Читај ми!

Pomoć u odabiru budućeg zanimanja

U Kruševcu godinama najveće interesovanje vlada za upis u medicinsku i ekonomsku školu, a ankete pokazuju da buduće srednjoškolce sve više privlače i profesije iz oblasti bezbednosti, umetnosti i sporta. U donošenju konačne odluke pomoć im pružaju i stručne službe.

Prema evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u Kruševcu na posao čeka oko 16.400 lica, a šansu da do njega dođu najpre imaju profesori matematike i stranih jezika, farmaceuti, zubni tehničari, pekari, mesari i kuvari.

Iako godinama najveće interesovanje vlada za upis u medicinsku i ekonomsku školu, ankete pokazuju da pažnju budućih kruševačkih srednjoškolaca sve više privlače i profesije iz oblasti bezbednosti, umetnosti i sporta.

U donošenju konačne odluke pomoć im pružaju stručne službe u školama, ali i savetnici za profesionalnu orijentaciju i planiranje karijere pri Kancelariji za mlade.

Hrabri, humani i solidarni vatrogasci su pripadnici profesije koja poslednjih godina doživljava punu društvenu afirmaciju.

Vladica Stanković, komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Kruševac kaže da bi neko postao vatrogasac-spasilac potrebno je da ima minimum 4. stepen srednje tehničke škole.

"Poželjno je da ima i C kategoriju da bi mogao u budućnosti da bude i vatrogasac-vozač-spasilac i da bude potpuno psihofizički sposoban da bi mogao da obavlja taj posao", kaže on.

O ovoj, ali i profesijama policijskog inspektora i forezničara, govorilo se na prvim Realnim susretima u organizaciji Kancelarije za mlade. Cilj im je bio da se kruševački osmaci i maturanti, u neposrednom kontaktu, bliže upoznaju sa zanimanja koja smatraju najatrktivnijim.

"Rad u policiji mi se sviđa zato što je rad na terenu i fizički je posao. Ne trpim da sam u jednom mest, volim da sam u pokretna i taj posao mi se sviđa", kaže Miona Miljković, osmi razred OŠ "Jovan Jovanović Zmaj".

"Odlučila sam se za fakultet zaštite na radu u Nišu, čula sam da je to isto traženi posao.  Ja sam tehničar za visokogradnju.Nisam još odlučila koji smer ću upisati, ali sviđa mi se da budem i vatrogasac, videću", kaže njena drugarica Ana Ivanović.

"Mislim da upišem saobraćajnu školu, smer tehničar drumskog saobraćaja zato što volim da budem saobraćajac ili možda u policiji da radim kao inspektor saobraćajni", dodaje Sava Đorđević.

U Kruševcu do posla najbrže dolaze profesori matematike i stranih jezika, farmaceuti, zubni tehničari, pekari, mesari i kuvari.Realni susreti deo su projekta Profesionalne orijentacije koji mladima treba da pomognu da samostalno donesu odluku. Projekat realizuje Kancelarija za mlade, u saradnji sa Nemačkom agencijom za nacionalnu saradnju GIZ, uz podršku Ministartsva omladine i sporta i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Direktorka Osnovne škole "Knez Lazar" u  Velikim Kupcima Danijela Sekulić i regionalni  koordinator projekta Profesionalne orijentacije kaže da su se nekada rukovodili, uglavnom time čime su se bavili roditelji, članovi porodice pa sada i deca upisuju to isto ili gde su krenuli drugovi i drugarice pa da se ne odvajaju od društva.

"Posle ovih modula samospoznaje deca na drugačiji način iskazuju interesovanja za određena zanimanja. Naši učenici tradicionalno se najviše interesuju za medicinsku i građevinsku
školu, ali je primetno i sve veće interesovanje za saobraćajnu struku i zaštitu životne sredine, što prethodnih godina nije bio slučaj", kaže ona.

Karijerni info kutak, osnovan pre godinu pri Kancelariji za mlade predavanja i radicionice u školama, deci pomažu da sagledaju sopstvene mogućnosti i detaljno se informišu o željenim zanimanjima.

Tamara Radojević kaže da želi da upiše školu za matematiku ili elektrotehniku.

"Znam da matematičara nema nešto mnogo, a kažu da se i elektrotehničari traže", kaže Tamara. 

Vanja Rakić, koordinator Karijernog info kutka kaže da imaju i to na umu ako se neko obrati da mogu dati oodređene statističke podatke kako bi osoba videla između želja i onoga što je realno potrebno na tržištu rada.

Profesionalno usmerenje uskoro će odabrati oko 2.500 kruševačkih osmaka i maturanata. Odluku je, stručnjaci kažu, najbolje samostalno doneti, ali i podsećaju da se vremenom ona može promeniti, jer proces učenja i stručnog usavršavanja traje čitav život.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом