Evropska komisija preporučila ukidanje viza

Evropski komesari Žak Baro i Oli Ren zvanično saopštili preporuku Savetu ministara EU da se do januara 2010. godine ukinu vize za građane Srbije, Crne Gore i Makedonije. "Ovo je istorijski trenutak u našim odnosima sa državama Zapadnog Balkana", poručio Baro. Odluka o viznoj liberalizaciji će doprineti evropeizaciji tog regiona", poručio Ren.

Evropska komisija i zvanično je predložila Savetu ministara Evropske unije da se od januara 2010. godine ukinu vize Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji, ali i zatražila da Beograd i Podgorica do oktobra sprovedu neke bitne zakone i pospeše delovanje nadležne uprave.

Evropski komesari Žak Baro i Oli Ren obrazložili su predlog u kojem se od srpskih vlasti traži da pruže opipljive dokaze o delotvornom sprovođenju zakona o strancima, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i usvajanje i primena nacionalne strategije o imigraciji.

Do oktobra bi Beograd, takođe, morao da obezbedi pouzdani nadzor "granične linije" prema Kosovu, i to uz saradnju sa Euleksom i policijskom strukturom Kosova.

"Ovo je istorijski trenutak u našim odnosima sa državama Zapadnog Balkana", poručio je Baro.

"Izveštaj je potreban za uveravanje ministara koji donose odluke. Želimo da proverimo primenu dogovora koji se tiče dogovora oko građana sa Kosova. Imajući u vidu odnose koje imamo sa Vladom Srbije verujem da je Beograd spreman da primeni ono što je dogovoreno, rekao je Baro.

I evropski komesar za proširenje Oli Ren poručio je da "ovo je veliki dan za građane zapadnog Balkana i Evropu, kao i njega lično.

"Znamo koliko bezvizni režim znači građanima regiona, i zato je Komisija preuzela inicijativu da se napreduje u toj oblasti sa zemljama Zapadnog Balkana. Nadam se da će naš predlog biti usvojen od zemalja EU, nakon što budemo konsultovali Evropski parlament", dodao je Ren.

Ren je rekao je da će odluka o viznoj liberalizaciji omogućiti državljanima Srbije, Crne Gore i Makedonije slobodno putovanje u zemlje EU, što će doprineti evropeizaciji tog prostora.

Formalni predlog upućen je na konsultacije Evropskom parlamentu i Savetu ministara EU, koji bi krajem novembra ili početkom decembra trebalo da donese konačnu odluku i predloži da Srbija bude stavljena na belu šengen listu od 1. januara 2010. godine.

Prva vidljiva korist za građane

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ocenio je u Briselu da je Evropska komisija, usvajanjem preporuka za ukidanje viza za Srbiju, Crnu Goru i Makedoniju, konačno ispravila nepravdu koja je učinjena narodima bivše Jugoslavije, posebno Srbije.

Dačić, koji se u sedištu Unije sastao sa potpredsednikom EK i komesarom za pravosuđe i unutrašnje poslove Žakom Baroom i komesarom EU za proširenje Olijem Renom, rekao je u uključenju u Drugi dnevnik RTS-a, da se radi o "veoma važnom trenutku" jer je za građane Srbije ovo prva vidljiva korist od procesa evropske integracije.

"Ostaje da se uradi implementacija zakona i akcionih planova koje su državni organi već doneli, među kojima je Zakon o strancima, nastavak borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, kontrola administrativne linije ka KiM", rekao je ministar.

"Veoma je bitno što je Komisija u svom predlogu jasno stavila do znanja da isključenjem građana Kosova iz vizne liberalizacije ne prejudicira status pokrajine, već da se radi čisto o tehničkom pitanju, odnosno o bezbednosnim pitanjima koja nisu rešena", rekao je Dačić.

"To demantuje one koji govore da se na ovaj način dešava bilo kakvo indirektno priznavanje Kosova i Metohije", rekao je Dačić i dodao da su ispunjena dva cilja Vlade - da se ostvari praktična korist građana ali i da se zaštite nacionalni interesi.

Dačić je izjavio da mu je Baro uručio zvaničnu odluku EK o viznoj liberalizaciji za građane Srbije.

Evropska komisija smatra da će srpske, isto kao i crnogorske vlasti, bez većih poteškoća moći da dostave dokaze o ispunjavanju ovih preostalih mera pruže do oktobra, kada bi jedna misija stručnjaka Komisije otišla u Beograd i Podgoricu, da sa tamošnjim zvaničnicima utvrdi ostvareni napredak.

Ako Savet ministara EU usvoji preporuku Evropske komisije o stavljanju Srbije na belu šengensku listu, u Evropi će s pasošima Srbije od 1. januara 2010. vize biti potrebne samo za Veliku Britaniju, Irsku, Albaniju i Tursku.

Slobodno kroz Evropu

Odlukom Saveta EU, vize će biti ukinute za 25 evropskih zemalja koje čine "šengenski prostor" sa više od 400 miliona stanovnika i površinom od oko 4,3 miliona kvadratnih kilometara.

Sa pasošem Srbije moći će bez vize da se putuje u sve zemlje EU, izuzev Velike Britanije i Irske koje nisu deo zajedničkog šengenskog prostora, jer nisu prihvatile dogovor o ukidanju granične kontrole na međusobnim granicama.

"Bela šengenska lista" omogućiće takođe da se bez vize putuje i u Švajcarsku, Island i Norvešku. Te zemlje nisu članice EU, ali su prihvatile i sprovode šengenska pravila o ukidanju granica.

Sa pasošima Srbije neće biti potrebne vize ni za putovanja u Bugarsku, Rumuniju i Kipar. Te, "nove" članice EU, formalno još nisu deo "šengenskog prostora" jer nisu u potpunosti ispunile sve za to potrebne uslove, ali poštuju i sprovode odluke EU.

Vize neće biti potrebne ni za Lihtenštajn, koji se, iako nije članica EU, izjasnio za priključenje šengenskom prostoru, ali još nije ispunio sve potrebne uslove.

Šengenskim prostorom u koji će građani Srbije od 1. januara 2010. putovati bez viza nisu obuhvaćene Albanija i Turska, jedine zemlje regiona sa kojima Srbija ima vizni režim.

Za putovanja u Albaniju građanima Srbije potrebne su vize, ali kako je rečeno Beti u ambasadi te zemlje, već nekoliko godina vize nisu potrebne tokom letnjih meseci, kao ni onima koji već imaju šengensku vizu.

Za putovanja u Tursku takođe su potrebne vize, ali je procedura veoma jednostavna, a vize se dobijaju na aerodromu, ili u konzulatu ako se u Tursku putuje kopnenim putem.

Centar za izdavanje biometrijskih pasoša licima sa Kosova

Očekuje se, isto tako, da poseban centar u Beogradu za izdavanje visokobezbednih biometrijskih pasoša licima sa Kosova, to uhodano čini uz jemstvo potpune bezbednosti takvih dokumenata.

Lica sa Kosova, koja i dobiju srpske biometrijske pasoše, ipak će morati da izvade vizu da bi putovala u zemlje EU, navodi se u obrazloženju predloga Evropske komisije, uz obrazloženje da je Kosovo pod privremenom upravom UN.

Otud, na temelju rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, srpski MUP i druge vlasti nemaju pristupa kosovskoj teritoriji da bi proverili podatke podnosilaca zahteva za nove pasoše. Zato je nužno da, ako dobiju pasoše, ipak izvade vizu EU.

Ključni razlog je sprečavanje ilegalne imigracije s Kosova, ali i opasnosti od širenja mreža organizovanog kriminala.

Oktobar je važan rok za sprovođenje ovih preostalih mera, zato što bi do kraja oktobra o predlogu Evropske komisije trebalo da se izjasni Evropski parlament, a Savet ministara EU da konačnu reč u novembru.

Kosovo će, po dopunjenoj Regulativi o viznom režimu EU, biti uvršteno u aneks gde su teritorije sa neodređenim međunarodnim pravnim statusom, kao i države od čijih građana EU zahteva da izvade vize da bi putovali zemlje evropske dvadesetsedmorice.

Број коментара 34

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом