понедељак, 07.10.2013, 13:38 -> 15:30
štampajSa pasošem do njive
Od uspostavljanja granice na Drini, u Semberiji u Republici Srpskoj je oko 4.500 hektara koji pripadaju katastarskoj opštini Bogatić. Većina oranica i šuma su vlasništvo meštana pograničnog sela Badovinci, koji svakodnevno prelaze državnu granicu da bi obrađivali imanja.
Meštanima Badovinaca, potrebna posebna dokumenta, kako bi preko Pavlovića mosta došli do svojih njiva u Republici Srpskoj.
Revoltirani zbog problema oko prenošenja i repromaterijala i proizvoda u drugu državu, protekle nedelje protestvovali su traktorima na prelazu u Republici Srpskoj. Traže od nadležnih institucija obe države da se konačno reši njihov problem star dve decenije.
Preko Drine, granice, sto metara magistralnog puta i u svoju njivu. Za preko hiljadu domaćina iz Badovinaca, to je jedinu put do prihoda i egzistencije.
"Tamo imam tri hektara-dva hektara kuruza i hektar žita. Idem nekad tri nekad četri puta, nekad idem svaki dan, od toga živim to mi je sve", kaže Tovilović Dragan iz Badovinaca.
"Kad proizvodemo onda muke žive, ne možemo da vozimo u Semberiju, ne možemo u Srbiju, a na teritoriji Bogatića", kaže Mihailo Krsmanović iz Badovinaca.
Prevoženje ogreva i stoke do svojih kuća u selu i ove jeseni najveći je problem.
"Stalno traže neke papire od šumara, a ovo je ogevno sitno drvo to ne može da se čekićuje", kaže Slobodan Rokić iz Badovinaca.
"Bosanske papire ne mogu da izvadim, jer nisam Bosanac, a naše ne priznaju", kaže Milenko Gavrić.
Da problema ima ne kriju ni na graničnom prelazu u Republici Srpskoj. Razumeju potrebe meštana Badovinaca, ali je, kako kažu, zakon o međugraničnom prelazu ozvaničenom kao druge kategorije za njih obavezujući.
Milinković Žarko, inspektor za kontrolu prelaska državne granice u jedinici granične policije Bjeljina kaže da na graničnom prelazu nisu prisutni fitosanitarni i veterinarski inspektori, tako da te robe moraju da se upućuju na najbliži granični prelaz, odnosno na granični prelaz Rača.
Iako ih od njiva deli samo Drina, put do Rače samo u jednom pravcu je preko 50 kilometara. Za poljoprivrednike Mačve dodatno i vreme i trošak.
U susret im se na bosanskoj strani Pavlovića mostu izlazi, kažu, ali zavisno od raspoloženja policije i carine. Svesni su da ima i zloupotreba ali se, dodaju, u selektivnoj primeni propisa uvek prelomi preko običnog seljaka.
Predsednik Mesne Zajednice Badovinci Aleksandar Ilijašević kaže da kada se obrate organima u Srbiji oni kažu da je to preko Drine i da ne mogu ništa.
"Kada se obratimo organima u Bjeljini oni kažu to je katastarska opština Bogatić, to jest Badovinci tako mi ovde ne znamo šta smo i ne možemo da ostvarimo svoja prava na svojoj imovini, a plaćamo porez Republici Srbiji", dodaje Ilijašević.
Zato su sa seoskog zbora meštana, uputili zvanične zahteve nadležnim institucija obe države, da im se i kako reši problem.
Branko Danilović, načelnik opštinske uprave opštine Bogatić kaže da je opštini Bogatić u interesu da se što hitnije reši pitanje granice i pitanje građana, a samim tim i konačno stavi tačka na jedan problem koji postoji dugi niz godina.
U Bogatiću ističu dobru saradnju i zajedničke projekte sa lokalnom upravom u Bjeljini. Meštani Badovinaca očekuju i da se dobra saradnja između opština i država konačno potvrdi i kroz njihov svakodnevni život.
Zahtev da pri svakom prelasku kolima na mostu ne ostavljaju po šest kilograma hleba, koliko ih košta drumarina preko Drine, poslali su pre pet meseci.
rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар