Читај ми!

Ljiljana Smajlović: Najvažnije sprečiti sukobe, mora se pojaviti politički igrač da razgovara u ime studenata

Kolumnistkinja Ljiljana Smajlović kaže za RTS, povodom 24-časovne blokade Mosta slobode u Novom Sadu, da se na protestu nije govorilo o zahtevima studenata, niti se spominjao dijalog. Smatra da je najvažnije da se spreči dodir i sukob između dve, kako kaže, razjarene grupe građana. "Kada nekome kažeš – ruke su vam krvave, poručuješ da je ubica i da treba krivično da odgovara. U modernom društvu, niko nije ubica dok sud tako ne odluči", napominje Smajlovićeva.

Neće biti nikakvih ekspertskih i prelaznih vlada, već će biti formirana normalna srpska vlada ili će svi ići na izbore, poručio je predsednik Aleksandar Vučić, koji je istakao da Srbijom neće upravljati ulica.

Deo studenata i građana koji ih podržavaju, međutim, blokiraju Most slobode u Novom Sadu.

Ljiljana Smajlović, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla je da sa jedne strane postoje studentski zahtevi, a da sa druge vlast tvrdi da su ispunjeni.

"Bez obzira na to da li su zahtevi ispunjeni ili ne, mora se pojaviti politički igrač sa druge strane koji može da razgovara, barem u ime pobunjenih studenata. Da bismo znali da li su ispunjeni zahtevi, moramo da čujemo šta kaže strana koja je ispostavila zahteve. To ne može da bude, prema mom mišljenju, elektronska adresa studenata u blokadi", kaže Smajlovićeva.

Prema njenim rečima, to je momenat koji prelazi u antidržavni, kada se državi govori: "Tebe ništa nisam pitao, Skupština me ne interesuje".

"Politika je predstavnička demokratija u Evropi. Birate ljude koji identifikuju svoje političke interese i imaju svoje političke zahteve koje traže da se ispune, ali druge grupe vide svoje interese i imaju druge zahteve. Tu mora da postoji kompromis i dogovor", navodi Smajlovićeva.

"Sprečiti dodir dve grupe"

Naglašava da, kada se "satanizuje politički protivnik i govori da je Hitler, fašista i diktator, kao i da su protivnički argumenti biblijsko zlo", to sužava svaki prostor za dijalog, jer se ne pregovara sa Hitlerom.

"To je duboko obespokojavajuće", navodi Smajlovićeva, koja smatra da je najbolja poruka premijera u ostavci Miloša Vučevića koji je rekao da nikome iz SNS-a i bilo koje stranke koja ne podržava blokade nije mesto na blokadama.

Smajlovićeva ističe da je najvažnije u ovom trenutku da se spreči dodir dve, kako je rekla, razjarene grupe građana i sukobi među njima.

"Prva stvar koja nas interesuje kada se probudimo je da li je neko stradao, da li je neko pregažen, da li je negde krv prolivena", ukazuje novinarka.

"Početak dijaloga nije na visokom prioritetu protesta"

Govoreći o porukama na studentskoj 24-časovnoj blokadi u Novom Sadu, Smajlovićeva kaže da niko nije spomenuo zahteve i dijalog, osim državne strane, što upućuje na to da početak dijaloga nije na visokom prioritetu protesta.

"Ovo je trenutak kada pokazuju svoju snagu, ne samo da su ravnopravni sa vlašću, već i da su važniji. Rektor Beogradskog univerziteta je pre nego što su počeli protesti rekao da podržava studente, ali prihvata da je neophodno da se kaže – ovo ste ispunili, a ovo niste. Ne može se razgovarati sa anonimnim imejlom“, kaže novinarka.

Smajlovićeva, ipak, smatra da ne postoji primer u istoriji da je politički neidentifikovana grupa uspela da iznudi ostavku jedne vlade.

"Očekujem da kada se ispostave zahtevi i pokažu dokumenti, naredni korak bude dijalog, da ljudi koji su eksperti ili političari, odnosno koji su realni predstavnici u društvu, kažu nam 'ovo nam se sviđa, ovo hoćemo da se objavi, a ovo je objavljeno'“, navodi Smajlovićeva.

"Dijalog nije čudo"

Ističe da studentski protesti traju dugo i da imamo ozbiljne sukobe na ulicama, ali i da i dalje ne znamo ko ih finansira i ko donosi iste kutije sa hranom i šatore, te da je ona od onih kojima je teško da veruju da je ovo spontano nastalo.

"Nije dijalog čudo, a mene brine kada nećeš da razgovaraš sa nekim ko bi mogao da donese odluku koja bi bila za sve jednako relevantna. Nismo čuli juče razgovor o uslovima, ali smo ponovo čuli da zahtevi nisu ispunjeni. Je l' neko veruje da su studenti na mostovima čitali dokumente – ne", ističe gošća Jutarnjeg programa.

Smajlovićeva kaže da su studenti trenutno najvažniji politički faktor u zemlji, koji su rekli da su protesti jednako i protiv vlasti i opozicije, u smislu da bi isto to tražili bez obzira ko je na vlasti. Međutim, smatra da je teško verovati u to jer su otvoreno opoziciono nastrojeni.

"Kada nekome kažeš – ruke su vam krvave, ti mu poručuješ da je ubica i da treba krivično da odgovara. U modernom društvu, niko nije ubica dok sud ne odluči pod kakvim okolnostima se to desilo. To su važni momenti. Ako kreneš od toga da su krvave ruke izveštačima RTS-a, mnogo se može zaključiti iz načina na koji je RTS tretiran", navodi Smajlovićeva.

Komentarišući i kritike SNS-a upućene RTS-u, Smajlovićeva kaže da to pokazuje koliko je važan posao javnog servisa, ali da RTS nije doprineo raspaljivanju strasti, mržnje i podsticanju sukoba dve Srbije.

"Svi pričaju da podržavaju objektivne medije, a onda saznaš da je objektivan medij onaj koji mene potpuno podržava i koji o mom protestu izveštava kao da je moje propagandno krilo", zaključuje kolumnistkinja.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом