уторак, 14.04.2009, 08:00 -> 09:07
Rehabilitovan Andrija Hebrang
Okružni sud rehabilitovao bivšeg ministra u vladi FNRJ Andriju Hebranga. Sud utvrdio da je bio žrtva progona i nasilja iz političkih i ideoloških razloga.
Okružni sud u Beogradu rehabilitovao je bivšeg ministra u vladi FNRJ Andriju Hebranga. Sud je utvrdio da je Hebrang bio žrtva progona i nasilja iz političkih i ideoloških razloga.
Hebrang je uhapšen u Beogradu 18. maja 1948. godine i protiv njega je vođena istraga u zatvoru UDB-a za Jugoslaviju.
Prema službenoj verziji, Hebrang je izvršio samoubistvo u istražnom zatvoru 11. juna 1949.godine i na nepoznatom mestu su ga sahranila nepoznata lica bez učešća članova porodice.
U obrazloženju suda se kaže da je rehabilitaciju predložio njegov sin Branko Hebrang iz Zagreba, kao i da je protiv Andrije Hebranga vođena istraga u montiranom postupku iz političkih i ideoloških razloga, kao i da je na do sada nepoznat način i neutvrđenog datuma lišen života.
Andrija Hebrang je rođen 22. oktobra 1899. godine u Bačevcu, opština Virovitica i postao je član Socijalističke radničke partije Jugoslavije u Osijeku 1919. godine.
U novembru 1929. godine osuđen na kaznu zatvora od 12 godina i dva meseca iz kojeg je izašao 15. februara 1941.godine.
Tokom Drugog svetskog rata bio je sekretar Centralnog komiteta Komunističke partije Hrvatske i član Politbiroa Centralnog komiteta Komunističke partije Jugoslavije, a posle rata poverenik industrije i trgovine Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije, predsednik Privrednog saveta NKOJ, predsednik Savezne planske komisije.
U novoj vladi FNRJ, od 1946. godine bio je ministar industrije, predsednik Privrednog saveta i Savezne planske komisije, a 8. januara 1948. godine postavljen je za ministra lake industrije.
Iz kuće u tadašnjoj Rumunskoj ulici 56 (sadašnja Užička) odveden je 7. maja 1948. godine na saslušanje pred partijskom komisijom na Fruškoj Gori i istog dana uhapšen i odveden u beogradski zatvora "Glavnjača" gde je istragu vodio oficir UDB-a Milorad Milatović.
U toku istrage stavljalo mu se na teret da je kao ustaški špijun odavao zagrebačke komunističke ilegalce u ustaškom zatvoru, da je posle oslobođenja sabotirao politiku vlade u privrednoj politici i kao sovjetski agent podržao Rezoluciju Informbiro.
"Istraga službeno nikada nije završena, a sve optužbe su lažne, iskonstruisane i montirane bez i jednog dokaza čak i bez indicije, tako da je reč o klasičnom političkom i ideološkom obračunu sa čovekom koga je trebalo eliminisati iz politike, sa slobode i na kraju iz života", stoji u
obrazloženju.
Andrija Hebrang nikada nije izašao iz "Glavnjače", niti se zna vreme, mesto i način smrti, kao ni mesto gde je sahranjen, a njegova porodica decenijama traga za pravom istinom o njemu.
Porodica nikada nije obaveštena o njegovom hapšenju, istrazi i smrti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар