Зеленски најавио кадровске промене у украјинском ваздухопловству
Украјински председник Володимир Зеленски најавио да ће доћи до кадровске промене у руководству украјинског ваздухопловства у неколико региона.
Истакао је да украјинско ваздухопловство мора да делује много ефикасније и да "не дозволи проблеме који сада постоје" у заштити од напада беспилотних летелица.
Зеленски је раније оценио рад ратног ваздухопловства у појединим украјинским регионима као незадовољавајући.
(Ukrinform)
Опширније
Краће
Песков: Ускоро нова рунда преговора о Украјини
Нова рунда преговора о Украјини биће одржана ускоро, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков, али није могао да прецизира датум.
"За сада није прецизиран датум, али биће ускоро“, рекао је Песков.
Према његовим речима, нова рунда преговора о украјинском решењу у САД није планирана, нити је било разговора о таквом састанку.
Дан раније, специјални представник америчког председника Стивен Виткоф изјавио је да су се учесници састанака у Абу Дабију сложили да поднесу извештаје о резултатима у својим престоницама како би се дијалог наставио у наредним недељама.
(РИА, Танјуг)
Опширније
Краће
Сибиха: Oграничења за руске и белоруске спортисте морају да важе
Министар спољних послова Украјине Андреј Сибиха изјавио је да, док траје рат у Европи, ограничења за руске и белоруске спортисте морају да остану на снази због кршења Олимпијске повеље.
Сибиха је истакао да Зимске олимпијске игре, које данас почињу у Италији, имају посебан значај за украјинске спортисте, који су се припремали у тешким условима пуног размера руске "агресије", напада на енергетску мрежу и уништене инфраструктуре.
"Када на континенту где се одржавају Олимпијске игре, бесни најкрвавији рат у Европи од Другог светског рата, не може бити говора о попуштању ограничења за руске и белоруске спортисте. Позивам све међународне спортске институције и званичнике да остану принципијелни и очувају све постојеће мере", нагласио је Сибиха.
Додао је да Русија крши правила међународног спорта и Олимпијску повељу, подсећајући да је у последње две деценије покренула три војне "инвазије" током Олимпијског примирја и спровела без преседана државни допинг-програм.
(Ukrinform)
Опширније
Краће
Украјина: Оборено скоро 300 руских дронова током ноћи
Украјински ПВО системи уништили су током ноћи 297 дронова које су руске снаге лансирале на земљу, саопштила је украјинска војска.
Руске снаге су лансирале укупно 328 беспилотних летелица на Украјину, додаје се у саопштењу.
(Ukrinform)
Опширније
Краће
Холандија издваја 23 милиона евра за подршку украјинском енергетском сектору
Холандија ће Украјини обезбедити трансформаторе различитог капацитета и издвојити 23 милиона евра за подршку енергетском сектору, саопштио је украјински министар енергетике Денис Шмихаљ након телефонског разговора са министарком спољне трговине и развојне сарадње Министарства спољних послова Холандије Ауке де Врис.
Истакао је да је холандску министарку обавестио о ситуацији у украјинском енергетском систему, посебно у Харковској области.
Де Врис је поручила да ће Холандија наставити да подржава украјински енергетски сектор.
Украјинско Министарство енергетике раније је саопштило да је Шведска влада најавила нови пакет помоћи вредан милијарду шведских круна (око 90 милиона евра), који ће бити усмерен на задовољавање најхитнијих потреба земље за енергетском опремом.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Русија оптужила Украјину за атентант на руског генерала у Москви
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров оптужио је Украјину да стоји иза атентата на високог руског генерала у Москви што је, каже, смишљено да би се саботирали мировни преговори.
Високи руски војни официр, генерал-потпуковник Владимир Алексејев хитно је пребачен у болницу након што је упуцан у Москви.
(Reuters)
Опширније
Краће
Фон дер Лајен: EK предлаже 20. пакет санкција Русији
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да је ЕК предложила 20. пакет санкција Русији који се односи на енергетику, финансијске услуге и трговину.
Према њеним речима, циљ је да Русија седне за преговарачки сто са искреном намером, односно да буде на то приморана да то учини јер је то, каже, једини језик који разуме
Фон дер Лајен је појаснила да што се тиче енергетике, уводи се потпуна забрана поморских услуга за руску сирову нафту, што ће додатно смањити приходе Русије од енергетике и отежати проналажење купаца за њену нафту.
Додала је и да када се ради о финансијским услугама, њиме се ограничава руски банкарски систем и његова способности да створи алтернативне канале плаћања за финансирање економских активности, што је, истакла је, слаба тачка Русије.
Према њеним речима санкцијама је обухваћено још 20 руских регионалних банака, а предузеће се мере против криптовалута, компанија које њима тргују и платформи које омогућавају трговину криптовалутама, како би се затворио пут за заобилажење санкција.
"ЕК уводи и нове забране увоза метала, хемикалија и критичних минерала, који нису под санкцијама, вредне преко 570 милиона евра", рекла је председница ЕК и додала да се уводе даља ограничења извоза предмета и технологија које се користе за руске бојне напоре.
(Танјуг)
Опширније
Краће
Сирски: Руске снаге напредују дуж целе линије фронта
Руске снаге напредују дуж целе линије фронта различитим интензитетом, а активна зона борбених дејстава се протеже 1.200 километара, изјавио је Главнокомандујући Оружаних снага Украјине Олександр Сирски.
"Ситуација на фронту остаје тешка. Непријатељ наставља офанзивне акције дуж целе линије борбеног контакта са различитим интензитетом. Активна линија фронта је око 1.200 км. Развој беспилотних система доводи до тога да се борбене формације шире не дуж фронта, већ дубоко у зону прстена и већ достижу 15 до 20 километара", рекао је Сирски.
Каже да у неким областима, око четвртине борбених сукоба чине дејства украјинских јединица у офанзиви.
Навео је да број непријатељских група је остао приближно на истом нивоу око 712 хиљада људи, а непријатељски губици дневно у просеку износе 1.000 до 1.100 људи.
Додао је да Руси усмеравају главне напоре на Покровски, Очеретински и Александривски правац. Такође је примећена концентрација снага и средстава на Краматорском правцу, посебно у правцу Костјантиновке. Активне борбе се настављају и на Лиманском правцу.
(РБК Украјина, Укринформ, Танјуг)
Опширније
Краће
Лавров: Па, позовите, Путин ће подићи слушалицу
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров назвао је јавне изјаве француског председника Емануела Макрона о плановима да разговара са лидером Кремља "жалосном дипломатијом".
Лавров је у интервјуу за РТ критиковао Макрона због изјаве да намерава да разговара са руским лидером, али да га још није позвао.
"Знате, ово није озбиљно, ово је нека врста патетичне дипломатије. Ако желите да позовете и разговарате о нечему озбиљном – па, позовите, Путин ће увек подићи слушалицу. Он ће увек саслушати било какве предлоге. А ако говоримо о озбиљним предлозима, онда вас морам уверити – они неће остати без озбиљне, конкретне, практичне реакције", рекао је шеф руског Министарства спољних послова.
(Европска правда)
Опширније
Краће
Украјинска војска: Руси довозе тешко наоружање за напад на Мирноград
Руске трупе гомилају људство и тешку опрему за даљи напад на Мирноград (раније Димитров) у Доњецкој области објавила је група трупа "Исток“ Оружаних снага Украјине на Фејсбуку.
Јединице Украјинских одбрамбених снага у зони одговорности Источног војног округа задржавају руски налет и одбиле су 59 руских напада у протеклих 24 сата.
"Током протекле недеље, оперативна ситуација у Мирнограду се знатно закомпликовала. Главне напоре на обуздавању даљег напредовања непријатеља Одбрамбене снаге усмеравају на северну периферију Мирнограда, где су у току активна борбена дејства“, наводи се у извештају.
Напомиње се да, ради спровођења плана заузимања града, непријатељ премешта тешку опрему, укључујући артиљерију, у централни део Мирнограда.
Наводи се да украјинске снаге настављају активна дејства у подручју Покровско-Мирноградске агломерације.
"Непријатељ трпи значајне губитке", саопштава војска.
(Укринформ, Унијан)
Опширније
Краће
Песков: Русија и САД сагласне да преговори о СТАРТУ почну што пре
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија и Сједињене Америчке Државе препознају потребу да што пре почну преговоре о новом СТАРТ споразуму.
"Постоји разумевање, и то је било речено у Абу Дабију, да ће обе стране заузети одговорне ставове и да преговори о овој теми треба да почну што је пре могуће", рекао је Песков новинарима, пренела је агенција РИА Новости.
Тема продужења Новог СТАРТ-а била је једна од главних тачака разговора између делегација Русије, САД и Украјине у Абу Дабију, где је у среду и четвртак одржана друга рунда преговора.
Песков је описао преговоре као "конструктивне, али истовремено веома сложене" и додао да ће рад на овој теми бити настављен.
(РИА Новости, Танјуг)
Опширније
Краће
Лавров: ОЕБС се суочава с реалном претњом самоуништења
Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) суочава се са дубоком кризом и стварном претњом самоуништења, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров, отварајући разговоре у Москви са председавајућим те организације, швајцарским министром спољних послова Ињацијом Касисом и генералним секретаром Феридуном Синирлиоглуом.
"Нећу чак ни детаљно говорити о томе како се ОЕБС нашао у тренутној ситуацији дубоке кризе и суочио се са стварном претњом самоуништења", рекао је Лавров. преноси Тас. Како каже, разлог за то је веома једноставан.
"Разлог за то је радикално одступање већине западних земаља од узвишених принципа изнетих у Завршном акту из Хелсинкија и у декларацијама усвојеним наредних година на самитима ОЕБС", оценио је шеф руске дипломатије.
(Тас, Танјуг)
Опширније
Краће
Руси заузели Поповку у Сумској области
Министарство одбране саопштило је да су руске снаге заузеле село Поповка у Сумској области.
(Известија)
Опширније
Краће
Атентат на руског генерала у Москви
На генерал-потпуковника Владимира Алексејева, званичника Министарства одбране извршен је атентат у Москви, саопштила је портпаролка Истражног комитета Русије Светлана Петренко.
Према њеним речима, у стамбеној згради која се налази на Волоколамском аутопуту у Москви, "за сада неидентификована особа је испалила неколико хитаца на мушкарца и побегла са места догађаја".
"Генерал је хоспитализован у једној од градских болница", рекла је Петренко.
Напоменула је да истражитељи и форензички стручњаци из Истражног комитета Москве тренутно раде на месту инцидента, прегледају снимке са надзорних камера и испитују очевице инцидента.
За нападачем се интензивно трага.
(Интерфакс, Известија, РИА Новости)
Опширније
Краће
Узбуна широм Украјине, Русија напада
Широм Украјине проглашена је ваздушна узбуна због полетања руског борбеног авиона "миг 31К", који може да носи ракете "кинжал", а Ратно ваздухопловство је касније пријавило ракете у ваздушном простору земље.
Ваздухопловство је пријавило "брзу мету на Кременчуку", затим на Кропивницком, а потом и напад ракетама на северу Херсонске области са истока.
Такође, како се наводи нападнуте су Николајевска област, запад Дњепропетровске области према Кировоградској.
(Украјинска правда)
Опширније
Краће
Нападнута Дњепропетровска област
Једна особа је погинула, а две су повређене у руском нападу на Дњепропетровску област, известио је шеф ОВА Александра Ганжа.
Додаје да су избили пожари, уништене су две куће, оштећено је шест приватних кућа и шест двоспратних стамбених зграда, помоћна зграда и гаража.
(Украјинска правда)
Опширније
Краће
Медији: Амерички извиђачки авион летео изнад Крима и близу Сочија
Противподморнички извиђачки авион "Боинг П-8А Посејдон" Сједињених Држава прелетео је Црно море дуж Крима, а затим се упутио ка Сочију, јављају РИА Новости.
"Амерички авион је полетео из Италије, направио петљу изнад Румуније, а затим прелетео Црно море дуж Крима према Сочију“, преноси агенција, на основу података о лету.
Авион се окренуо око 200 километара од руског града, након чега се вратио ка ваздухопловној бази Сигонела на југу Италије.
(РИА, Новости, Известија)
EPA/Stringer
Опширније
Краће
Напад на енергетску инфраструктуру у Брјанској области
Енергетску инфраструктуру у Брјанској области напали су украјински дронови, саопштио је губернатор Александар Богомаз.
"Украјинске оружане снаге су покренуле намерни комбиновани напад користећи вишецевне ракетне системе ХИМАРС и беспилотне летелице на млазни погон авионског типа", написао је Богомаз на Телеграм каналу.
Неколико насеља у Клинцијском округу остало је без струје. Према речима губернатора, захваљујући брзој акцији стручњака, струја је брзо обновљена у региону.
Додао је да је оштећено 20 приватних кућа и 27 станова у стамбеној згради.
(Известија)
Опширније
Краће
Медији: Кијев тражи безбедносне гаранције за Одесу
Украјина жели безбедносне гаранције за Одесу као део преговора о решавању сукоба и израде мировног документа, рекао је извор близак преговорима у Абу Дабију за Тас.
"Као део пакета, Украјини су потребне гаранције да Русија неће напасти Одесу. То јест, потребан је механизам који формализује овакве ствари", рекао је тај извор. Истакао је да је то "критично важан аспект“ за Украјину.
(Известија)
Опширније
Краће
Две особе погинуле у нападу руског дрона у Запорошкој области
Две особе су погинуле у нападу руског дрона на Запорошки регион, саопштено је из истоимене Обласне војне администрације.
Kако је навео тамошњи начелник Иван Федоров, напад је изведен дроном на насеље Виљнус, при чему је уништена једна приватна кућа, пренео је Укринформ.
У нападу су погинули мушкарац стар 49 година и жена од 48 година.
Федоров је додао да је Запорошка област и даље изложена нападима руских дронова и да је у региону проглашена ваздушна узбуна.
Према ранијим информацијама које је пренео Укринформ, у одвојеном нападу дроновима типа "шахед" на град Запорожје повређен је један тинејџер, док је више кућа оштећено.
Kateryna Klochko/Tanjug/AP
Опширније
Краће
Ал Нахјан: Разговори о Украјини показали озбиљност намера учесника
Министар спољних послова Уједињених Арапских Емирата, шеик Абдулах бин Зајед ал Нахјан оценио је да одржавање друге рунде трилатералних разговора делегација Русије, Украјине и САД у Абу Дабију шаље позитивне сигнале који одражавају озбиљност страна укључених у дипломатски процес и њихову жељу да окончају хуманитарну патњу.
Ал Нахјан је у саопштењу нагласио да је друга рунда разговора, одржана у среду и четвртак, показала "озбиљну посвећеност учесника дипломатском решењу украјинске кризе".
Такође је изразио захвалност Русији и Украјини на њиховом конструктивном приступу преговорима за решавање украјинске кризе, преноси Тас.
Напоменуо је да су претходне две рунде преговора о украјинском решењу поставиле темеље за даљи напредак у мировном процесу.
"Две рунде разговора одржане у Абу Дабију довеле су до плодних и конструктивних дискусија које су показале заједничку основу за напредак", рекао је Ал Нахјан, понављајући посвећеност УАЕ обезбеђивању повољног окружења за постизање поравнања између страна.
У Абу Дабију су 4. и 5. фебруара одржани разговори делегација САД, Украјине и Русије у оквиру другог трилатералног састанка са циљем унапређења напора за окончање рата у Украјини.
Прва рунда трилатералног састанка одржана је 23. и 24. јануара 2026. године, такође у Абу Дабију.
(Танјуг/Тасс)
Опширније
Краће
Kako je izjavio specijalni predstavnik američkog predsednika Stiven Vitkof, razgovori između delegacija Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajine i Rusije u Abu Dabiju bili su konstruktivni i usmereni ka postizanju mira. Delegacije su razmatrale širok spektar preostalih otvorenih pitanja, uključujući načine sprovođenja eventualnog prekida vatre i mehanizme nadzora nad obustavom vojnih aktivnosti.
U okviru dogovora, po 157 vojnika sa obe strane je oslobođeno i vraćeno, što je prvi takav slučaj u poslednjih pet meseci
Paralelno sa trilateralnim pregovorima, Vašington i Moskva napravili su značajan korak u svom direktnom vojnom dijalogu. Kako je saopštila Evropska komanda SAD, dve zemlje dogovorile su se da ponovo uspostave vojni dijalog na visokom nivou nakon više godina prekida.
Prvi trilateralni sastanak delegacija SAD, Ukrajine i Rusije održan je 23. i 24. januara 2026. godine, takođe u Abu Dabiju, što pokazuje kontinuitet diplomatskih napora.
Tehnologija i komunikacija ostaju ključni za tok sukoba na frontu. Terminali Starlinka, satelitskog interneta koji omogućava brzu vezu za vojske i civile, a koje su koristile ruske trupe u Ukrajini su deaktivirani, saopštio je Kijev.
Za to vreme, ukrajinski zvaničnici ponovo upozoravaju na ograničene resurse Rusije i mogućnost kontrolisanog razvoja sukoba. Prema rečima ukrajinskog ministra spoljnih poslova Andrija Sibige, predsednik Rusije Vladimir Putin nema novca za novu stratešku trku u naoružanju i Moskva može i mora da bude obuzdana.
Moskva odbacuje tvrdnje o pretnji evropskim zemljama, ističući da se strahovi Zapada zasnivaju na pogrešnim pretpostavkama. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ocenio je da je ideja da će Rusija napasti Evropu "glupa" i istakao da nepoznavanje istorije rađa takve pogrešne strahove, kritikujući evropske političare što stvaraju antirusku pomamu među svojim građanima.
Коментари