Читај ми!

Zaštićen Drinski monoksil

Drinski monoksil, drveni čamac star nekoliko vekova, konzerviran je i spasen od propadanja. Očekuje se da uskoro bude izložen javnosti u Loznici.

Drveni čamac (monoksil), pronađen pre godinu dana na obali Drine kod Jelava, star nekoliko vekova, konzerviran je i zaštićen od daljeg propadanja. Taj redak primerak rečnog plovila nedavno je vraćen u Loznicu, a konzervirali su ga stručnjaci iz Pančeva.

U očekivanju da se za njegovo muzejsko izlaganje obezbedi odgovarajući prostor, privremeno je smešten pod nadstrešnicu u dvorištu Javnog komunalnog preduzeća "Naš dom".

Grad je iz budžeta za konzervatorske radove izdvojio 440.000 dinara, a u Centru za kulturu "Vuk Karadžić" u Loznici se nadaju pozitivnom odgovoru iz Zavoda za zaštitu spomenika u Valjevu, na zahtev da Drinski monoksil uskoro izlože javnosti.

Direktorka centra Dajana Đedović rekla je za nedeljnik Lozničke novosti da je čamac zaštićen i obrađen, a svi delovi od drveta i metala, koji su nedostajali, obnovljeni i postavljeni na svoje mesto.

"Poslali smo zahtev Zavodu da nam dostavi uslove, pod kojima bismo mogli da u dvorištu Muzeja Jadra napravimo odgovarajuću nadstrešnicu, gde bi čamac bio izložen za posetioce. Uz mogućnost da vide čamac, posetiocima bismo omogućili da pogledaju i prikaz života na Drini, koji prati etnografsko, istorijsko i društveno stanje u periodu iz kojeg potiče", navela je Đedovićeva.

Vrh neobičnog čamca, izronio je iz Drine 26. septembra 2011. godine, a prvo su ga primetili ribolovci, koji su potom obavestili stručnjake u Centru za kulturu.

Plovilo je izdubljeno u jednom komadu drveta, dužine 7,1 metar, širine 85 i dubine 98 centimetara, a prema literaturi iz te oblasti, smatra se da su slični čamci pravljeni u 17. veku.

"Prva procena je da ovaj monoksil potiče iz turskog doba, ali precizna i detaljna ekspertiza još nije urađena i za to će nam biti potrebna dodatna sredstva", navela je Đedovićeva.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом