субота, 08.08.2015, 11:48 -> 14:29
štampaj"Globus": Zagreb traži "Majku Hrvata" iz Srbije
Najava gradonačelnice Knina Josipe Rimac da će prvi potez gradske uprave, nakon obeležavanja godišnjice vojno-policijske akcije "Oluja", biti da zvanični Zagreb od Srbije zatraži vraćanje skulpture "Povijest Hrvata" Ivana Meštrovića, u hrvatskim medijima otvorilo je pitanje da li je to umetničko delo plaćeno autoru.
Reč je o skulpturi sa likom Meštrovićeve majke Marte, koja se odnedavno nalazi i na biometrijskim putnim ispravama Hrvatske, prenosi Tanjug.
Skulptura dimenzija 179 x 146 x 96 centimetara nastala je 1933, a nalazi se u okviru kompleksa Kraljevskog dvora na Dedinju.
Kustos Dvora Jana Vujnović kaže da je skulptura plaćena velikom svotom novca i da o tome postoji dokumentacija, odnosno računi koji se čuvaju u Arhivu Jugoslavije, piše zagrebački Globus.
Hrvatski nedeljnik, međutim, piše da priča o ovoj skulpturi uopšte nije jednostavna, odnosno da o tome da li je ona plaćena ili nije postoje oprečni podaci i navodi pisma vajara iz pedesetih godina, koji, kako se navodi, upućuju na suprotno.
Globus piše i da bi, bez konkretnih dokaza o vlasništvu, skulptura trebalo da pripadne Meštrovićevim naslednicima, ali da, kako saznaju, porodica za sada nije zatražila njeno vraćanje.
Uprkos tome, nedeljnik navodi da su navodno sačuvana dva Meštrovićeva pisma Mihovilu Abramiću, tadašnjem direktoru "Arheološkog muzeja" u Splitu, iz 1953. godine, u kojem mu "sugeriše da se zauzme da skulptura iz Beograda bude prenesena u Split".
Ta pisma je, dodaje se, autor najopsežnije biografije Ivana Meštrovića, objavio Duško Kečkemet, a u jednom od njih, umetnik navodno eksplicitno pobija "činjenicu da je njemu kralj Aleksandar ovu skulpturu platio".
Andro Krstulović Opara, višegodišnji direktor Muzeja Ivana Meštrovića, sada savetnik predsednice Hrvatske, uveren je da kralj Aleksandar skulpturu nije platio.
Upitan šta ako se ipak dokaže da je skulptura plaćena, on kaže da misli da će se u tom slučaju postići dogovor.
"Vrlo je važno da se skulptura u Hrvatsku vrati, a u koji grad i kome, to još treba dogovoriti", smatra Andro Krstulović Opara.
Inače, postoji više verzija ove skulptre, a hrvatski stručnjaci tvrde da su sve one originali s tim da je upravo ova verzija sa Dedinja, isklesana u belom kamenu, nešto što bi, kako se navodi, "trebalo da bude konačna verzija Meštrovićeve zamisli i realizacije".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар