Читај ми!

Mit o dobroti ili istina o Jozefu Šulcu

Knjiga "U potrazi za junakom" Mihaela Martensa, gosta ovogodišnjeg sajma knjiga u Beogradu, dovodi u pitanje priču o Jozefu Šulcu koji je 20. jula 1941. odbio da strelja partizane u Smederevskoj Palanci. Ipak, autor ne tvrdi da se sličnog događaja, na kojem je mit o plemenitom vojniku izgrađen, nije bilo. Šta se zapravo dogodilo na mestu prve masovne egzekucije u okupiranoj Srbiji?

Nemački vojnik koji je odbio da strelja srpske partizane 1941. godine u Smederevskoj Palanci ponovo je u žiži interesovanja. Da li je Jozef Šulc zaista to učinio ili je dobro delo izmišljeno kako bi se lakše podneo užasan čin istraživao je Dobrica Popović.

Šulc je istupio iz streljačkog voda. Oduzeto mu je oružje i obeležja vojske. Streljan je zajedno sa 16 zarobljenih partizana.

Direktor Istorijskog arhiva Aleksandar Nikolić kaže da prema svim informacijama koje su do sada uspeli da prikupe to se stvarno dogodilo.

Živan Nikolić, kapetan bojnog broda, tada petnestogodišnji skojevac, učestvovao je 1945. godine u ekshumaciji posmrtnih ostataka streljanih.

Nemački novinar Mihael Martens, autor knjige "U potrazi za junakom" pokušao je da rasvetli tanku liniju između istine i mita o delu vojnika koji je želeo, kako sam kaže, samo da preživi rat.

Mihael Martens kaže da se posle rata u Jugoslaviji rodila legenda o nekom dobrom vojniku, ali se tada nije znalo da je reč o Šulcu i da danas to, u političkom smislu, mnogo znači srpskom i nemačkom narodu. 

Ana Milošević istoričarka umetnosti kaže da postoji sećanje na nemačkog vojnika koji je streljan i da nije postojao razlog da tako nešto bude izmišljeno.

Sećanja postoje. Bilo je i svedoka događaja, i onih koji su ta svedočenja beležili, a vreme koje je prolazilo samo je oblikovalo stvarnost.

Dragoljub Janojlić, novinar kaže da mu je Andra Vulićević, vlasnik Trikotaže u Smederevskoj Palanci, ispričao da je poznavao Jozefa Šulca.

Palančani su podigli spomenik streljanima. Brat Jozefa Šulca dolazio je nekoliko puta u Smederevsku Palanku, a nemački ambasador Vilfrid Gruber se 1997. godine poklonio senima srpkih civila i nemačkog vojnika.

Zoran Hamović, izdavač knjige Mihaela Martensa, kaže da smo godinama živeli u jednoj vrsti poželjne slike.

"Da bi došli do istine moramo da zadržimo međusoban odnos prema dobru", dodaje on. 

Ponesena postupkom nemačkog vojnika pesnikinja Miroslava Mina Kovačević iz Gornjeg Milanovca, koja je podigla spomenik Jozefu Šulcu, kaže da je taj čin relikt antičkog viteštva.

Dve ulice, u Smederevu i Smederevskoj Palanci nose ime čoveka koji je stao na stranu srpskog naroda: Jozef Šulc.

rts.smederevo@rts.rs
+381 26 227 065

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом