Pritisci na Srbe u Crnoj Gori

Posle parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, kada su, kako navode, u sinhronizovanoj akciji crnogorske vlasti i tamošnjih medija optuženi za terorizam, predstavnici Srba u Crnoj Gori traže prijem kod predsednika Vlade Srbije da bi ga upoznali sa, tvrde, nepodnošljivim položajem i kampanjom koja se tamo vodi protiv njih. Zbog pritisaka postavlja se pitanje gde je granica između nemešanja u unutrašnje stvari druge zemlje i zaštite svog naroda koji tamo živi.

Pritisci na Srbe u Crnoj Gori su, kako sami kažu, pojačani u trenutku kada se istrajava na pitanjima koja su deo vitalnog nacionalnog interesa srpskog naroda i Crne Gore: poništenju odluke crnogorske vlade o priznanju Kosova, ukidanju sankcija Rusiji i protivljenju članstvu u NATO-u.

U pismu srpskom premijeru, njihovi politički i kulturni predstavnici podsećaju da je borba srpskog naroda za elementarna nacionalna i građanska prava u toj zemlji dodatno otežana, kako kažu, agresivnom podrškom pojedinih medija iz Srbije antisrpskom režimu u Podgorici.

"Srbi iz Crne Gore koji su pisali Aleksandru Vučiću kucaju na otvorena vrata. Odnosi nikad nisu bili bolji nego u poslednje dve i po godine", kaže Aleksandar Čotrić iz Odbora za dijasporu i Srbe u regionu.

Ističe da Srbija maksimalno doprinosi očuvanju srpskog identiteta u Crnoj Gori.

Istoričar Predrag Marković drugačijeg je mišljenja.

"Najčudnija stvar je da su Srbi u Crnoj Gori konstitutivan narod, a da imaju manje prava od bilo koje manjine u regionu. Zaštita srpskog jezika, zastupljenost u državnim službama i birački spiskovi su najgori u Crnoj Gori, gori nego u Hrvatskoj i na Kosovu i Metohiji", smatra Marković.

Postavlja se pitanje mogu li se Srbi u Crnoj Gori nadati boljem položaju dok je DPS na vlasti.

"DPS je imao mnoge politike... Mi ne znamo koja će biti sledeća transformacija DPS-a. Oni su jedna od najpromenljivijih stranaka u regionu", rekao je Marković.

Aleksandar Čotrić kaže da DPS nije problem.

"On pokazuje dobru volju da problem rešava... Pre svega, problem je u jasnom definisanju strategije srpskih stranaka, udruženja i SPC – šta oni žele od srpskih a šta od crnogorskih vlasti", smatra Čotrić.

Prema poslednjem popisu, Srba, posle Crnogoraca, ima najviše – 29 odsto, a srpskim jezikom govori najviše stanovnika Crne Gore – oko 43 procenta.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 22. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом