Skupština o setu poljoprivrednih zakona

Skupština Srbije završila je objedinjenu načelnu raspravu o 15 zakona iz oblasti poljoprivrede, a rad će nastaviti u ponedeljak načelnom raspravom o izmenama Zakona o spoljnim poslovima.

Poslanici su danas završili načelnu raspravu o predlozima zakona o bezbednosti hrane, o poljoprivredi i ruralnom razvoju, o zdravlju i sredstvima za zaštitu bilja, o vinu, o rakiji i drugim alkoholnim pićima, o etanolu, o javnim skladištimaza poljoprivredne proizvode i o genetički modifikovanim organizmima.

Završena je i načelna rasprava o izmenama Zakona o reproduktivnom materijalu šumskog drveća, o predloženim zakonima o stočarstvu, o dobrobiti životinja, kao i o izmenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.

Poslanici su razmotrili i Predlog zakona o zaštiti prava oplemenjivača biljnih sorti.

Opozija je negodovala što se 15 zakona iz oblasti poljoprivrede razmatra u objedinjenoj načelnoj raspravi, a da se prethodno o njima nije izjasnio ni Odbor za poljoprivredu, kao i što raspravi o zakonima iz te važne oblasti prisustvuje mali broj poslanika vladajuće koalicije.

U objedinjenoj načelnoj raspravi, poslanici opozicije su ocenili da je nedopustivo što su umanjeni budžet za poljoprivredu i subvencije.

Poslanici vladajuće koalicije ocenili su da će predloženi zakoni poboljšati položaj poljoprivrednika, ubrzati put ka EU, a naveli su da je potrebno veće ulaganje u poljoprivredu kako bi se omogućio izvoz proizvoda na evropsko tržiste.

Raspravu je obeležilo i negodovanje poslanika opozicionih Nove Srbije, kluba Napred Srbijo, Demokratske stranke Srbije i Liberalno demokratske partije što predsedavajuća sednici Gordana Čomić nije opomenula šeficu poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nadu Kolundžiju jer je, kako tvrde, dobacivala poslaniku NS Velimiru Iliću dok je govorio o predloženim zakonima.

Dragin obrazložio set zakona

Ministar poljoprivrede Saša Dragin izjavio je da će set zakona iz oblasti poljoprivede na suštinski način regulisati ovu oblast, utvrditi pravce razvoja i uskladiti potrebe poljoprivrednih proizvođača kao i uskladiti pravni sistem sa evropskim zakonodavstvom.

Obrazlažući 15 zakona u okviru objedinjene načelne rasprave u Skupštini Srbije, Dragin je istakao da je i u uslovima ekonomske krize poljoprivreda motor razvoja društva i da jedina beleži suficit u prometu sa inostranstvom.

Istakao je i da ovi propisi treba da doprinesu unapređenju znanja poljoprivrednika i konkurentnosti njihovih proizvoda na tržištu.

Govoreći o izmenama zakona o poljoprivrednom zemljištu, on je kazao da se one odnose na korišćenje tog zemljišta u interesu lokalnih proizvođača.

"Ovim izmenama uvodi se red u postupcima davanja drzavne zemlje na korisćenje i uvodi se praksa da individualni poljoprivrednici na licitaciji mogu da pobede," rekao je Dragin.

Precizirao da će postojati pravo prečeg zakupa u katastarskoj opstini čime će se onemogućiti špekulantima da ucenjuju i dobijaju ogromne parcele na štetu lokalnih poljoprivrednika i spreče ih da dođu do zemljišta.

Predviđeno je plaćanje zakupnine na godinu dana unapred, kao i plaćanje naknade za pravo korišćenja poljoprivrednog zemljišta u druge svrhe, a uvodi se i Uprava za poljoprivredno zemljište. Predlog zakona o bezbednosti hrane uređuje sistem kontrole hrane u Srbiji i bez njega se ne može biti član EU, rekao je Dragin.

