среда, 11.05.2011, 07:38 -> 18:25
štampajSkupština o finansijskim uslugama
Ciljevi Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga jesu zaštita građana koji koriste bankarske usluge i finansijski lizing, rekao u parlamentu guverner Dejan Šoškić. Deo opozicije smatra da su nova rešenja zakasnela, što LDP-u nije prepreka da ga podrži.
Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu raspravu o zakonskom predlogu o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
Obrazlažući Predlog zakona, guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić je naglasio da su ciljevi tog zakona zaštita građana koji koriste bankarske usluge i finansijski lizing.
Zakonom je utvrđena kontrola NBS nad komercijalnim bankama, lizing kompanijama i dobrovoljnim penzijskim fondovima. Banke ubuduće neće moći jednostrano da menjaju kamatnu stopu.
"Zaštita korisnika finansijskih usluga je i međunarodna obaveza Srbije. Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju predviđeno je da ta oblast bude zakonski uređena u skladu sa regulativom Evropske unije, što do sada nije bio slučaj", rekao je Šoškić u parlamentu.
Guverner je napomenuo da novi zakon ne pravi razliku između potrošačkih i stambenih kredita, unapređuje poslovnu praksu, utvrđuje fer i ravnopravan odnos korisnika i davaoca finansijskih usluga, rast konkurencije na finasijskom tržištu i stvara preduslove za stabilnost finansijskog sektora.
Šoškić je podsetio da su finansijske institucije imale običaj da jednostrano menjaju ugovorne obaveze, najčešće u obliku promene kamatne stope, i time, kako je rekao, narušavaju ravnotežu između korisnika i davalaca finansijskih usluga.
Zakonom je predviđeno i da korisnici imaju pravo da, bez naknade, ugase platnu karticu ili račun, jer je, prema rečima Šoškića, primećeno da banke nude građanima veliki broj različitih platnih kartica i razne vrste računa, a kasnije naplaćuju njihovo gašenje.
Prema mišljenju stranaka vladajuće većine, predložena rešenja će na adekvatan način zaštititi potrošače, koji će, kako su rekli, vrlo brzo osetiti rezultate.
Poslanici Demokratske stranke smatraju da je cilj zakona zaštita klijenata, budući da se definišu obavezni elementi ugovora, prava i obaveze, kako klijenata, tako i davaoca usluga, dok je SPS ukazao na neophodnost dosledne primene predloženih rešenja, da bi se u potpunosti realizovao njihov cilj.
Opozicija: Rešenja zakasnila
Za razliku od vladajuće većine, koje su zadovoljne zakonskim predlogom Narodne banke Srbije opozicija smatra da su nova rešenja zakasnila.
Liberalno-demokratska partija složila se sa ostatkom opozicije da zakonski predlog dolazi kasno, ali su naveli da je predloženi zakon dovoljno veliki korak i da ga treba podržati.
LDP sumnja da bi donošenje predloženog zakona moglo da utiče na povećanje kamatnih stopa i drugih usluga, što je guverner Dejan Šoškić odbacio, navodeći da će se posle primene novih rešenja povećati konkurencija među bankama, što bi moglo da dovede do smanjenja troškova.
I za radikale je sporno što se zakonska rešenja za zaštitu korisnika kredita i drugih finansijskih usluga donose tek sad, a predložena rešenja smatraju nepotpunim, jer će, prema njihovom mišljenju, zaštiti samo nove korisnike finansijskih usluga.
Lider Nove Srbije Velimira Ilića smatra da je zakon izuzetno zakasnio, navodeći da je davno trebalo preduzeti neophodne mere, kako bi korisnici kredita i drugih usluga bili zaštićeni.
Demokratska stranka Srbije smatra da su, i pored brojnih rešenja koja štite potrošače, ostavljena otvorena druga pitanja, što će iskoristiti oni kojima je u jedinom interesu profit i dobit.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар