петак, 21.09.2012, 07:25 -> 07:59
štampajČuvari prirodnog bogatstva
Na Mećavniku dogovoreno osnivanje nezavisne Organizacije za monitoring prirodnih resursa Srbije, koja će se boriti za očuvanje zdrave životne sredine i održivi razvoj Srbije.
Inicirana mogućim istraživanjima nikla u Srbiji, a na podsticaj iz Mokre Gore, Čajetine i Užica, ideja o očuvanju zdrave okoline prihvaćena je i u Topoli i Vrnjačkoj Banji, pa su na Mećavniku načinjeni prvi koraci u formiranju nevladine organizacije čiji je cilj održivi razvoj Srbije.
Sa Mećavnika podsećaju da je za korišćenje prirodnih bogatstava Srbije mnogo boljih načina nego što je to eksploatacija nikla.
Emir Kusturica, direktor Parka prirode "Mokra Gora" kaže da bi Srbija trebalo da ima novi koncept.
"Da Srbija zasadi od Kuršumlije od Požege milion hektara voćki, da se otvore javni radovi i da se napravi veza privatno-javno ulaganje i da tih milion hektara bude novi koncept Srbije. Moskva pojede mesečno 80.000 tona jabuke", kaže Kusturica.
Božidar Alaksandrović iz vinarija "Aleksandrović" iz Topola objašnjava kako su sela na tom području vinorodna, gde se proizvodi voće najvišeg kvaliteta, koje se izvozi i u Rusiju i zemlje Zapadne Evrope.
Inicijatori buduće nezavisne Organizacije za monitoring prirodnih resursa Srbije pozivaju nadležne da provere ulogu jednog od bivših državnih sekretara u dodeli koncesije "Juropijen niklu", kompaniji čijeg je borda sada član, i veruju da su sa resornim ministarstvom na dobrom putu ka utemeljenju širokog fronta u zajedničkim nastojanjima za očuvanje bogatstva Srbije.
Inače, mokrogorski kamen je pod dejstvom prirodnih sila tokom miliona i miliona godina postao ruda limonit, koja u sebi sadrži nikl. Ta ruda na Mokroj gori sadrži mali procenat nikla, što znači da bi tehnologija vađenja nikla u tom slučaju bila veoma zahtevna i da bi podrazumevala korišćenje sumporne kiseline, koja je veliki zagađivač.
"Mi smo imali koncesije, ali sada, po informacijama koje posedujemo, one ne postoje i nisu ni date, pretpostvaljam zbog onoga što se dogodilo pre desetak godina, tako da je rešenje da budemo oprezni", kaže prof. dr Dragan Milovanović.
Član Opštinskog veća Vrnjačke Banje inženjer Dragan Govedarica kaže da, kada je reč o opštini Vrnjačka banja, njihov stav je poštovanje statuta i zaštita šuma.
Nezavisna organizacija, čije se osnivanje očekuje za petnaestak dana u Topoli, uz monitoring prirodnih resursa, obezbediće koordinaciju, naučnu i stručnu saradnju, radi očuvanja zdrave Srbije i njenih dragocenosti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар