Bratunac, sećanje na stradale Srbe u srednjem Podrinju – 33 godine od zločina bez kazne
U Bratuncu je obeleženo 33 godine od zločina muslimanskih snaga nad Srbima u Srednjem Podrinju i Birču. Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije služio je Svetu arhijerejsku liturgiju i pomen za 3.267, na najsuroviji način ubijenih Srba, među kojima je i 43 dece od 1992. do 1995. godine. Potpuno je ugašeno 5.400 domaćinstava. Sećanjem na nastradale Srbe nećemo dozvoliti da ih još jednom ubiju, poručuje predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik.
U Republici Srpskoj je odlukom Vlade 5. jul proglašen za Dan žalosti. Naziv ovogodišnjeg programa obeležavanja sećanja na stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču je "33 godine - zločin bez kazne".
Pomen je za svih 3.267 srpskih žrtva iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Organizovan je povodom 33 godine od velikog stradanja Srba, od strane muslimanskih snaga na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio, a desetoro se još vode kao nestali.
Nakon liturgije u Hramu uspenja Presvete Bogorodice, patrijarh Porfirije je predvodio litiju do groblja u Bratuncu, gde je služen parastos ubijenim Srbima. Na Spomen-krst su položeni venci i cveće. Brojni građani su nosili fotografije stradalih Srba.
Patrijarh je istakao da vera treba da bude osnov našeg života, ali i okvir i sadržaj.
"Zato verom postajemo sposobni da tražimo oproštaj jedan od drugoga. Treba da poštujemo i one koji su drugačiji od nas, koji se mole drugom Bogu, jer tako pokazujemo da je Bog tvorac svih, a kada imamo zajedničkog oca ne može onda biti razdora. Reči Hristove `Ljubi bližnjeg svoga`, ne smemo da pretvorimo u suprotnost, `mrzi brata svoga`. Zato treba da opraštamo jedni drugima", poručio je patrijarh.
Dodik: Sećanjem nećemo dozvoliti da ih ponovo ubiju
Predsednik RS Milrad Dodik kaže da moramo naći u sebi snage da obeležavamo stradanje Srba i da ne dozvolimo da ubijeni i nevino stradali još jednom umru, a da će umreti trajno ako ih zaboravimo.
"Sarajevo danas štiti zločince koji su ovdje pobili nevine ljude, da bi ostvarili ideju o unitarnoj BiH koju neće nikada dobiti", rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Poručio je da se srpski narod neće svetiti.
"Nemojte da od nas pravite ono što mi nismo. Pustite nas da nastavimo da živimo u našoj Republici Srpskoj, da gradimo i živimo u miru. Mi od nje ne smijemo nikada odustati. BiH nema nikakvu šansu, i nije je nikada ni imala. Karadžić i Mladić koji su vodili Republiku Srpsku u teškim vremenima, imali su viziju da ostvare slobodu. Danas nam nedaju da slavimo dan svoje Republike, ali mi ćemo i dalje biti jaki i čvrsto stojati na braniku otadžbine", istakao je Dodik.
Podvukao je da Naser Orić i njegovi zločinci nisu prezali da pobiju preko 3.400 Srba.
"Mi smo odavno navikli da pravde za te pobijene Srbe nema. Da je bilo pravde Orić ne bi bio oslobođen", naglasio je Dodik.
Brnabić: Dok je nas, istina će se čuti
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić istakla je da je Bratunac mesto duboke tuge i mesto strašne istine i snažnog ponosa i da taj strašan zločin niko nije odgovarao.
"Dok je nas istina će se čuti, i zahtevaćemo pravdu, dok je sveta i veka. Ako nas ne bude, biće naši potomci. Nažalost, ovo mesto stradanja nisu dovoljno često ili skoro nikada izgovoreni u međunarodnoj javnosti. Tamo je tišina kada se ovde tuguje", kazala je Brnabićeva.
Lazarević: Neću prestati da pamtim i da govorim
Predstavnik poginulih boraca i civila Zoran Lazarević, kaže da sloga ne smije razdvojiti ovaj narod, jer to žele neprijatelji Republike Srpske.
"Govorim kao sin koji je izgubio oca, kao brat koji je izgubio tri brata i sestru. Moja majka je simbol svih majki koje su ostavile svjetlo u hodniku kuće, a zna da joj se najmiliji nikada neće vratiti. Svaki novi dan je kao oštrica noža koja se zabija u njeno srce. Boro, Stanko i Savo, moja braća, moji heroji život su položili u temelje Republike Srpske. Obećavam da neću prestati da govorim, neću prestati da pamtim" naglasio je Lazarević.
Komemoraciji su prisustvovali i predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović. savetnik predsednika Srbije Miloš Vučević, ministri u vladama Srpske i Srbije, načelnici brojnih opština, predstavnici Trećeg pešadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH i mnogobrojni vernici.
Izgradnja Memorijalnog centra
Lazar Prodanović, načelnik Opštine Bratunac ističe za RTS da je izuzetno važno da se održi kultura sećanja na stradale pre svega zbog identiteta srpskog naroda na ovim prostorima, zbog budućnosti RS, kao i zbog osećaja dužnosti prema onima koji su dali svoje živote za Republiku Srpsku.
"Samo je sa područja Srednjeg Podrinja i Birča 3.267 onih koji su izgubili živote od 1992. do 1995. godine. Odavanjem vojne počasti, mi gajimo kulturu sećanja za ono što su učinili za nas, za nastanak Republike Srpske, a istovremeno učimo mlade generacije da se to više nikada nikome ne ponovi", naglasio je Prodanović.
Istakao je da se u saradnji s Vladom RS i Srbije intenzivno radi na izgradnji Memorijalnog centra.
"Što se lokalne samouprave tiče, mi smo skoro završili, 4, 4 hektara zemljišta koje je za to planirano iz Bratunca u pravcu Srebrenice, i izvršena je isplata za 3,6 hektara. Završićemo i preostale dve parcele. Vlada je juče raspisala međunarodni javni poziv za izradu idejnog rešenja i kompletnog projekta centralnog spomen obeležja. Zajedno sa hramom, amfiteatrom, multimedijalnim sadržajem, gde će mladi moći da doći da odaju počast", navodi Prodanović.
Od juče su na magistralnom putu od Bratunca do Srebrenice u dužini od tri kilometra postavljene fotografije žrtava iz srednjeg Podrinja i Birča.
Porodice kažu da na taj način pokušavaju da održe kulturu sećanja i da podsete da za zločine u tom kraju niko nije odgovarao pred sudom u BiH, ali ni u Hagu.
U ovom kraju je od 1992. do 1995. godine ugašeno 5.400 domaćinstava.
Коментари