Đukanović: Srbi u Crnoj Gori nisu diskriminisani

Crnogorski predsednik Milo Đukanović izjavio je da Srbi u Crnog Gori nisu diskriminisani, o čemu, kako je rekao najbolje govori statistika, navodi portal CdM. Đukanović je, odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini rekao da predlog Zakona o slobodi vjeroispovijesti neće biti povučen sa dnevnog reda, prenosi RTCG.

Milo Đukanović je u Skupštini istakao da o diskriminisanosti Srba najbolje govori "činjenica da ih je 1991. godine bilo devet, a danas 28 odsto".

Prema njegovim rečima, ne stoji ocena da nema suda dešavanja 1999. godine.

"Odlukom Beograda, Srbija i Crna Gora ušle su tada  u rat sa tada najjačom alijansom na svijetu, koji je unaprijed bio izgubljen, sa unaprijed ukalkulisanim žrtvama, a samo sa jednim ciljem, kako bi se učvrstila vlast u Beogradu. Partije kojima vi pripadate su snažno podržale takav izbor. Kao rezultat toga je uslijedilo bombardovanje", poručio je Đukanović opozicionim poslanicima u parlamentu.

Đukanović je naveo da predlog Zakona o slobodi vjeroispovijesti neće biti povučen sa dnevnog reda i da on i Vlada imaju apsolutni legitimitet da razmatraju to pitanje.

Taj zakon smeta samo onome koji bi, bez dokazivanja, htio da zadrži nešto što mu ne pripada, kazao je Đukanović.

"Ideja obnove Crnogorske pravoslavne crkve ima puno istorijsko utemeljenje"

Đukanović je kazao da mu pravo da raspravlja o predloženom Zakonu pripada kao delu vlasti.

"Mi smo predstavnici naroda i mi odlučujemo o ovim pitanjima. Otud mi pravo jer sam stekao legitimitet da pred građanima o tome odlučujem i nemam namjeru da bilo kome to objašnjavam i da se pred bilo kim povlačim. To pitanje je na dnevnom redu ne mojim prijedlogom, i zato od moje strane ne može biti ni povučeno", rekao je Đukanović u Skupštini.

Ponovio je kako "ideja obnove Crnogorske pravoslavne crkve ima puno istorijsko utemeljenje".

Saopštena je, kako dodaje, i "apsolutna neistina, da se tim zakonom otima imovina Srpske pravoslavne crkve".

"Prvo, 1918. nema SPC, ona nastaje 1929. Godine 1918. postoji CPC, 1918. u pravnom sistemu Crne Gore ne postoji akt kojim je drugačije definisana imovina crkve, do kao državna data na upotrebu crkvi i precizno se predviđa da je niko ne može prodati bez prethodne odluke državnog organa. Kako je sada tako pravno utemeljena državna imovina prešla u druge ruke, to moramo da vidimo", poručio je Đukanović.

Istakao je da je to, između ostalog, pitanje odgovornosti i drugih nadležnih državnih organa i krivične odgovornosti onih koji rade u tome.

"Plašim se da se ne može svesti na to. Plašim se da je to manji dio problema, a veći dio problema iz nevremena 1918. je u tome kome smeta da se kroz redovan postupak pred crnogorskim sudovima dokaže istina. Smeta onome koji zna da to nije njegovo i koji bi da bez dokazivanja zadrži to što mu ne pripada," rekao je Đukanović.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. мај 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом