уторак, 25.01.2011, 07:26 -> 08:54
štampajGlasanje za ime i prezime
Personalno proporcionalni sistem mogao bi da ugleda svetlo dana najpre kroz Zakon o lokalnim izborima koji već tri godine kao nacrt čeka u fioci Ministarstva za državnu upravu. Umesto da mandate, kao do sada, deli stranka, u skupštinske klupe sešće kandidati kojima su građani poklonili najveće poverenje.
Posle burnih reakcija na predlog predsednika Borisa Tadića da se razmišlja o promeni izbornog sistema, u vladajućoj većini stišavaju se strasti i pokazuje volja za razgovor.
Manjim strankama postalo je jasno da predložena izborna pravila o kojima se govori ne vode uspostavljanju dvopartijskog sistema u Srbiji već neposrednijem izboru narodnih predstavnika.
Personalno proporcionalni sistem mogao bi ugledati svetlo dana najpre kroz Zakon o lokalnim izborima, koji već tri godine kao nacrt čeka u fioci Ministarstva za državnu upravu.
Ako bude političke volje, na izborima 2012. godine glasaćemo ne za partijsku listu već za čoveka koji će nam biti i odgovoran za svoj rad. Na listiću će iza imena i prezimena kandidata pisati koja ga stranka predlaže u republički odnosno lokalni parlament.
Personalno proporcionalnim modelom menja se samo način selekcije narodnih predstavnika, a ne i sistem, kažu tvorci nacrta zakona o izboru odbornika, koji se lako može primeniti i na izbor poslanika.
Ideja je da ima onoliko izbornih jedinica koliko se bira mesta u parlamentu, kaže Đorđe Vuković iz Cesida.
"Ako je lokalni parlament - koliko odbornika, ako je republički biće 250 izbornih jedinica i biće eventualno 250 različitih glasačkih listića, gde će u svakoj opštini biti jasno ko je čovek koji predstavlja tu stranku. Ali to je samo za proces glasanja, za proces raspodele mandata sve ostaje kao i do sada, Srbija će biti jedna izborna jedinica", kaže Vuković.
Mandat kao volja građana
Umesto da mandate, kao do sada, deli stranka, u skupštinske klupe sešće kandidati kojima su građani poklonili najveće poverenje i od kojih očekuju rezultate.
"Na ovaj način bi stranke bile u obavezi da kandiduju ljude koji uživaju podršku građana i koji bi mogli da dobiju glasove građana", rekla je Nada Kolundžija iz DS-a.
Mandat kao volja građana, a ne rukovodstva stranke prihvatljiv je i socijalistima koji su u prvi mah burno reagovali na predlog verujući da se iza brda valja većinski sistem.
"Za nas je prihvatljiv razgovor na tu temu i Cesidov model je jedan od modela koji postoje. Proporcionalni sistem ima više modela, ali čini mi se da on najbolje zadovoljava demokratske težnje našeg društva, a to je da postoji srazmerna zastupljenost svih političkih opcija u Srbiji", rekao je Ivica Dačić iz SPS-a.
SNS - za, DSS - protiv
I dok u G17 plus čekaju konkretan predlog i poziv za razgovore, naprednjaci pozdravljaju ideju.
"Čini mi se da je interesantna ideja sa kojom je izašao Cesid gde predstavlja kombinaciju proporcionalnog i većinskog sistema u kojem se omogućava dokazivanje snage stranke i zastupljenost svih izbornih jedinica, svih nacionalnih manjina, ali se ne gubi poslanik kao ime i prezime", kaže Jorgovanka Tabaković iz SNS-a.
Ostatak opozicije je protiv promene izbornog sistema u predizbornoj godini.
"Taj predlog sa personalizacijom proporcionalnog izbornog sistema ima mnogo anomalija i neće rešiti ključne probleme koji opterećuju naš politički sistem", kaže Rade Obradović iz DSS-a.
Pravila se ne menjaju pred utakmicu, jasno je i onima na vlasti. Zato kažu da ukoliko dođe do dogovora u promenu izbornog sistema treba krenuti najkasnije do juna.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар