanju odgovora da li će im i ko štetu  nadoknaditi , Slavoljub i Ružica, novu proizvodnju na 30 ari sopstvene i hektar ipo zakupljene zemlje započinju pozajmljenim sredstvima.

"Trake razvlačimo da bi smo sadili celer. Kasnimo i sa njim ali šta da radimo. Sredjujemo polako jedno po jedno. Kako možemo i kako moramo .Drugi put nas plavi . Neko je za to kriv. Ništa nije preduzeto godinu dana. Niti su žurili da zatvore taj bedem, niti su posle svega došli da nas pitaju da li imamo sad od čega iznova da krenemo. Uzajmili smo da bi krenuli. Moramo dalje, ne vredi da stojimo. Ako sedimo i čekamo celo lepo tek nemamo ništa", kaže Ružica Lazarević iz Odžaka.

Svaki suvi, sunčani dan za poljoprivrednike sa poplavljenog područja zlata je vredan.

"Juče sam podsejao žito, sefte. Bilo je malo vlažnije pa sam iskoristio da posejem iako mu je vreme prošlo već. Ali brinem da li smem da hranim jednu jedinu kravu koju imam travom sa livade koja mi je plavljena. Na njoj mi je prošle godine voda uništila tri tone deteline, a sad ni travu ne znam dali mogu da koristim", kaže Života Lazarević iz Odžaka.

Povrtarske useve koji su bili pod vodom, stručnjaci kažu, ne treba koristiti. Što se novih zasada tiče, veruju da bojazni nema.

"Smatramo pošto je voda tu protekla, nije se dugo zadržavala, a poplave nisu bile šireg karaktera da je ta zemlja ostala nezagađena. Na tim površinama može da se vrši setva, ukoliko to već nije odrađeno. Ako jeste, onda savetujemo normalno gajenje i negu useva", kaže Rade Jovanović, Poljoprivredno-savetodavna i stručna služba Kruševac.

Iako je optimalni rok prošao setva kukuruza se još uvek može obaviti, a ako vreme posluži odavde će put trpeza širom zemlje za mesec dana krenuti i prvi rod paradajza, paprike i krompira.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом