Читај ми!

Dekani Fizičkog fakulteta u Beogradu i Medicinskog u Nišu – različito o blokadama, ali saglasni da godina nije izgubljena

Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović rekao je za RTS da ne prihvata da je školska godina izgubljena i da sve može da se pomeri i nadoknadi do 1. novembra. Ocenio je da je dobro što su počeli razgovori u Vladi i naveo da će biti nastavljeni posle praznika. Dekan Medicinskog fakulteta u Nišu Aleksandar Mitić naveo je da je saglasan u tome da školska godina nije izgubljena, ali i da smatra da su zahtevi studenata ispunjeni.

Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Voja Radovanović rekao je za RTS da je potpuno prirodno očekivati da jedno društvo postavi sebi pitanje zbog čega je pre šest meseci pala nadstrešnica u Novom Sadu kada poginulo 16 ljudi.

"Zašto se to desilo, ko je za to odgovoran, koliko u svemu tome ima odgovornosti struke, koliko nemarnosti, koliko korupcije možda. I ja smatram da je za jedno društvo neophodno da ima te odgovore, da bismo znali kako dalje da plovimo", rekao je Radovanović.

Na pitanje da li misli da li su institucije dobile šansu da odgovore na ta pitanja, Radovanović smatra da jesu i ocenio je da su zahtevi studenata vrlo jasni.

"Ti odgovori se traže od predstavnika Vlade, naravno, onoliko koliko je do njih, od političara, ali takođe i od tužilaštva, od sudstva, od struke, od institucija koje se bave građevinarstvom, arhitekturom, ekonomijom, pravom", rekao je dekan Fizičkog fakulteta.

Mitić: Mislim da su zahtevi ispunjeni, posledice tragedije se ne rešavaju preko noći

Dekan Medicinskog fakulteta u Nišu Aleksandar Mitić rekao je da se nesreće dešavaju i da su i oni kada su zahtevi bili ispostavljeni bili zainteresovani da saznaju ko je kriv za pad nadstrešnice i da su podržali sve studentske zahteve.

"Međutim, smatram da je to više pitanje za tužilaštvo, za sudstvo, za organe koji se time bave. Ja kao stomatolog i dekan Medicinskog fakulteta nisam u mogućnosti da dam neke podrobnije izjave oko toga. Naravno, podržavam te zahteve ukoliko su ti zahtevi i dalje na stolu. Ja, koliko sam imao prilike da vidim, sva dokumentacija i sva ona četiri zahteva su uglavnom ispunjena, da ne kažem 100 posto, jer ne mogu da budem siguran u to, ali mislim da su ti zahtevi ispunjeni, da se radi na tome i da se takve tragedije ne mogu rešiti preko noći", rekao je Mitić.

Istakao je da je veoma bitno da se kaže da institucije treba da rade svoj posao i da je i on na to pozivao.

"Zašto ja ne mogu da radim svoj posao? Zato što moja institucija sad ne radi", istakao je Mitić.

Radovanović: Velike razlike između štrajka i obustave rada nema

Na Fizičkom fakultetu proglašen je štrajk. Dekan Radovanović objašnjava da suštinski nema neke velike razlike između toga da ste u štrajku i u obustavi rada.

"Mi radimo sve one poslove koje smo i do sada radili, znači minimum procesa rada, držimo konsultacije, administracija radi normalno, naučni, naučno-istraživački rad i jedan deo nastave, pripreme za nastavu se obavljaju normalno na našim fakultetima", naveo je Radovanović.

Na pitanje da li su konsultacije i pripreme za nastavu izigravanje blokade ili štrajka, Radovanović je odgovorio da su oni još u januaru ponudili studentima da se jave profesorima ako imaju neke nedoumice oko gradiva, ali i da su i tokom štrajka u obavezi da drže konsultacije.

"Ali ja moram da kažem da nam se skoro niko od studenata ne javlja na konsultacije", istakao je Radovanović.

Dodao je da, što se tiče nastave, oni jesu izgubili sve ove mesece, ali da on, kako je rekao, ne prihvata da je školska godina izgubljena.

"Ja mislim da nisu ti datumi toliko fiksirani. Sve može da se pomeri i sve može da se nadoknadi. Znači, ako bismo, primera radi, mi krenuli da radimo u maju, realne su šanse da fakulteti završe negde do 1. novembra ovu školsku godinu. To bi stvarno bilo u nekom možda malo redukovanijem obliku. Deca bi verovatno deo toga izgubila, ali bismo ipak nešto uradili. Ali stvarno, ja sam kategorički protiv toga da se izgubi školska godina. Znate, školske godine su se u ovoj zemlji gubile za vreme rata, pa nije sad rat ipak", rekao je Radovanović.

Dekan Mitić je istakao da je i on protiv toga da se izgubi školska godina i da su oni rešili da 15. aprila krenu sa nastavom da bi, kako je rekao, uspeli sa studentima da izguraju ovaj semestar i da počnu drugi kako bi završili godinu do 1. novembra.

"Međutim, naišli smo malo na negodovanje studenata koji su u blokadi, ali trenutno moram da vam kažem da je poslednjih dana i veliki broj tih blokadera došao na nastavu. Kombinovana nastava je bila, to su onlajn nastava, predavanja i vežbe na pretkliničkim predmetima, dok je na kliničkim predmeta bilo kombinovane nastave u smislu da su predavanja onlajn, a vežbe idu uživo", istakao je Radovanović.

Mitić: Hteo sam da ponudim ostavku Slobodnom univerzitetu u Nišu, ali ne znam ko im je rektor

Govoreći o tvrdnjama takozvanog Slobodnog univerziteta u Nišu o pretnjama studentima, kao i njihovom zahtevu za razrešenjem celog Dekanskog kolegijuma Medicinskog fakulteta, Mitić je rekao da je on hteo da im ponudi ostavku, ali da ne zna ko je rektor tog Slobodnog univerziteta.

"Ne znam gde je taj Rektorat Slobodnog univerziteta, da odem da se prijavim tamo i da kažem, evo mi smo došli, naša cela ekipa je došla da podnesemo ostavku. Mi ne znamo ko je to", naglasio je Mitić.

Kada je reč o jučerašnjem sastanku premijera Đure Macuta sa rektorom Univerziteta u Beogradu Vladanom Đokićem i pojedinim dekanima, Voja Radovanović nije želeo da govori o detaljima pošto nije bilo zvaničnih saopštenja.

"Ja mislim da je jako dobro što je do tog razgovora došlo. Dogovor je da se ti razgovori nastave, biće posle praznika nastavak tih razgovora zato što mislim da se svi mi nalazimo u jednoj jako dubokoj krizi i jedino rešenje, jedini izlazak iz ove krize jeste neka forma razgovora koja bi uključivala predstavnike univerziteta, zatim premijera, koji takođe dolazi iz akademske zajednice, dakle on je naš kolega, resorna ministarstva, ali ja mislim da vrlo važan element u tom razgovoru moraju biti studenti. Na koji način će se studenti priključiti tom razgovoru, ja to ne znam i nije do nas", naveo je Radovanović.

Istakao je da je dokument, odnosno platforma za razgovore koju je napravio Univerzitet u Beogradu predstavljena Vladi, ali i traže da Vlada odgovori na određena pitanja, poput onog šta će biti sa školskom godinom srednjoškolaca.

Razgovor sa dekanima u celosti pogledajte u video-snimku na početku teksta.

субота, 03. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом