Skoplje i Atina spremni za "veliki iskorak"

Pregovarač Ujedinjenih nacija u sporu Skoplja i Atine oko imena Makedonije Metju Nimic je, posle sedam sati razgovara u Beču, rekao kako su ministri spoljnih poslova dve zemlje postigli "pozitivan napredak", ali i da još ima poteškoća. Nikos Kocijas tvrdi da je na pomolu "veliki iskorak". Nikola Dimitrov malo rezervisaniji. Razgovori se nastavljaju.

Ministri spoljnih poslova Makedonije i Grčke, Nikola Dimitrov i Nikos Kocijas proveli su punih sedam sati razgovarajući o 27 godina dugom sporu dve države, ali među stranama još uvek postoje razlike na čijem su prevazilaženju potrebni dodatni napori.

Tako je bečku rundu pregovora opisao posrednik UN Metju Nimic, koji od 1999. godine pokušava da približi stavove Skoplja i Atine oko imena Makedonije.

"Održali smo dobar, diplomatski sastanak i dve zemlje su usredsređene na bolju budućnost. Susreti se nastavljaju, ali ima napretka. Dve strane su fokusirane na jačanje međusobnih odnosa", rekao je Nimic novinarima u Beču.

Kocijas je rekao da su dve strane identifikovale glavne probleme, odnosno stvari oko kojih se slažu ili ne slažu.

"Verujem da ćemo na sledećem sastanku biti spremni za veliki iskorak", rekao je Kocijas, prenosi Katimerini.

"Što otvorenije i konkretnije govorimo o koracima ka rešenju, to teškoće sve više isplivavaju na videlo", rekao je Dimitrov, potvrđujući da se pregovori ka kompromisu vode kako bi se zadovoljili interesi obe strane. 

Suštinski, Atina je Skoplju ponudila pet varijanti novog imena, uključujući nazive Republika Nova Makedonija, Republika Severna Makedonija, Republika Gornja Makedonija, Republika Vardarska Makedonija i Republika Makedonija (Skoplje).

Skoplje i Atina se nadaju da bi problem koji već više od četvrt veka potresa odnose dve države mogao biti rešen do leta, čime bi bila uklonjena najveća prepreka za ulazak Makedonije u NATO.

Atmosfera je, međutim, uzavrela na obe strane, pa su u Makedoniji, ali i u Grčkoj održani protesti protiv mogućeg sporazuma, a početkom sedmice Kocijas je dobio kovertu u kojoj se nalazio metak.

Ujedinjene nacije već 27 godina pokušavaju da pronađu kompromisno rešenje oko naziva Makedonije. Atina ne priznaje naziv "Republika Makedonija" i tvrdi da je to ime severne grčke provincije i to od antičkih vremena. Grčka je zbog toga blokirala prijem Makedonije u NATO.

Zbog spora sa Grčkom, Makedonija je posle proglašenja nezavisnosti, 1991. godine, primljena u UN pod privremenim nazivom Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом