Za šta se sumnjiče bivši pripadici HVO-a u Orašju?
Bivši pripadnici Hrvatskog veća odbrane u Orašju, koju su uhapšeni u ponedeljak u BiH, terete se da su kao pripadnici HVO-a, vojne policije i policijskih struktura, i kao stražari u logorima, počinili ratni zločin nad većim brojem Srba iz Orašja i okolnih mesta od aprila 1992. pa do jula 1993. godine.
Od 12 bivših pripadnika Hrvatskog veća odbrane, u Orašju je u ponedeljak uhapšeno njih 10, dok jedan nije dostupan policiji, a drugi je teško oboleo, preneli su hrvatski mediji.
Destorici uhapšenih je potom određen jednomesečni pritvor zbog postojanja opasnosti od bekstva i uticaja na svedoke.
Uhapšeni su Ivo Oršolić (64), Tado Oršolić (56), Marko Dominković (54), Joso Nedić (60), Marko Baotić (68), Marko Blažanović (61), Mato Živković (52), Anto Živković (57) i Stijepo Đurić (51).
Terete se da su kao pripadnici struktura HVO-a u Orašju, vojne policije HVO-a i policijskih struktura, kao i stražari u logorima i objektima za zatočenje, počinili ratni zločin nad većim brojem žrtava srpske nacionalnosti s područja Orašja i okolnih mesta od aprila 1992. pa do jula 1993. godine.
Oni se terete i za krivično delo zločina protiv čovečnosti.
U rešenju Suda BiH navodi se da je bezbednosna situacija u Orašju već narušena u proleće 1992. godine i da je sredinom aprila, prema izjavi svedoka, koji se vodi pod brojem "jedan", došlo do prekida nastave, te je jedan broj dece napustio školu i samo mesto Orašje.
To je, kako se navodi, bio period kada se stvara atmosfera koja će nagovestiti budući napad na srpsko stanovništvo opštine Orašje o čemu, kako se navodi u predlogu, u svojoj izjavi govori svedok zabeležen pod brojem "dva".
Dalje se navodi postojanje sumnje da su osumnjičeni počinili krivična dela koja im se stavljaju na teret.
Tužilaštvo BiH u dostavljenom predlogu navodi da su se na putevima koji su iz Orašja vodili prema delovima teritorija koji su bili naseljeni srpskim stanovništvom nalazili punktovi HVO-a, te da na taj način nije dozvoljen izlaz s područja opštine Orašje srpskom stanovništvu, koje do početka maja 1992. nije uspelo da pobegne s područja te opštine koja je bila pod komandom HVO-a, a o čemu govori svedok, koji se u Tužilaštvu vodi pod brojem "tri".
Takođe, tužilac navodi da iz iskaza svedoka proizlazi sumnja da je 9. maja 1992, od strane pripadnika Vojne policije pod komandom Pere Vincetića i pripadnika PS Orašje, izvršena racija u selu Bukova Greda, kao jedinom mestu s većinskim srpskim stanovništvom pod kontrolom HVO-a Orašje.
Raciju je predvodio zapovednik PS Orašje Marko Dominković, a sve po naredbi zapovednika 106. brigade HVO-a Đure Matuzovića.
Njihovi pripadnici, nakon što su skupili svo srpsko stanovništvo sela, pred mesnom trgovinom odvojili su pojedine muškarce i likvidirali ih.
Tom prilikom su ubijeni Marko Maksimović, Mićo Gavrić, Zoran Maksimović, Lazar Vasiljević, Drago Cvijanović, Žarko Maksimović i Mišo Gavrić, koji je u vreme ubistva bio maloletan.
Žene su vratili kućama, a sve zatečene muškarce, nakon zlostavljanja, uhapsili su i odveli u zatvoreničke objekte HVO-a u Orašju i Donjoj Mahali gde ih zatvorili.
Tužilac navodi i naredbu da se Srbi izoluju od 11. juna 1992. godine, izdatu od zapovednika 106. brigade HVO - Bosanka Posavina, Orašje, a dostavljenu Vojnoj policiji 106. brigade HVO-a, načelniku sigurnosti brigade i Stanici javne sigurnosti koji su bili zaduženi za izvršenje navedene komande, a koju dužnost je, prema navodima iz predloga, u navedenom periodu obavljao osumnjičeni Đuro Matuzović.
Kako se navodi u predlogu Tužilaštva BiH, do sada je veliki broj osumnjičenih osoba za krivična dela uspeo da se sakrije i pobegne u susedne ili druge države, i tako izbegne krivično gonjenje jer uz državljanstvo BiH poseduju i državljanstvo Hrvatske.
U prilog tvrdnji opasnosti od bega, navodi tužilac, ide i činjenica da je državna granica BiH relativno "propusna", te da osumnjičeni vrlo lako mogu preći u Republiku Hrvatsku koristeći službene prelaze.
Kako je naveo tužilac, ovu tvrdnju naročito potkrepljuje to što je opština Orašje pogranična opština prema Hrvatskoj, preneli su hrvatski mediji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар