Spomenik Klintonu, pasoš srpski!

Vizna liberalizacija za građane Srbije, koja ne važi za žitelje Kosova i Metohije, navela je veliki broj Albanaca da zatraže prebivališta širom Srbije. Sumnja se da se radi o fiktivnom prijavljivanju radi dobijanja pasoša.

Kako vizna liberalizacija koja važi za građane Srbije ne važi za žitelje sa Kosova i Metohije, veliki broj Albanaca zatražio je u poslednjem periodu prebivališta i boravišta širom Srbije.

Broj stanovnika se u pojedinim mestima, poput Merošine svakodnevno uvećava, mada se sumnja da se radi samo o fiktivnom prijavljivanju zbog dobijanja srpskih pasoša. Iako su Albanci sa Kosova u znak zahvalnosti na dobijanju nezavisnosti podigli spomenik Bilu Klintonu, izgleda da je srpski pasoš, u nekim slučajevima, ipak potrebniji.

Petnaestak kilometara južno od Niša, u selima opštine Merošina, prebivalište je od početka godine dobilo 50 Albanaca sa Kosova. Svi su muškarci iz Podujeva I Prištine, starosti od 20 do 40 godina.

Najveća gužva svakoga jutra je u jedinoj merošinskoj kafani blizu stanice policije. Posrednici koji dovode Albance sa Kosova, za uslugu naplaćuju, nezvanično saznajemo između 500 i 1.000 evra po osobi. Deo zarade dobijaju vlasnici domaćinstava, među kojima ima i penzionisanih policajaca.

Predsednik Opštine Merošina Slobodan Todorović kaže da je to strategijska politika koja se vodi poslednjih 20 godina.

Pokret socijalista u Prokuplju i Udruženje boraca rata 1990-1999. godine, podneli su Osnovnom javnom tužilaštvu u tom gradu krivičnu prijavu protiv nepoznatih službenih lica Policijske stanice u Merošini, koja su Albancima omogućila dobijanje srpskih pasoša.

Zečević: Bez priznavanja Srbije

Predsednik Pokreta socijalista u Prokuplju Ratko Zečević kaže da je Opština Merošina mešovita, ali zahvaljujući tome što su je naselila ona lica koja u mestima u kojima zaista žive javno ne priznaju državu Srbiju.

Policijskoj stanici u Merošini pre nekoliko dana stigli su i prvi zahtevi za prijavu prebivališta dve Albanke. Birački spisak u toj maloj opštini se iz dana u dan povećava, ali i broj dece koje poslednjih godina u Nišu rađaju žene albanske nacionalnosti sa juga Srbije.

Ministar policije Ivica Dačić kaže da policija vrši određene provere, ali naglašava da je odgovornost na građanima koji pomažu promenu prebivališta i daju svoje stanove tim ljudima.

Pokret Socijalista i Udruženje boraca u Prokuplju organizuju potpisivanje peticije građana Topličkog okruga koja će biti upućena Vladi Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova za što hitnije rešavanje aktuelnog problema.

Број коментара 64

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом