субота, 24.05.2025, 08:20 -> 08:25
Извор: РТС
Drecun: Kaja Kalas dođe i ode, a teror nad Srbima na KiM je sve brutalniji
Kosovo i Metohiju je u vreme institucionalne krize posetila visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas, a razgovore je vodila u Kosovskoj Mitrovici i Prištini. Predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije Milovan Drecun tvrdi da poseta u praktičnom smislu nije donela ništa, pošto je dan posle njenog boravka na Kim, kosovska policija napala srpskog maturanta. ZSO je korak koji bi vodio ka smirivanju situacije na KiM, smatra Drecun.
Predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Skupštine Srbije Milovan Drecun ističe da se aktuelna društveno-politička situacija na Kosovu i Metohiji može predstaviti kao svojevrsna "politička igrarija Aljbina Kurtija", aludirajući na činjenicu da parlament nije konstituisan ni iz 20. pokušaja.
"Kurti kaže da bi opozicija trebalo da proveri da li on ima većinu za formiranje izvršne vlasti. To znači da bi opozicija trebalo da prihvati njegovu kandidatkinju za predsednicu parlamenta, pa će se onda uveriti da Kurti navodno ima većinu. Nejasna je situacija. Ako imaš većinu za formiranje izvršne vlasti, zašto nemaš tu istu većinu za predsednicu parlamenta i tražiš tajno glasanje", kaže Drecun.
Pretpostavlja da je ideja u tome da Kurti računa na pojedine glasove iz redova opozicije ukoliko bude tajnog glasanja.
"Ide na plan iscrpljivanja opozicije i rastezanja situacije, kako bi nekog iz opozicije privolio da pređe na njegovu stranu pod pretnjom novih izbora. Sa druge strane, kod opozicije je situacija takođe nejasna. Ako se ona ne promeni, moraće da se ide na nove vanredne izbore", smatra Drecun.
KiM i poseta Kaje Kalas
Maturanta koji je sa drugim učenicima obeležavao kraj školovanja u Gimnaziji u Kosovskoj Mitrovici juče su napali pripadnici kosovske policije. Milovan Drecun ukazuje da je "u svom teroru koji sprovode pripadnici prištinskih institucija", posebno od, kako kaže, povratka Aljbina Kurtija na vlast, najbrutalniji onaj nad srpskom decom.
"Apsolutno neprihvatljivo i nepodnošljivo za same Srbe, roditelje – da im se deca fizički ugrožavaju. Srpska deca se hapse, privode, tuku ih, pucaju na njih, zbog toga što su Srbi i neće da se odreknu svog jezika i pravoslavne vere. Tuku ih zbog toga što nose srpske zastave, pokazuju srpske simbole", navodi predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine.
Kosovo i Metohiju je u vreme institucionalne krize posetila visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas, a razgovore je vodila u Kosovskoj Mitrovici i Prištini. Drecun je vidi kao primer koliko Priština u praksi ne poštuje vrednosti na kojima ona insistira.
"Kaja Kalas je bila tu, a Kurti iz dana u dan povećava teror. Priča se o dijalogu i demokratiji na Kosovu i Metohiji, o deeskalaciji situacije, a sve to odmah padnu u vodu dan posle njenog dolaska i brutalno napadnu srpskog dečaka koji je proslavljao završetak školovanja", naglašava Drecun.
Smeta mu i osvrtanje visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost na akcije kosovske policije i vlasti prema gašenju srpskih institucija na severu pokrajine.
"Ona kaže da bi sa tim trebalo da se prestane, ali ne ističe da bi to u potpunosti trebalo da se zaustavi – da se vratimo na prethodno stanje", napominje sagovornik, i podvlači da mu se čini da Kalas na početku mandata pokušava da pokaže povećano interesovanje za region u kojem se za EU nalaze dva važna pitanja – Republika Srpska i Kosovo i Metohija, kroz Dejtonski i Ohridski sporazum.
ZSO u teoriji, Ohridski sporazum u praksi
Prema rečima Drecuna, Ohridski sporazum u slučaju KiM ne može da se realizuje u svim svojim tačkama, na čemu je, kako smatra, Kaja Kalas insistirala.
"Od Zajednice srpskih opština, na čemu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prioritetno ukazao kada je razgovarao sa Kajom Kalas u Beogradu, sada imamo zahtev Prištine da Beograd suštinski prizna lažnu državu Kosovo. Odjednom imamo francusko-nemačke predloge za pitanja BiH i Kosova, u kojima vidimo pokušaj da se potpuno preokrene situacija", naglašava Drecun.
Uveren je da bi formiranje ZSO bio izuzetno važan korak u procesu normalizacije odnosa između Beograda i Prištine.
"To bi Srbima na KiM omogućilo da – sa izvršnim nadležnostima koje bi Zajednica imala – uređuju svoj život i olakšaju svoju poziciju. Očigledno je da na Zapadu nema volje za njenim formiranjem. Videćemo kako će se prema tome odnositi nova američka administracija pod predsednikom Donaldom Trampom. ZSO bi trebalo da bude važan korak u stabilizaciji situacije na KiM. Do tada, vidimo kako raste Kurtijev teror prema Srbima", zaključuje predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Narodne skupštine.Milovan Drecun u razgovoru za Jutarnji program.
Коментари