Selaković odao počast poginulima u ustanku Nevesinjska puška
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, u ime Vlade Srbije, položio je venac i odao počast u selu Krekovi na spomen-obeležje poginulim ustanicima, povodom obeležavanja 148. godišnjice od ustanka Nevesinjska puška u Hercegovini.
Ceremoniji obeležavanja 148. godina od ustanka srpskog naroda u Hercegovini - Nevesinjska puška, prisustvovali su pored zvaničnika iz Srbije i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ministar rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić.
Đole Tunguz, čiji je predak bio Pero Tunguz, hajduk i jedan od vođa ustanka u Hercegovini, kazao je da su Nevesinjci oduvek bili ustanici i da su bili složni u svakom ratu i boju.
Nevesinjska puška je naziv za prvi sukob između Srba i Turaka u Hercegovačkom ustanku, koji se odigrao 9. jula 1875. godine, a završen je pobedom ustanika.
Uprkos malim razmerama ove bitke, ova ustanička pobeda bila je signal za opšti ustanak u Hercegovini u leto 1875. godine, a po ovoj, prvoj ustaničkoj pobedi, ceo ustanak u Hercegovini koje je trajao od 1875. do 1878. godine, naziva se Nevesinjska puška.
Na ceremoniji su bili i načelnici gradova i opština Crne Gore, predstavnici grada Trebinja, opština Nevesinje, Gacka, Kalinovika, Istočnog Mostara, Bileće, Ljubinja i Berkovića, delegacije 3. pešadijskog puka Republike Srpske, NVO udruženja od javnog interesa proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a Republike Srpske, predstavnici NVO i građani.
Linta: "Nevesinjskim puškama" dati veći značaj u udžbenicima istorije
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta istakao je da je prva "Nevesinjska puška" najznačajniji događaj za srpski narod u drugoj polovini 19. veka.
"U udžbenicima istorije u Srpskoj i Srbiji, kako je naglasio, trebalo bi dati daleko veći značaj `Nevesinjskim puškama` nego što je to sada slučaj", poručio je Linta u saopštenju.
Prva "Nevesinjska puška", ističe brzo se proširila na čitavu Hercegovinu, a nakon što su se u rat uključile Srbija i Crna Gora nastala je "Velika istočna kriza", čija je posledica bio Berlinski kongres, kojim su Srbija i Crna Gora konačno dobile nezavisnost.
"Druga Nevesinjska puška je ispaljena u januaru 1882. godine protiv Austrougarske monarhije. Nevesinjci su pokrenuli Uloški ustanak 1882. godine, koji je bio revolt zbog vojne obaveze koju su uvele austrougarske vlasti", podsetio je on.
"Treća 'Nevesinjska puška' desila se 3. juna 1941. godine kada su ustaše napale na selo Donji Drežanj i predstavlja prvi oružani otpor Srba protiv nacizma i fašizma, odnosno okupatorsko-ustaškim jedinicama u porobljenoj Evropi u Drugom svjetskom ratu", naveo je Linta.
Коментари