Godišnjica kidnapovanja rudara kopa Belaćevac – sudbina više od 560 Srba nikad nije rasvetljena
Na današnji dan, 1998. godine, albanski teroristi oteli su devetoricu radnika površinskog kopa Belaćevac na Kosovu i Metohiji. Njihova sudbina nikada nije rasvetljena. Otmica rudara sa kopa "Belaćevac" bila je prva u nizu masovnih otmica Srba na Kosovu i Metohiji koje su počinili pripadnici terorističke OVK. Do danas, više od 560 Srba na Kosovu i Metohiji smatra se nestalim.
Povodom godišnjice otmice devetorice srpskih rudara kopa "Belaćevac“ kod Obilića, u severnom delu Kosovske Mitrovice okupili su se članovi njihovih porodica, prijatelji i građani.
Minutom ćutanja odali su im poštu i obeležili 28 godina od njihovog nestanka, za koje još niko nije odgovarao, niti je njihova sudbina rasvetljena.
Nestalima u čast, članovi porodica, prijatelji, kolege i predstavnici udruženja porodica kidnapovanih i nestalih položili su vence kod spomenika "Istina“, poručivši da porodicama preostaje da istraju u saznavanju istine o sudbini svojih najbližih.
Okupljenima se u ime Udruženja porodica kidnapovanih obratio Dragiša Kostić, rekavši da će pravda za nestale sigurno biti zadovoljena i uveren da će ona biti pravedna.
Silvana Marinković iz Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih sa Kosova i Metohije istakla je da ne odustaju od traganja za istinom i da se zato svake godine okupljaju i obeležavaju ovaj tužni datum, u nadi da će do naredne godišnjice doći do pomaka i da više neće biti potrebe za ovakvim okupljanjima.
"Međutim, i dan-danas, posle 28 godina, na početku smo našeg dugog puta. Nažalost, i nas je sada sve manje. Nekada je na ovom skupu bilo mnogo više porodica, ali sada su i mnogi članovi naših porodica preminuli. Nadam se da će uskoro sve institucije i odgovorni konačno krenuti sa radom i da ćemo razrešiti sudbinu svih nestalih, bez obzira na nacionalnost“, navela je Marinković.
Negovan Mavrić iz Udruženja za nestala lica iz Orahovca založio se za otvaranje svih arhiva koje bi mogle da pomognu u rasvetljavanju sudbine nestalih, jer, kako je naveo, samo porodice koje tragaju za svojim najmilijima znaju koliko boli život u neizvesnosti.
"Zato danas pokazujemo svima da je nama stalo da se rasvetli sudbina svih nestalih lica, bez obzira na naciju, jer svaka porodica treba da bude srećna barem povratkom kostiju. Naravno, ne zavisi to samo od nas, već od mnogih drugih i zato molim sve da se otvore arhive, bez obzira na to da li su lokalne, vojne, policijske, OVK ili bilo koje druge, jer u tim arhivama mi vidimo našu nadu da bismo mogli da rasvetlimo sudbinu naših najmilijih“, kazao je Mavrić.
Otmica devetorice rudara bila je druga po redu masovna otmica Srba 1998. godine koju su izveli pripadnici takozvane „Oslobodilačke vojske Kosova“ (OVK). Prva se dogodila mesec dana ranije, 14. maja 1998. godine.
Kancelarija za KiM: Prva u nizu masovnih otmica Srba na KiM
Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju saopštili su da međunarodni istražni organi "nisu svojevremeno uložili dovoljne napore da ovaj i mnogi drugi zločini terorista na Kosovu i Metohiji budu rasvetljeni". Istovremeno, navode da Priština ne samo da ne pokušava da se suoči sa ovom mračnom stranicom istorije, već nastavlja da "nadgrađuje ideologiju mržnje i na njoj gradi politički sistem u kojem su Srbi i sve što je srpsko nepoželjni".
"Danas se na Kosovu i Metohiji pod lažnim optužbama hapse ugledni Srbi, a pravi zločinci iz Prištine ne samo da nisu odgovarali za svoje zločine, već se među separatistima slave kao heroji", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da sistem izgrađen na zločinima ne može biti dugog veka.
"Dok sudbina kidnapovanih i nestalih ne bude rasvetljena, neće se steći pretpostavke za istinsko međunacionalno poverenje i stvaranje društva u kojem će ljudska prava biti neprikosnovena vrednost", piše u saopštenju.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju poručuje da za Srbiju ovaj, kao i mnogi drugi zločini na Kosovu i Metohiji, nikada neće biti zaboravljeni niti zastareli, kao i da će odgovorne stići pravda i zaslužena kazna.
Коментари