Читај ми!

Utvrđivanje šabačke tvrđave

Rekonstrukcija šabačke tvrđave, petovekovnog simbola grada, počela je pre 6 godina. U toku su radovi na severnom bedemu koji će koštati 4,5 miliona dinara.

Zvuci  čekića i mašina ovih dana narušavaju tišinu šabačke tvrđave koja je tokom vekova i ratova često menjala izgled i namenu.

Od 15. veka, kada je su je Turci podigli na obali Save, šabačka tvrđava jedan je od najupečatljivijih simbola grada. Njena rekonstrukcija počela je pre šest godina.

Prema rečima Tihomira Dražiča, arhitekte uZavodu za zaštitu spomenika kulture u Valjevu, u toku je sanacija svodova iznad kazamata, delimična rekonstrukcija severnog zidu i rad na zaštitnoj konstrukciji iznad svodova.

Kroz dugu i burnu istoriju, izgled tvrđave oblikovale su vojske i ratovi, ali i povremeni  visok vodostaj Save.

"Urađen je istočni zid i sada se završavaju radovi na rekonstrukciji i revitalizaciji severnog zida koji je bio najproblematičniji jer to je strana koja je okrenuta prema reci", objašnjava Đorđe Isaković, načelnik Odeljenja za urbanizam Gradske uprave. "Tu su morali da se pobadaju šipovi, da bi se zidovi doveli u stanje u kojem treba da budu."

Od velikog utvrđenja koje su, zbog dobrog položaja, zvali "sultanovo desno oko" danas je ostala samo manja četvorougaona osnova sa kulama  iz 16. veka.

Smeštena na granici između nekadašnjih carstava i religija, tvrđava je bila na meti osvajača i vojskovođa.

Najpoznatiji među njima, kaže Gordana Ković, viši kustos Narodnog muzeja u Šapcu, bili su Matija Korvin, Sulejman Veličanstveni, vlaški vojvoda Vlad Cepeš (Drakul), zatim Vuk Grgurević, poznatiji kao Vuk Branković, koji je na strani Ugara branio tu oblast.

Tokom arheoloških istraživanja, koja su prethodila svim ovim radovima, pronađeno je više stotina eksponata, navodi  Radivoje Arsić, v.d. direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu.

Projekat revitalizacije tvrđave predviđa i otvaranje muzejske postavke na kojoj će ti predmeti biti izloženi i dostupni posetiocima tvrđave.

Ministarstvo kulture i grad Šabac u rekonstrukciju ovog značajnog spomenika kulture od 2005. godine uložili su oko 20 miliona dinara. Za sledeću godinu planirana je obnova jugozapadne kule.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом