Vučić za Politiko: Titova grobnica neće biti izmeštena

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za Politiko da grobnica nekadašnjeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita neće biti izmeštena iz Muzeja Jugoslavije i da će Tito ostati deo srpske i jugoslovenske istorije.

Aleksandar Vučić je u intervjuu za Politiko istakao da se premeštanje grobnice nekadašnjeg predsednika SFR Jugoslavije Josipa Broza Tita neće dogoditi.

"Nikada nisam bio veliki fan komunista i komunističkog režima, ali Josip Broz je deo naše istorije, on je ovde živeo i ovde je sahranjen, i on će ostati deo srpske i jugoslovenske istorije", rekao je Vučić.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je na prošloj sednici Skupštine grada da će pokrenuti inicijativu da se izmesti grobnica Josipa Broza Tita, kao i da se podigne spomenik vođi Ravnogorskog pokreta Draži Mihailoviću na Terazijskoj terasi. 

"Ne mogu da utičem na tu odluku, niti grad Beograd može pravno- formalno na to da utiče, ali mislim da je izmeštanje Josipa Broza iz Muzeja Jugoslavije izuzetno važna stvar za srpski narod i za budućnost ove zemlje", rekao je Šapić.

Politiko Tita opisuje kao "titana jugoslovenske istorije" i navodi da je vladao zemljom decenijama dok je Jugoslavija bila komunistička država. 

Portal dodaje da ulice u Sarajevu, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Sloveniji i dalje nose Titovo ime, pa čak i ulice u zemljama poput Alžira, Brazila i Egipta ili zemljama EU kao što su Francuska i Italija.

среда, 10. септембар 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом