понедељак, 21.07.2008, 23:42 -> 08:31
štampajUhapšen Radovan Karadžić
Najtraženiji haški begunac i nekadašnji lider bosanskih Srba Radovan Karadžić je uhapšen, saopštio je Savet za nacionalnu bezbednost. Policija posle hapšenja, preventivno, podigla bezbednosni stepen u Beogradu na viši nivo. Karadžić u toku noći saslušan u Specijalnom sudu.
Akcijom srpskih službi bezbednosti, bivši lider bosanskih Srba je lociran i lišen slobode. Karadžić je priveden istražnom sudiji Veća za ratne zločine u Beogradu u skladu sa zakonom o saradnji sa Haškim Tribunalom. Oko zgrade suda raspoređene snažne jedinice žandarmerije. U saopštenju se međutim ne navodi kada i gde je haški begunac uhapšen.
Saslušanje u Specijalnom sudu
Istražni sudija Okružnog suda veća za ratne zločine u Beogradu Milan Dilparić saslušao je noćas hašskog optuženika Radovana Karadžića.
Saslušanje je trajalo sat vremena, a istražni sudija nije želeo da iznosi detalje sa saslušanja, nakon kojeg je doneo rešenje o izručenju Karadžića Haškom tribunalu.
Karadžićev advokat Svetozar Vujačić je izjavio da je njegov klijent ćutao na saslušanju.
Kako saznaje RTS Onlajn Karadžić je uhapšen u Beogradu, nakon operacije praćenja koja je trajala nekoliko sedmica.
Srpsko tužilaštvo za ratne zločine potvrdilo je hapšenje Radovana Karadžića, ali nisu želeli da saopšte detalje te akcije. Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić zakazali su konferenciju za novinare za sutra u 11 časova.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je da pripadnici MUP-a nisu učestvovali u lociranju i hapšenju Radovana Karadžića. U akciji hapšenja nisu učestvovali ni policajci iz Republike Srpske, rekao je direktor policije RS Uroš Pena, koji je istakao da su, posle vesti o hapšenju, "pojačane mere na obezbeđivanju lica, objekata verskih zajednica i međunarodnih organizacija na području RS."
Beogradska policija privela je nekoliko mladića koji su se nakon informacija o hapšenju Radovana Karadžića okupili na Trgu republike. Druga grupa mladića okupila se takođe noćas u blizini zgrade Specijalnog suda, odevena u majice sa znakom ultrancionalističkog pokreta "Obraz" i noseći zastave Srbije.
Bramerc pozdravio hapšenje, otkazao posetu Beogradu
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc pozdravio je hapšenje Radovana Karadžića. "Kolege iz Beograda su me obavestile o uspešnoj akciji čiji ishod je bilo hapšenje Radovana Karadžića", rekao je Bramerc Bramerc je u ime Tužilaštva čestitao vlastima Srbije, naročito Savetu za nacionalnu bezbednost, akcionom timu koji je nadležan za otkrivanje begunaca i Kancelariji tužioca za ratne zločine, što su ostvarili ovu prekretnicu u saradnji sa tim sudom.
"Ovo je veoma važan dan za žrtve koje su čekale na ovo hapšenje tokom više od jedne decenije. To je takođe važan dan za međunarodnu pravdu, jer jasno pokazuje da niko nije van domašaja zakona i da će pre ili kasnije svi begunci biti izvedeni pred lice pravde", poručio je Bramerc. Glavni tužilac Haškog tribunala je, međutim, otkazao za sutra najavljenu posetu Beogradu.
SAD, EU i NATO pozdravljaju hapšenje
Sjedinjene Američke Države pozdravile su večeras hapšenje Radovana Karadžića, navodeći da takav razvoj situacije predstavlja "izuzetno pozitivan signal" za integracione procese u koje Srbija želi da se uključi.
"Nema nikakve dileme da je ovo dobra vest. I izuzetno pozitivan signal za integracione procese za Srbiju," rekao je za RTS Onlajn jedan zvaničnik Stejt departmenta.
Bela kuća je, takođe, pozdravila hapšenje Radovana Karadžića, ocenjujući da je to "važna demonstracija odlučnosti srpske vlade da sarađuje sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju".
"Trenutak hapšenja, samo nekoliko dana posle komemoracije koja je priređena za 7.000 bošnjačkih žrtva masakra u Srebrenici, posebno je prigodan jer ne postoji bolji način da se odužite žrtvama rata od privođenja pravdi počinilaca zločina", saopštila je portparolka Bele kuće Dejna Perino.
Francuski predsednik Nikola Sarkozi pozdravio je večeras "sa velikim zadovoljstvom" hapšenje Radovana Karadžića i rekao da to ukazuje na "spremnost nove vlade u Beogradu da Srbiju približi Evropskoj uniji".
"Ovo hapšenje, dugo očekivano, jasno odražava spremnost nove vlade u Beogradu da približi Srbiju Evropskoj uniji, doprinoseći miru i stabilnosti na Balkanu", navodi se u saopštenju Jelisejske palate.
Francusko predsedništvo Evropske unije saopštilo je večeras da hapšenje Radovana Karadzića predstavlja važnu etapu na putu približavanja Srbije Evropskoj uniji.
"Evropska unija pozdravlja hapšenje Radovana Karadžića, optuženog od Tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine , navodi se u saopštenju predsedništva Evropske unije. "Ovakav razvoj situacije pokazuje rešenost nove vlade u Beogradu da doprinese miru i stabilnosti na Balkanu."
NATO je večeras saopštio da je informacija o hapšenju haškog begunca Radovana Karadžića "dobra vest" na koju se dugo čekalo.
"Ukoliko ova informacija bude potvrđena, to je zaista dobra vest za međunarodnu zajednicu i to je vest kojoj smo se nadali već neko vreme", saopštio je portparol NATO. "Ovo je dobra vest u svetlu onoga što očekujemo od Srbije. To mora da bude viđeno u pozitivnom svetlu".
Hapšenje je pozdravio i komesar za proširenje EU Oli Ren, koji je događaj ocenio kao prekretnica u saradnji Srbije sa Haškim tribunalom i veoma značajan događaj za napore Srbije na putu ka EU.
"Ovo je sigurno prekretnica u saradnji Srbije s Haškim tribunalom. To pokazuje odlučnost nove vlade da dostigne punu saradnju s tribunalom", rekao je Ren, dodajući da je hapšenje Karadžića "veoma značajno za evropske težnje Srbije".
Ren je rekao da će o sledećim koracima u odnosima s Beogradom razgovarati danas sa šefovima diplomatija EU, koji se danas sastaju u Briselu, kao i sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem.
Lajčak, zvaničnici iz BiH pozdravili hapšenje
Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak saopštio je večeras da je "vest da je Radovan Karadžić uhapšen veoma pozitivna za Bosnu i Hercegovinu i za celi region". "Iako su još dva begunaca, Ratko Mladić i Goran Hadžić na slobodi, jasno je da je ovo početak kraja najtragičnijeg poglavlja istorije BiH", ocenio Lajčak.
"Hapšenje jednog od najtraženijih haških optuženika je velika satisfakcija za porodice žrtava, ali ovim pravda nije komplenta bez hapšenja Ratka Mladića. Hapšenje vraća nadu u pravdu, koja će biti kompletna tek kada ruka pravde stigne i Mladića", rekao je predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić. Član tog predsedništva Željko Komšić je istakao da je hapšenje bivšeg lidera bosanskih Srba "veliki dan za BiH i pravdu".
Predsednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić rekao je da je hapšenje Karadžića rezultat rada nove vlade Srbije i da je to "uistinu velika vest zbog pravde i žrtava".
Radikali ogorčeni
Generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić izrazio je ogorčenje hapšenjem Radovana Karadžića i ocenio da je Srbija posle tog hapšenja "korak bliže svom nestanku". Vučić je za takav razvoj situacije okrivio "vrh srpske države", posebno predsednika Borisa Tadića.
"Vladajuća većina je ceo dan govorila da prekida sednicu Skupštine Srbije zbog opstrukcije opozicije, a pokazalo se da su to zapravo činili jer su znali za hapšenje Karadžića". "Tadić, (Božidar) Đelić i (Slavica) Dukić -Dejanović lagali su celu naciju, jer su znali da je Karadžić već uhapšen i da je to bio jedini razlog za odlaganje skupštinske sednice", kazao je Vučić.
SPS: Dačić nema veze sa hapšenjem
Socijalistička partija Srbije saopštila je večeras da saradnja sa Haškim tribunalom mora biti dvosmerni proces i da se ne sme svoditi samo na izručivanje optuženika. SPS je saopštio i da se ta stranka "protivi izručivanju građana Srbije, i pored toga što je saradnja sa tim sudom međunarodna obaveza Srbije i što su promenom zakonskih i ustavnih rešenja posle 2000. godine stvorene mogućnosti za izručenje." Ta stranka ističe da MUP Srbije, kojim od nedavno rukovodi lider SPS Ivica Dačić, nema nikakve veze sa lociranjem i hapšenjem Karadžića.
Čanak pozdravlja, Ilić iznenađen
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak pozdravio je hapšenje bivšeg lidera bosanskih Srba i zatražio da se konačno razotkrije i "mreža Karadžićevih jataka". "Ključno je da se raskrinka i mreža jataka, jer sam uveren da oni čine važne elemente državnih službi u Srbiji", rekao je Čanak. "Uveren sam da je ovo tek prvi od dokaza da Srbija dobija šansu da se pomakne sa mrtve tačke i da krene evropskim putem."
Lider Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je da je "izuzetno iznenađen hapšenjem Radovana Karadžića", ali i ocenio da to hapšenje za Srbiju "predstavlja korak bliže Evropskoj uniji". "Pitanje je samo šta će nam ta EU doneti. Smatram da narod treba da se izjasni o ulasku u EU, a ne da to vodi jedan političar ili jedna partija", rekao je Ilić. "Oslobođen je i Haradinaj i neki hrvatski generali. Haški tribunal nije bio pravedan kada su u pitanju zločini počinjeni nad Srbima. Taj sud nije bio iskren prema Srbiji."
Liberalno demokratska partija ocenila je hapšenje Radovana Karadžića jedini put za otkrivanje pune istine i suočavanje sa zločinima počinjenim u ime građana Srbije. "Građani Srbije godinama su bili taoci Miloševićeve politike i haških begunaca koji su svojim skrivanjem ugrožavali interese naroda Srbije. Hapšenje Karadžića je jedini put za otkrivanje pune istine", navodi LDP.
Karadžić uhapšen još u petak -tvrdi advokat Vujačić
Advokat Svetozar Vujačić, pravni zastupnik haškog optuženika Radovana Karadžića, izjavio je rano jutros novinarima da je njegov klijent uhapšen u Beogradu, u petak, 18. jula.
Vujačić tvrdi da je Karadžić uhapšen u 21.30, u autobusu na liniji za prigradsko naselje Batajnica.
On je izjavio novinarima ispred Specijalnog suda da je Karadžić ka Batajnici išao sa Novog Beograda i da su njegovom klijentu, prilikom hapšenja, prekrivene oči, tako da nije video ko ga je uhapsio.
Vujačić je preneo i da mu je Karadžić rekao da ne zna ko ga je uhapsio, kao i da je posle hapšenja bio smešten u pritvor u "neku sobu" na nepoznatoj lokaciji.
Advokat je ocenio da je nezakonito to što je Karadžić priveden istražnom suđi tek u ponedeljak, dodajući da se njegov klijent brani ćutanjem "jer je ceo proceo farsa".
On je uveren da će njegov klijent ostati u Specijalnom sudu dok ga ne izruče Haškom tribunalu.
Biografija Radovana Karadžića
Haški tribunal je 1995. godine podigao optužnicu protiv njega, a od od 1996. godine bio je u bekstvu.
Radovan Karadžić je rođen je 19. juna 1945. u durmitorskom selu Petnica, kod Nikšića.
Sa 15 godina preselio se u Sarajevo gde je završio medicinsku školu, a posle toga i medicinski fakultet (specijalizirao je neuropsihijatriju). Deo školovanja proveo i u SAD. Radio je u bolnici u Sarajevu kao psihijatar (stručnjak za depresije).
Politikom je počeo intenzivno da se bavi 1989. godine kada je izabran za predsednika SDS-a. Izabran je za predsednika Republike Srpske 12. maja 1992. godine i ostao je na toj funkciji sve do 30. juna 1996. godine.
Pod pritiskom tadašnjih beogradskih vlasti i sveta, Karadžić je na mirovnim pregovorima u Atini uslovno prihvatio Vens-Ovenov mirovni plan, koji je Narodna skupština Republike Srpske potom odbila. To je prouzrokovalo potpunu blokadu Republike Srpske od strane SR Jugoslavije.
Karadžić nije bio član delegacije Savezne Republike Jugoslavije na dejtonskim mirovnim pregovorima. Sam Karadžić je 1996. godine pod pritiskom država članica kontakt grupe i predsednika Srbije Slobodana Miloševića napustio politički život i predsednička ovlašćenja preneo na potpredsednicu RS Biljanu Plavšić.
Prva optužnica Haškog tribunala protiv Radovana Karadžića i Ratka Mladića potvrđena je 25. jula 1995. i teretila ih je za genocid i druge zločine počinjene nad civilima širom teritorije Bosne i Hercegovine. Druga optužnica je potvrđena 16. novembra 1995. i odnosila se na događaje koji su se desili u Srebrenici u julu 1995. godine. Izmenjena optužnica protiv Radovana Karadžića potvrđena je 31. maja 2000. i sadržavala je jednu tačku za teške povrede Ženevskih konvencija iz 1949. godine , tri tačke za kršenja zakona i običaja ratovanja, dve tačke za genocid i pet tačaka za zločine protiv čovečnosti.
Posle podizanja haške optužice za Karadžićem je raspisana poternica Interpola, a vlada Sjedinjenih Američkih Država je ponudila 5 miliona dolara za pomoć u hapšenju Karadžića i Mladića. Samog Karadžića na predaju je javno pozvala i supruga Ljiljana, nakon što su porodici, po njenim rečima, bili ugroženi egzistencija i život.
Međunarodne vojne snage stacionirane u bivšoj Jugoslaviji u par navrata su bezuspešno pokušavale da ga uhapse. Radovan Karadžić je oženjen Ljiljanom Zelen-Karadžić sa kojom ima decu Sonju i Sašu.
Povezano sa:
"Optužnica protiv Radovana Karadžića"
Nemontirani snimak ispred specijalnog suda: