Grčka ograničila šerijatski zakon

Grčki poslanici izglasali su ograničenje ovlašćenja islamskih sudova u pograničnom regionu, u kojem živi oko 100.000 manjinskih muslimana, a grčki premijer Aleksis Cipras pozdravio je predlog zakona o ograničenju kao "istorijski korak za Grčku".

"Vlada danas preduzima istorijski korak, donoseći parlamentu predlog zakona o šerijatskom zakonu, kojim se proširuje jednakost za sve Grke bez izuzetka", naveo je Cipras na Tviteru, istakavši da ovom izmenom vlada ispravlja nepravde učinjene u prošlosti na štetu pripadnika muslimanske zajednice u Trakiji.

Cipras je napomenuo da novi zakon poštuje "posebne karakteristike" muslimanske manjine u Grčkoj.

Amandman se odnosi na slučajeve porodičnog zakona u muslimanskoj manjini na severu Grčke, a obuhvaćen je predlogom zakona o kojem parlament glasa večeras, navodi ANA.

Predlog zakona, koji uživa podršku najvećih političkih partija u grčkom parlamentu, ima za cilj odbacivanje propisa usvojenih pre više od 90 godina, a koji mnoge slučajeve u koje su umešani pripadnici muslimanske zajednice prosleđuju sudovima koji sude po šerijatskom zakonu, prenosi AP.

Krajnje desničarska partija Zlatna zora isprotivila se ovom predlogu zakona, tvrdeći da on nije adekvatno definisao kakva ovlašćenja će zadržati islamski sudovi, te da se ne bavi pitanjem lokalno biranih sveštenika koji operišu u nezvaničnom, ali uticajnom svojstvu.

Novi zakon grčkim sudovima od sada daje prioritet u svim slučajevima, ukazuje američka agencija.

Izmene, za koje mnogi grčki pravni eksperti smatraju da je odavno trebalo da budu sprovedene, dešavaju se nakon što je Sudu za ljudska prava Saveta Evrope muslimanka koja živi u severoistočnom grčkom gradu Komotini podnela tužbu zbog spora oko nasledstva.

Zakon koji se tiče manjinskih prava zasnovan je na međunarodnim ugovorima sklopljenim posle ratova nakon kraha Osmanlijskog carstva.

Inače, veliki broj pripadnika muslimanske manjine u Grčkoj govori turski jezik, a manjinske oblasti je prošlog meseca obišao turski predsednik Erdogan.

Grčke vlade u prošlosti nisu bile voljne da menjaju manjinska prava, jer su mnoga sporna pitanja između Grčke i Turske ostala nerešena, napominje AP.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 07. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом