Prelaz Bregana otvoren, Slovenija postavlja ogradu na Obrežju
Slovenačka policija je na prelazu Obrežje–Bregana, na granici sa Hrvatskom, počela da postavlja ogradu. Trideset sirijskih izbeglica blokiralo je prelaz Bregana, te je prelaz bio zatvoren nekoliko sati. U Tovarniku gotovo da ni nema migranata, javljaju hrvatski mediji.
Na graničnom prelazu Bregana i danas napeta situacija. Grupa od tridesetak sirijskih izbeglica blokirala je taj prelaz sa Slovenijom, te je on nekoliko sati bio zatvoren za saobraćaj.
Hrvatska policija poručila je kako šatore na Bregani treba ukloniti jer više ne postoji razlog da tamo ostanu budući da izbeglice više neće prelaziti preko njega.
Ranije danas, slovenačka policija počela je da postavlja ogradu Obrežju, graničnom prelazu sa Hrvatskom, javlja televizija N1.
Slovenačka policija imala je tokom noći na graničnom prelazu Obrežje, gde je veća grupa izbeglica koji su stigli iz Hrvatske, zaposela put, ali je saobraćaj jutros ponovo uspostavljen, izjavio je generalni direktor policije Marjan Frank.
Dodaje da je među izbeglicama koji su zaposeli drum bilo i slovenačkih aktivista koji su odgovorni za tu akciju, ali je policija jutros te ilegalne migrante pomerila sa tog dela puta i ponovo uspostavila protok saobraćaja.
"Sada smo uspostavili sistem koji omogućava normalan protok saobraćaja. Slična situacija događa se sa hrvatske strane graničnog prelaza gde je ponovo došlo do zastoja i hrvatske kolege su brzo reagovale", dodao je Frank.
Prema njegovim rečima, za sada postoji ograničenje železničkog saobraćaja jer se u Sloveniji trude da pripreme kompoziciju za migrante čim se okupi grupa koja bi bila približno jednaka sadašnjoj.
"Sve zavisi od priliva novih migranata posebno iz pravca Zagreba", istakao je Frank.
Slovenačka policija potvrdila je da je za saobraćaj zatvoren i granični prelaz Harmica, kroz koji je u Sloveniju poslednjih dana takođe ušlo više stotina izbeglica, koje se smeštaju po slovenačkim prihvatnim centrima, registruju i upućuju dalje prema Austriji.
Mediji u Sloveniji navode da je tamošnja policija na granici podigla stepen pripravnosti, jer je najavljeno da će na granične prelaze uskoro doći 2.000 izbeglica, nakon što su se prijavili u hrvatskim pristupnim centrima i jer se nastavlja njihov dolazak u Hrvatsku iz Srbije.
Slovenačka ministarka za unutrašnje poslove Vesna Žnidar, koja je tokom dana posetila prelaz Brežice, jer je to tačka koja je među najopterećenijima, izjavila je da je jako zadovoljna onim što je videla na terenu.
"Želela sam da se upoznam sa situacijom na terenu i da proverim sanitarne kapacitete. Smatram da se za ljude koji dolaze kod nas dobro brine i da policija izuzetno dobro radi", dodala je ministarka.
Na Bregani je situacija i noćas bila napeta, jer je grupa od oko 300 izbeglica blokirala taj hrvatski granični prelaz. Blokada je trajala oko četiri sata, a tokom noći prelaz Bregana–Obrežje ipak je otvoren i izbeglice su propuštene u Sloveniju.
Nakon što su sinoć oko 22 sata zatvorili sav saobraćaj na Bregani, Slovenci su prvo poslali tri autobusa koja su prevezla slovenačke aktiviste i deo izbeglica, a tokom noći stiglo je još autobusa koji su prevezli ostatak izbeglica, navode hrvatski mediji.
"Bilo je veoma hladno. Padala je kiša. Mnogi su nam pomagali. Bilo je i policije, ali sve je to nedovoljno", rekao je jedan migrant.
Večernji list piše da je između dva sata i pet sati jutros od 500 do 700 izbeglica propušteno u Sloveniju.
Policijska uprava Novo Mesto potvrdila je da je tokom noći ponovo otvoren međunarodni granični prelaz Obrežje, koji su slovenci zatvorili tokom noći zbog protesta izbeglica.
Od oko 3.000 izbeglica koji su do sada ušli u Sloveniju, azil je zatražilo samo sedam izbeglica, jer oni uglavnom žele dalje u zapadnu Evropu, većinom u Nemačku.
Večernji list piše i da u Tovarniku gotovo da ni nema izbeglica. Svi migranti koji stižu autobusima voze se u privremeni kamp Opatovac, a potom i dalje prema granicama Mađarske i Slovenije, javlja je HRT.
Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić rekao je u Opatovcu da se izbeglicama koje prolaze kroz Hrvatsku ne uzimaju otisci prstiju jer ih to veoma plaši.
Premijer Zoran Milanović je, u međuvremenu, razgovarao telefonom sa austrijskim kancelarom Vernerom Fajmanom o aktuelnoj izbegličkoj krizi kako bi koordinirali stavove uoči sastanka Evropskog saveta.
Noćas je oko 1.000 izbeglica pešice prešlo granicu Terezino polje u Virovitičko-podravskoj županiji.
Oni su u dvadesetak autobusa prevezeni nedaleko od granice, hrvatska policija ih je ispratila pešice prema granici, a na sredini mosta preuzela ih je mađarska policija.
U Hrvatsku je, prema poslednjim informacijama MUP-a, do sada ušlo skoro 29.000 izbeglica.
Slovenija: Kapaciteti za prihvat izbeglica nedovoljni
Slovenačka policija je, u međuvremenu, potvrdila da je tokom noći propuštena većina izbeglica koji su tokom prethodnih dana čekali na ulazak u Sloveniju na graničnim prelazima Bregana i Harmica.
Autobusima su prevezeni u prihvatne centre u unutrašnjosti zemlje – u Brežice, Celj, Logatcu i Gruškovju.
Sporo propuštanje izbeglica sa prelaza sa Hrvatskom slovenačke vlasti tumače nedovoljnim kapacitetima za njihov prihvat u Sloveniji, gde moraju biti registrovani kako bi mogli dalje.
U Sloveniji u prihvatnim centrima mogu da ostanu samo privremeno, a onda se upućuju prema granici sa Austrijom.
Austrija je tokom noći prihvatila oko 250 izbeglica koji su bili smešteni u obližnjim prihvatnim centrima u Gornjoj Radgoni uz granicu sa Austrijom i Lendavi uz granicu sa Mađarskom, javio je slovenački radio.
Prema rečima portparola austrijske policje Helmuta Marbana, gotovo 24.000 izbeglica prešlo je granicu sa Austrijom tokom vikenda, preneo je AP.
Marban je rekao da je još 3.200 izbeglica stiglo na granični prelaz Nikelsdorf, glavni prelaz između Mađarske i Austrije.
U Pragu će ministri spoljnih poslova Češke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Rumunije i Letonije razgovarati sa kolegom iz Luksemburga koji predsedava Uniji, kako bi rešili nesuglasice u vezi sa migrantima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар