Dobro za sve generacije

Selo Čukojevac jedno je od retkih u Pomoravlju u koje se mladi vraćaju posle školovanja. Osim Doma kulture i fudbalskog stadiona nema mnogo mesta za izlazak, ali složni meštani uvek nađu način da prirede zabavu.

Na fudbalskom terenu u Čukojevcu svoje umeće u očuvanju narodne tradicije pokazali su članovi pet kulturno-umetničkih društava. Pored folklornih grupa iz okoline Kraljeva, pomoravsko selo posetili su i gosti iz Slankamena kraj Novog Sada.

Pesma i igra povod su za okupljanje meštana. Mladi kažu da se najčešće druže na igralištu, nedeljom idu na utakmice lokalnog tima. Blizu je i grad, tako da  mogu lepo da provedu slobodno vreme. Ipak, smatraju da je potrebno više kulturno-sportskih manifestacija.

U Čukojevac, koji trenutno ima 1.120 stanovnika, u razvoj sela ulažu porodice u skladu sa svojim mogućnostima i u saradnji sa lokalnom samoupravom.

Pored petnaest kilometara seoskog puta koje su do sada asfaltirali, obnovili su krov Doma kulture, a planiraju da urede i parking kod crkve.

Prema rečima Dragana Ilića, predsednika Mesne zajednice Čukojevac, planova je mnogo jer žele da zadrže mlade na selu.

Četvorogodišnju školu u Cukojevcu pohađa 37 đaka, a u predškolskoj ustanovi je petnaestoro mališana. Meštani s ponosom ističu i da imaju šezdeset članova folklornog društva. Imaju seosku crkvu, poštu, fudbalski stadion.

"Smatramo da  je potrebno usmeriti decu da se bave sportom, folklorom", kaže Goran Jovankić, organizator Smotre  folklora. "Međutim, treba im omogućiti i druge uslove, tako da u selu mogu da žive kao u gradu."

Porodična tradicija

Većina od 357 domaćinstava bavi se poljoprivrednom proizvodnjom, bilo kao osnovnom delatnošću bilo kao dodatnim poslom.

Desetočlano  domaćinstvo Đorđa Ignjatovića primer je da se dobrom organizacijom i radom može postići mnogo.

Tri generacije složno su u poslu od jutra do mraka. Rade svi, od domaćina kuće do treće generacije - najmlađeg šestogodišnjeg Miloša.

Ignjatovići imaju 15 hektara zemlje, od čega je polovina obradiva a ostalo je šuma, i neophodnu  mehanizaciju. U stajama  blizu stotinu grla stoke.

"Moja je želja od mladosti bila da od jednog domaćinstva napravim dva, i tako na neki svoj način proširim proizvodnju", kaže Đorđe Ignjatović. "Već sam napravio kuću i staju, kako bih sina i snaju sa njihovo troje dece odvojio."

Ignjatovići mlekari dnevno predaju 330 litara mleka. Povremeno, za kućne potrebe, prave sir i kajmak.

Vasilije  Ignjatović smatra da bi, s obzirom na imanje i viševekovnu tradiciju, bilo šteta da to napusti i posveti se drugom poslu. Nada se da će i njegova deca želeti da nastave ono što on radi i ostati da žive na selu.

Sudeći po ovoj desetočlanoj porodici, mladi će i ostati verni korenima, a  plodnu pomoravsku zemlju imaće ko da obrađuje.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом