Читај ми!

Milivojević za RTS: Tramp nepredvidiv, intervencija na Iran mogla bi da zapali Bliski istok

Nekadašnji diplomata Zoran Milivojević rekao je za RTS da će Svetski ekonomski forum u Davosu biti u znaku globalnih promena, prisustva Donalda Trampa i nove ravnoteže snaga u svetu. Istakao je da odluka šefa Bele kuće da ne interveniše u Iranu nije trajna i da će pritisak na tu zemlju i dalje trajati. Prema Milivojeviću, Srbija može na forumu proaktivno pozicionirati svoje interese, posebno u energetskoj sferi, gde promena vlasnika NIS-a i uključivanje MOL-a doprinose većoj stabilnosti i regionalnom uticaju.

Zoran Milivojević, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, ocenio je da američki predsednik Donald Tramp ostaje nepredvidiv u odnosima sa Iranom, ističući da bi vojna intervencija bila rizična i za zemlje regiona i za same SAD. Prema njegovim rečima, Trampovo odustajanje delimično je rezultat pritiska Saudijske Arabije, Izraela i drugih bliskoistočnih država.

"On ostaje veran taktici nepredvidivosti. Međutim, pritisak je, ja moram da kažem, i zemalja u okruženju Irana, da ne dođe do intervencije, to je prva stvar. Druga stvar, stvar se tamo stabilizuje, ipak se vidi da režim nije ugrožen i da režim nema nameru da odstupi, i svaka intervencija bi u stvari bila rizik da eksplodira ponovo ceo Bliski istok", dodaje Milivojević.

Naglašava da je stabilnost regiona i dalje ugrožena i da bi vojna intervencija mogla da dovede do pojačavanja uticaja Hamasa i Hezbolaha, kao i do rizika za susedne zemlje.

"Ja mislim da bi intervencija išla u korist i ponovnog vraćanja na scenu i Hamasa i Hezbolaha, dakle svega onoga što je Iran do sada imao na tom prostoru. Nije slučajno što su Saudijska Arabija, Irak, Katar, Bahrein, pa i sam Izrael, tražili od Trampa da odustane od intervencije, i zatvorili svoj vazdušni prostor za eventualno korišćenje. To je ozbiljna poruka američkoj administraciji da i zemljama u okruženju, uključujući sam Izrael, ne odgovara dalja eskalacija, jer Iran je ozbiljna država sa blizu 90 miliona stanovnika, i stvar ne bi mogla da se završi tako brzo kao u Venecueli", naveo je Milivojević.

Istakao je da odluka šefa Bele kuće da ne interveniše u Iranu nije trajna i da će pritisak na tu zemlju i dalje trajati. 

"Mislim da odluka nije trajna, a da će ostati politički pritisak i da će i Izrael i Amerika tražiti načine da utiču na unutrašnju scenu Irana. Cilj da se promeni režim u Iranu i da se prilagodi interesima i Amerike i Izraela na srednji i duži rok ostaje na snazi. Prema tome, i dalje će to biti prisutno kao tema, samo je pitanje mehanizma delovanja u narednom periodu. Ovo je pokušaj da se unutrašnjim nemirima destabilizuje režim i dovede u pitanje položaj Alija Hamneija i verske strukture. Očigledno ovog puta nije uspeo, ali će pokušaji biti nastavljeni", dodao je Milivojević.

Grenland i transatlantski odnosi: američka dominacija i NATO

Pored Bliskog istoka, Milivojević je ukazao na poslednje aktivnosti Donalda Trampa u Evropi i transatlantskim odnosima, posebno u vezi sa Grenlandom. Tramp preti carinama zemljama koje se protive njegovim planovima, što je, kako kaže Milivojević, deo nastojanja da Amerika obezbedi kontrolu i dominaciju nad Grenlandom u bezbednosnom i strateškom smislu.

"Predsednik Tramp i njegova administracija ne odustaju od nastojanja da obezbede dominaciju na Grenlandu, ali na način koji omogućava Americi da donosi odluke u bezbednosnom i strateškom smislu", navodi Milivojević.

Ističe da je pitanje Grenlanda povezano sa NATO-om i evropskim diplomatskim naporima.

"Predstavnik NATO-a govori o odnosima između Amerike i NATO-a u situaciji kad NATO praktično ne može da deluje bez Amerike. Evropa pokušava kroz NATO da reši pitanje Grenlanda i zadovolji interese američke administracije, ali i da afirmiše poziciju NATO-a, jer bilo kakva intervencija na Grenlandu sa vojnim elementima dovela bi u pitanje budućnost NATO-a", objašnjava Milivojević.

Evropa i Rusija – zaokret u politici

Milivojević ukazuje na novi ton u evropskoj diplomatiji. Poruke nemačkog kancelara Merca i lidera Francuske i Italije pokazuju spremnost Evrope da obnovi odnose sa Rusijom.

"Evropljani razumeju da ih Amerika polako napušta i menja politiku. Nema Evrope bez Rusije. Nema stabilnosti i razvoja Evrope kao kontinenta bez Rusije", ističe Milivojević.

Dodaje da je zaokret uslovljen promenom američke politike i nedostatkom podrške Amerike za nastavak rata u Ukrajini.

Prisustvo Trampa u Davosu menja teme foruma, Srbija ima priliku za proaktivnu poziciju

Govoreći o Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, Milivojević je ocenio da će prisustvo Donalda Trampa značajno uticati na atmosferu i teme foruma.

"Neće biti onaj mirni Davos sa politikom i strategijom koji je do sada izlazio vezan za neoliberalni koncept. Samo prisustvo Trampa podrazumeva teme koje on nametne vezane za globalne odnose – Bliski istok, Grenland, otvaranje pitanja novog poretka i multipolarnosti sveta", navodi Milivojević.

Za Srbiju, forum pruža mogućnost da se sretne sa svim relevantnim faktorima i proaktivno pozicionira svoje interese.

"Mi ćemo imati na neki način satisfakciju, jer se mi u te principe i standarde, norme i međunarodni poredak potpuno uklapamo. Srbija može da deluje proaktivno i da svoje interese zatvori na optimalan način", zaključuje Milivojević.

Promena vlasnika NIS-a i uključivanje MOL-a ojačaće regionalnu stabilnost

Na kraju, Milivojević je komentarisao i rasplet u energetskom sektoru Srbije. Prema njegovim rečima, promena vlasnika NIS-a i uključivanje MOL-a može da ojača regionalnu stabilnost.

"Samom činjenicom da se menja vlasnik jednog značajnog elementa, ako u to uđe MOL, to jača poziciju MOL-a i Mađarske. Rafinerija koja radi stabilno obezbeđuje snabdevanje Srbije, ali i regiona, i otklanja moguće negativne posledice po ekonomiju. Sa jačim MOL-om, dobijaju se nova regionalna dimenzija i uticaj", navodi Milivojević.

понедељак, 16. март 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом