Srbija i SAD u novoj eri saradnje – šta za Beograd znači povratak Trampa

Telefonski razgovor dva predsednika samo pet dana posle potvrde da će Donald Tramp biti 47. predsednik Amerike, i činjenica da je predsednik Srbije jedini iz regiona koji je s njim do sada razgovarao - pokrenuli su pitanje - da li nova administracija u Beloj kući znači bolju poziciju Srbije na međunarodnoj političkoj i ekonomskoj sceni.

Partnerstvo - oni koji prate odnose na relaciji Beograd - Vašington tako opisuju vezu dve zemlje. Ali dodaju - kao i svaka koja traje dugo, ima uspone i padove. Ove godine Srbija i Sjedinjene Države obeležile su 142 godine diplomatskih odnosa.

"Iako su se preduzele sve mere da ko god bude novi predsednik ili predsednica, odnosi nastave da idu uzlaznom putanjom, nekako su ipak u Beogradu priželjkivali da to bude Donald Tramp. Razgovor koji je obavljen može postaviti dobru osu za ono što je i definicija spoljne politike Republike Srbije, a to je razvijanje dobrih odnosa sa svim relevantnim partnerima na međunarodnoj sceni i ono što se može očekivati jeste da u narednom periodu vidimo i neke nove zajedničke projekte SAD-a i Srbije, jer za Beograd Vašington predstavlja jednog od najvažnijih partnera na polju međunarodnih odnosa", rekao je Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE.

Na polju ekonomije rezultati su i dalje loši. Prošle godine, međusobna razmena vredela je oko milijardu evra, dok je, na primer, sa EU dostigla gotovo 40 milijardi.

"Ti brojevi jesu u usponu, a neke investicije su se realizovale ove godine. Na primer, radi se o ulaganju američke kompanije UGT u solarne panele, odnosno, u solarne farme u Srbiji, što će sigurno učvrstiti tu saradnju zbog energetskog elementa. Pretpostavljam da će se u nekom trenutku intenzivirati dodatna saradnja u sferi nabavke gasa, obzirom na to da, sa Trampovom administracijom, postoji važnost industrije fosilnih goriva, koja je bliža Republikanskoj partiji nego Demokratskoj stranci", rekao je Dimitrije Milić iz Novog trećeg puta.

Veruje se da zainteresovanost za dijalog Beograda i Priština nije opala

U prethodnom mandatu, Trampov kabinet stavio je na agendu dijalog Beograda i Prištine. Zainteresovanost, očekuje se, nije opala. Uz fusnotu analitičara - okolnosti jesu drugačije. Rat na istoku Evrope, kriza na Bliskom istoku, donose dilemu - koliko će se Balkan nametnuti među prioritete.

"Tramp je najavio nekoliko velikih potresa, prvo - razlabaviće NATO pakt, drugo - pocepaće Zapad, što znači da će EU definitivno krenuti nekim drugim putem, što će imati velike posledice i na našu zemlju", naveo je Predrag Marković, istoričar.

Ime bivšeg izaslanika za dijalog Beograda i Prištine Ričarda Grenela, nameće se za važnu funkciju u novoj administraciji - državni sekretar ili savetnik za nacionalnu bezbednost. A od tih pozicija zavisi i uloga u dijalogu.

"On je rado viđen gost u Beogradu i verujem da će imati veći senzibilitet prema pitanju srpske zajednice na Kosovu, ali ono što je još važnije jeste da će Amerika preći sa saopštenja na konkretnije akcije i sankcionisanje štetne i, rekao bih, antiameričke i antizapadne politike Aljbina Kurtija. Dakle, očekujem da će pritisak na prištinsku administraciju biti daleko veći i da se neće tolerisati jednostavni potezi kao što je to bio slučaj do sada", rekao je Vuk Velebit, izvršni direktor Pupin inicijative.

Ocenio je da će ekonomija sigurno biti u prvom planu.

"Izvesno je da ishod izbora ne pogoduje Aljbinu Kurtiju, imajući u vidu da je on jasno bio svrstan uz demokratsku kandidatkinju i da, verovatno, strahuje od ponavljanja onog scenarija iz 2020. godine, kada je, nakon američkog pritiska tadašnje Trampove administracije, zapravo bio smenjen i umesto njega je došao Avdulah Hoti. Ali je vrlo upitno da li će se to i sada desiti", naveo je Milan Krstić, docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Upitno je i da li će predlog iz prethodnog mandata opet staviti za pregovarački sto - razmenu teritorija. A ono što svi očekuju - jesu konačno konkretniji koraci ka formiranju Zajednice srpskih opština.

уторак, 20. мај 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом