Radari brže evidentiraju prekršaje nego što policajci pišu kazne
Stacionarni radari za brzinu, prolazak kroz crveno svetlo i registraciju vozila, pokazali su velike prednosti i značajno povećali bezbednost. Da bi i brže vožnje i saobraćajnih kazni bilo manje, u Republici Srpskoj se koristi aplikacija koja vozače upozorava kada prilaze mestu gde je postavljen radar.
Pre postavljanja stacionarnih radara, locirana su kritična mesta na kojima se dešava najviše saobraćajnih nezgoda u Republici Srpskoj. Postavljeno je 100 kamera i 10 presretača na putevima.
"Ako uzmem u obzir da je na jednoj lokaciji na području grada Banjaluke prvi dan, recimo kada je postao saobraćajni stacionarni radar, bilo je evidentirano 784 prekršaja, prekoračenja brzine, a nekih godina ili dve posle toga, odnosno danas imamo oko 50 prekršaja prekoračenja brzine, možemo zaključiti da su vozači svakako usporili", kaže glavni inspektor za bezbednost saobraćaja Darko Tunić.
Osim snimanja registarskih oznaka, nedozvoljene brzine i prolaska kroz crveno, kamere prepoznaju i lica vozača. Auto-moto savez Republike Srpske je uradio "android" aplikacije za mobilni telefon koja upozorava na lokacije na kojima su postavljeni radari.
"Dobit ćete tačnu lokaciju samog uređaja ili nekog dešavanja na putu. I zapravo da znate gde se otprilike nalazi radarski uređaj kako bi prilagodili brzinu u celom delu puta," kaže Predrag Likogur iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
Ona omogućava i pregled stanja na graničnim prelazima, što je jako bitno, pogotovo sada u nadolazećem periodu vremena praznika.
U Srbiji nema aplikacije koja, poput one u Srpskoj, upozorava vozače na radare, ali u Upravi saobraćajne policije kažu da je jedan od prioriteta postavljanja što više kamera koje beleže prekršaje.
"Praksa je pokazala da na mestima gde postoje takve kamere stanje bezbednosti saobraćaja jeste bolje svakako. Taj problem treba da prepoznaju i lokalne samouprave jer u ovom trenutku na svega 88 lokacija u Srbiji imamo kamere za detekciju prekršaja. Dodao bih da sa 823 kada je reč o broju kamera za automatsku detekciju prekršaja nismo na nivou na kom bi trebalo da budemo, a na kom su najrazvijenije zemlje", kaže Aleksandar Radenković iz Uprave saobraćajne policije.
Branko Stamatović iz Agencija za bezbednost saobraćaja kaže da je najviše efekata dalo računanje srednje brzine kretanja na auto-putu, ali i oni stacionarni radari koji su postavljeni u lokalnim samoupravama, koji mere brzinu ili prolazak kroz crveno svetlo.
U Požarevcu je za 11 meseci otkriveno 16.000 prekršaja, od kojih je polovina za prekoračenje brzine.
"Što se tiče video-nadzora na teritoriji grada Požarevca, ne posedujemo uređaje za automatsku detekciju, koristimo radarske uređaje, alkometre i drogatest. Apelujemo na sve vozače da prilagode brzinu u uslovima kretanja na putu, da ne konzumiraju alkohol pre vožnje i da ne koriste psihoaktivne supstance, kako bi zaštitili sebe, tako i ostale učesnike u saobraćaju", apelovala je Vesna Stanković, pomoćnik komandira Saobraćajne policijske ispostave Požarevac.
Statistika pokazuje da su kamere evidentirale toliko kazni koliko policajci u proseku napišu za nekoliko godina. Uz to, pronađen je i veliki broj automobila sa isteklom registracijom.
Коментари