Читај ми!

Sećanje na stradale u Tuzlanskoj koloni

Danas se navršava 29 godina od zločina nad pripadnicima nekadašnje JNA u Tuzlanskoj koloni. U napadu muslimanskih snaga na 92. motorizovanu brigadu JNA koja se, u dogovoru sa tuzlanskim vlastima, mirno povlačila iz kasarne "Husinska buna" 15. maja 1992. godine, ubijena su najmanje 54 vojnika, a ranjena 44.

Predsednik Vlade RS Radovan Višković položio je venac kod spomen-kosturnice na groblju Pučile u Bijeljini.

Predsednik Boračke organizacije RS Milomir Savčić položio je cveće i odao poštu za 54 pripadnika JNA koje su ubile muslimanske snage 15. maja 1992. godine u Tuzli. 

Muslimanske snage napale su 15. maja 1992. godine kolonu JNA u Tuzli koja je, na osnovu prethodno postignutog dogovora, trebalo da napusti tuzlansku kasarnu. Tada su ubijena 54 vojnika, a 44 su ranjena.

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ponovo je pozvao srpsko Tužilaštvo za ratne zločine da pokrene istragu za svirepo ubijene pripadnike JNA u Tuzli, dodajući da porodice nastradalih sve manje veruju da će bar neko od nalogodavaca, organizaora i izvršioca ovog zločina izaći pred lice pravde i biti kažnjen.

On napominje da je tužilaštvo BiH obustavilo istragu u predmetu "Tuzlanska kolona" što je, kako smatra, jedan od dokaza da se radi o etnički motivisanoj instituciji čiji je cilj da amnestira najviše bošnjačke vojne, policijske i civilne zvaničnike od odgovornosti za zločine nad Srbima. 

Napad na 92. motorizovanu brigadu JNA, koja se u dogovoru sa vlastima Tuzle mirno povlačila iz kasarne "Husinska buna", izvršen je iz zasede.

Tuzlansku kolonu, u kojoj je bilo 600 vojnika i njihovih starešina, te 200 motornih vozila napali su pripadnici muslimanskog MUP-a i Teritorijalne odbrane, te "Zelenih beretki".

недеља, 16. јун 2024.
20° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије