Politiko: Referendum "najsmeliji izazov" dejtonskom poretku
Referendum u Republici Srpskoj, na kojem su građani glasali da li žele da 9. januar i ubuduće obeležavaju kao Dan Republike u RS, mogao bi da bude "najsmeliji izazov" do sada ustavnom poretku, koji je stvoren Dejtonskim sporazumom kako bi se prekinuo rat u BiH 1995. godine, piše portal "Politiko".
"Čak je i Srbija, koja trenutno vodi pregovore za članstvo u EU, napravila otklon u naporu da maksimalno umanji rizik od konfrontacije", navodi taj portal.
Vreme održavanja referenduma je povezano i sa lokalnim izborima, koji su zakazani za 2. oktobar, ocenjuje Politiko.
Portal podseća da se Ustavni sud BiH 17. septembra doneo odluku kojom se zabranjuje sprovođenje referenuduma, kao i da je referendum naišao na "oštru osudu" međunarodne zajednice i bošnjačke većine.
"Postoji i strah da bi nacionalistička retorka tokom referendumske kampanje mogla da ponovo izazove sukobe", navodi taj portal.
Međutim, piše Politiko, dok neki upozoravaju da referendum predstavlja "izvor za produbljivanje tenzija" i korak bliže teritorijalnoj podeli duž etničkih linija, pa čak i oružanim sukobima, ulice Banjaluke izgledaju kao i svake nedelje, a građani deluju više zainteresovani za kupovinu i družanje u kafićima nego za politiku.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар