среда, 16.07.2008, 15:33 -> 16:29
štampajSrbiju čekaju velike reforme
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da će Srbija morati potpuno da izmeni strukturu države i učini najveći reformski napor u poslednjih 100 godina kako bi postigla spoljnopolitički cilj i postala član Evropske unije.
Govoreći o unutrašnjoj i spoljnoj politici zemlje, Tadić je u intervjuu nedeljniku "Vreme" rekao da će postojati neki elementi kontinuiteta u odnosu na dosadašnju politiku, ali da će neke stvari morati da se menjaju jer su nastupile nove okolnosti.
"Ne možemo ući u EU sa inflacijom od petnaest procenata. Na kraju krajeva, ni puteve ne možemo da gradimo kao do sada, jer u proteklih sedam godina nije završen nijedan od evropskih koridora koji prolaze kroz našu zemlju", istakao je on.
Odgovarajući na kritike da je koncentracija vlasti koju on ima kao predsednik države i predsednik stranke koja vodi vladu opasna po demokratiju, Tadić je rekao da ne spada u ljude koji zloupotrebljavaju vlast.
Tadić je na pitanje da li će kadrovske promene u MUP-u i Bezbednosno informativnoj agenciji biti praćene i strukturnim promenama u ovim resorima rekao da se mora ući u proces kontinualnih i sveobuhvatnih reformi koje će dovesti do integrisanog sistema bezbednosti.
Rekao je da se mora okončati saradnja s Haškim tribunalom, što podrazumeva reforme službi bezbednosti.
Prema njegovim rečima, Srbiji je potrebno nacionalno pomirenje jer ako je zemlja podeljena i puna antagonizama ne može da ostvari svoje strateške ciljeve.
"Stoga sam pokrenuo proces političkog pomirenja s našim partnerima u vladi, a koji su bili, uslovno govoreći, legitimni predstavnici vlasti i pre i posle 2000. godine, kada su stvoreni najveći antagonizmi. Naravno da se kod mnogih pojavila opravdana bojazan da to
možda znači amnestiju od zločina, ali to apsolutno nije amnestija", istakao je Tadić.
Govoreći o planu generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki Muna za rekonfiguraciju Unmik-a, Tadić je rekao da Srbija mora da učini sve da to bude učinjeno na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti i da se "čuje i uvaži" njen glas.
Istakao je da će predstojeća sednica Generalne skupštine UN biti od izuzetnog značaja za Srbiju koja, kako je naveo, treba da odbrani nacionalni integritet vodeći računa da ne zakoči svoj put u Evropu, kao i da održi na potrebnom nivou saradnju sa strateškim partnerom Rusijom.
Predsednik Srbije je naveo da će se truditi da politika Srbije prema Kosovu ne bude "rigidna", kao i da se njome dođe do "praktičnih rešenja" uz, kako je naveo, pođednako uvažavanje građanskog i državnog razloga.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар