Читај ми!

Migrantska kriza test za Evropu

Ukoliko Nemačka bude zatvorila svoje granice za izbeglice, Austriji preti humanitarna katastrofa jer su gotovo u potpunosti iscrpljeni svi kapaciteti, ocenjuje bečki dnevnik “Kronen cajtung”. Sa druge strane, “Standard” upozorava da bi bilo opasno zatvoriti granicu, počev od Slovenije ili Hrvatske, jer bi time Srbija, Makedonija i Grčka bile dovedene u potpuno nekontrolisanu situaciju.

Ako se nastavi talas izbeglica i Nemačka polako zatvori granice moglo bi ubrzo više od 30.000 dodatnih, beznadežnih izbeglica da ostane u Austriji, piše Kronen cajtung i ocenjujuje da preti humanitarna katastrofa jer se ne očekuje prekid talasa izbeglica preko balkanske rute.

Situacija u Beču je već teška i mnogi migranti spavaju na javnim mestima, pod otvorenim nebom ili u skladištima.

Zbog sve veće potrebe za smeštajem, u utorak je u Beču otvoren novi smeštaj za 120 azilanata u nekadašnjoj zgradi bečke elektrane. Širom Austrije trenutno postoji već 15.000 takvih smeštaja.

Za samo nedelju dana od 20. do 27.oktobra, prema podacima slovenačke policije, 58.000 ljudi prešlo je preko graničnog prelaza Špilfeld u Austriju.

Na ovom prelazu već je postavljen peti veliki šator za bolje snabdevanje izbeglica, a odatle ih prevoze autobusima do tranzitnih smeštaja širom Austrije.

I prelaz Bad Radkersburg izložen je sve većem dolasku izbeglica.

Na drugoj strani zemlje, preko granice od Salcburga ka Frajlasingu u Nemačku je od sredine septembra prešlo 300.000 izbeglica.

Zbog ove navale su austrijske vlasti u kasarni Švarcenberz uspostavili 250 smeštaja za azilante u kontejnerima i dodatnih 360 šatora za tranzitne migrante.

I u jednoj podzemnoj garaži železničke stanice svakodnevno noć provede do 800 izbeglica.

I u pokrajini Gornja Austrija sve je popunjeno, te je do 2.000 izbeglica u noći izmeđi utorka na sredu pohrlilo preko prelaza Koleršlag u Nemačku.

Nemački policajci su iznervirani i dovedena je u opasnost dosadašnja dobra saradnja sa austrijskim kolegama, navode mediji.

Što se tiče prelaza Nikelsdorf ka Mađarskoj, koji je bio u žiži interesovanja javnosti od septembra do sredine ovog meseca, stanje je mirno nakon što je Mađarska zatvorila svoje granice.

Šatori su prazni, a samo dva saniteta su za svaki slučaj na prelazu, te je i policija ostala u pripravnosti i sprovodi kontrole protiv krijumčara ljudi.

Izbeglička kriza destabilizuje jugoistočnu Evropu

Bečki dnevnik Standard upozorava da su se odnosi u regionu pogoršali zbog izbegličke krize.

List piše da bi najmanje zlo bilo jačanje desnih političkih snaga i da su "opasnosti mnogo veće", jer bi preopterećenje u migrantskoj krizi moglo dovesti do političke zloupotrebe, nasilja i rastuće nesigurnosti.

Standard navodi da su "Makedonija i Srbija ne samo siromašnije, već i nestabilnije od Grčke" i tvrdi da "tamošnje bezbednosne strukture nisu dorasle velikim krizama."

"Makedonska administracija je upravljana dubokim partijskim interesima i može u svako doba biti upotrebljena za manipulacije", piše list.

Čerčil je Balkan okarakterisao kao "mekani stomak Evrope", odnosno mesto na kome je "stari kontinent" najranjiviji, a to je tačno i danas, navodi bečki list.

Ukazuje da je sredinom septembra moglo da se vidi na mađarskoj granici šta se dešava kada jedna zemlja zatvori granice, podsećajući da je grupa mladih, spremna na nasilje, počela da nasrće na policiju i pokušavala da na silu pređe preko granice.

"Ako se granice zatvaraju, onda samo od juga ka severu, u koordinaciji između Grčke i suseda Bugarske, Makedonije i Albanije, koja bi mogla biti deo sledeće rute. Pošto se radi o Šengenskim granicama, EU bi mogla da pomogne kao na granici prema Turskoj", podvlači Standard.

Prema oceni austrijskog lista, sada je važno da se ne gleda u stranu već da se ozbiljno shvati preopterećenost i strateški pametno i odgovorno reaguje kako se ne bi ugrozila stabilnost u srednjoj i jugoistočnoj Evropi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом