четвртак, 24.07.2008, 12:37 -> 17:42
Ko je Dragan Dabić
Čovek pod imenom Dragan Dabić živi u Rumi i poseduje ličnu kartu sa podacima potpuno identičnim onima koji se nalaze u ličnoj karti pronađenoj kod haškog optuženika Radovana Karadžića. Te dve lične karte razlikuju se samo u fotografiji, izjavio je Rasim Ljajić.
"Utvrdili smo da su svi podaci u ličnoj karti građanina Dragana Dabića, počev od matičnog i serijskog broja do datuma izdavanja identični kao u ličnoj karti koju je koristio Karadžić. Te se dve lične karte razlikuju samo u fotografiji", rekao je predsednik Nacionalnog tima za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić agenciji Beta. Isprava je izdata 20. aprila 1999. u Rumi.
"Veštačenjem lične karte i obrazaca na osnovu kojih je izdata ustanovićemo da li je u pitanju falsifikat ili je u policiji u Rumi izdat falsifikat", kazao je Ljajić.
Prethodnih godina Karadžić se predstavljao kao doktor Dragan Dabić i prilikom hapšenja je posedovao dokumenta na to ime.
Karadžićev advokat izjavio je da je njegov klijent najmanje pet godina živeo pod imenom Dragan Dabić.
U nedostatku informacija, prethodnih dana su novinari iz regiona tražili Dragane Dabiće širom bivše Jugoslavije, a novinari Hrvatske televizije u svojim vestima obajvili su priču o četiri Dragana Dabića iz Dvora na Uni.
Dabić iz Rume: "Ne ličim na Radovana"
Dragan Dabić, rođen 1942. godine, penzioner, živi u Rumi. Oženjen je, ima ćerku i sina i četvoro unučadi i to mu je, po sopstvenom priznanju, jedina sličnost sa Karadžićem.
Dabić je potvrdio da ga opsedaju novinarske ekipe otkako se saznalo da on postoji i da se Karadžić služio njegovim identitetom, ali je dodao da mu to uopšte ne prija. Čak razmišlja o tome da počne da naplaćuje razgovore sa novinarima: "Penzija je mala, a od nečeg se mora živeti."
Brat ubijenog Dragana Dabića u neverici
Dragan Dabić iz Sarajeva, kao vojnik poginuo je u tom gradu 1993. godine. U brojnim izveštajima koji su špekulisali o identitetu koji je Karadžić preuzeo tokom skrivanja, i njegov se pominjao kao moguća opcija.
Mladen Dabić, brat ubijenog Dragana, rekao je Televiziji Bosne i Hercegovine je da je zapanjen saznanjima o lažnom identitetu Radovana Karadžića. "Zapanjujuće! Zaista strašno. Poginuo je 93. godine odlazeći po humanitarnu pomoć. Trg heroja - tu je pretrčavao i snajper je došao iz pozicije Vraca i tu je i poginuo", kaže Dabić.
Kako je Karadžić dobio ličnu kartu
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević izjavio je za "Večernje novosti" da je Karadžić "očigledno dobio lažni identitet u vreme kada su njegovi stranački prijatelji bili na vlasti u Republici Srpskoj, dok je istovremeno u Srbiji za njega bio povoljan politički ambijent".
Vukčević je dodao da je veoma mali broj ljudi znao pravi identitet Dragana Dabića i da je "očigledno da je natraženiji haški optuženik paralelni život počeo da vodi mnogo ranije".
Policija još proverava ko je Karadžiću omogućio da preuzme lažni identitet.
Načelnik policijske uprave Sremska Mitrovica Zoran Smajić, u čijoj nadležnosti je i policijska ispostava u Rumi, rekao je da ta uprava nema nikakve veze sa izdavanjem lične karte kojom se koristio haški optuženik Radovan Karadžić.
"Nemamo nikakve veze sa hapšenjem Radovana Karadžića, niti bilo kakve informacije sa eventualnim izdavanjem falsifikovane lične karte u Rumi", rekao je Smajić.
Načelnik Uprave za kriminalističke poslove Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Gojko Vasić izjavio je da MUP RS još nije dobio nikakav službeni zahtev u vezi sa proverom podataka putnih isprava koje je koristio haški optuženik Radovan Karadžić na ime Dragan Dabić.
"Mi smo uvidom u novu, Cipsovu bazu podataka ustanovili da ne postoje podaci o Draganu Dabiću starosne dobi od 1940. do 1955, godine, dok smo u staroj bazi podataka ličnih karata našli da je bio na području Banja Luke Dragan Dabić, koji više nije živ", izjavio je Vasić.
U bazi podataka pronađen je i Dragan Dabić, rođen 1954. godine na području Sarajeva, koji takođe nije među živima.
Identitet iza koga se krio Karadžić i dalje ostavlja mnoga otvorena pitanja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 24
Пошаљи коментар