Dodao je i da predloženi propisi sveobuhvatno regulišu proizvodnju, promet i kontrolu hrane i unapređuje zaštitu prava potrosaca, naglasio da je Zakon o poljoprivredi i ruralnom razvoju krovni akt za celu poljoprivredu, objašnjavajući da će to rešenje urediti registar gazdinstava, informisanje, osnivanje uprave, kao i centralizovan sistem realizacije i kontrole namenskog korišćenja sredstava.

Cilj ovog zakona je podizanje konkurentnosti proizvoda i podrška održivom razvoju sela, rekao je Dragin i istakao da će zakon o stočarstvu definisati pitanja gajenja domaćih životinja, ciljeve, program, kao i kontrolu i očuvanje genetskih rezervi i priplodnog materijala. Predviđa se i vođenje matične evidencije domaćih životinja.

Predlog zakona o javnim skladištima ključan je za poljoprivrednike, jer će omogućiti dobijanje kredita na osnovu izdavanja robnog zapisa, što znači da će se roba korisititi kao zalog, naglasio je Dragin.

Zakon precizira uslove izdavanja dozvola za rad skladišta, njihovo korišćenje i način obavljanja delatnosti.

Zakonima o zaštiti bilja previđeno je jačanje fitosanitarne službe, sprečavanje unošenja i širenja zaraznih i štetnih organizama za nacionalnu ekonomiju, objasnio je Dragin.

Zakon o rakiji i vinu

Ministar je rekao da će zakon o rakiji imati veliki značaj jer reguliše ceo proceš od proizvodnje, upisa u registar, oznaku geografskog porekla, deklarisanje i promet tog pića.
Obaveza svih proizvođača biće da se upišu u registar proizvođača sa ciljem da se spreči nelegalna proizvodnja i prodaja falsifikata, a štiti kvalitet.

Nikome neće biti zabranjeno da peče rakiju za svoje potrebe, ali bez registracije neće moći da je stavlja u promet.

Zakon o vinu treba da unapredi proizvodnju i izvoz vina, a reguliše problematiku proizvodnje grožđa i vina i utvrđivanje geografskog porekla, naveo je Dragin.

Objasnio je da će predlog zakona o dobrobiti životinja uvesti pravila postupanja kada su u pitanju zaštita, zabrana zlostavljanja, briga i odgovornost prema životinjama i to u u skladu sa evropskim standardima.

Zakon o etanolu bavi se upotrebom i stavljanjem u promet proizvodnjom i uvozom etanola, kao i održivom proizvodnjom sirovina od značaja za privredu regiona.

Zakonom o genetski modifikovanim organizmima treba da se podigne nivo zaštite životne sredine i potrošača, a prema rečima Dragina od strateškog interesa za Srbiju je da se ne dozvoli unošenje tih proizvoda.

Jednim od zakona iz ovog seta biće regulisane i biljne sorte, zaštita i stvaranje novih sorti, plasiranje na tržište i povećanje obima proizvodnje.

Opozicija o povredama Poslovnika

Na početku rada, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke  Dragan Todorović rekao je da je na balkonu u salu postavljena "neka sprava, kamera koja se koristi u kući velikog brata" i upitao zašto je ona postavljena naspram poslaničke grupe SRS. Prema njegovim rečima, nema ništa protiv ako kamera može da snima celu salu.

Todorović je predložio da se postavi kamera naspram poslanika vladajuće koalicije jer se, kako je rekao, "tamo dešavaju krađe što smo mogli da vidimo u prethodnim danima".

Na zahtev Todorovića da se pregleda snimak sednice u ponedeljak kada su, kako tvrdi, neki poslanici bili van sale, a njihove poslaničke kartice u elektronskom sistemu, potpredsednica parlamenta Gordana Čomić zatražila je pisanu informaciju o tome kako se odvija snimanje, kako je podešena kamera, o povezanosti sa mikrofonima i o načinima upotrebe poslaničkih jedinica.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Nikolić protestovao je jer je RTS imao tehničkih problema tokom jučerašnjih govora poslanika te stranke. Prema njegovim rečima, RTS je imao tehničkih problema kada je govorio poslanik DSS Zoran Šami, dok je prenos pre predviđenog trenutka prekinut kada je govorio Jovan Palalić, takođe poslanik DSS.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом